http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=12920
näitä uutisia alkaa nyt tulla
näitä uutisia alkaa nyt tulla
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=12862&sort=false
"Veneiden alemyynti roikkuu jo ilmassa"
Pysykää kiitos siellä asuntojen hinta -palstalla melskaamassa lamapeikkojene kanssa. Kiitos.
vieläkään mikä on edessä,kun puhutaan jostain "lamapeikosta".Ei se mikään Peikko ole,se on markkinataloutta ja totisinta totta,tuossa tuokiossa.
Voihan sitä elätellä haaveita ja laittaa pään pensaaseen,mutta kun sen pään vetäsee puskasta sitten kun onkin jo pakko,on tuska paljon pahempi.
U s k o jos sinäkin peikko-pelkoinen,vaikka ei itselläsi mielestäsi juuri nyt olisikaan hätää,saattaa tulla,ja totuus on se että alasuhdanne on raju ja ennenkokematon suomenniemellä.Tulee kurjuutta.Ennakoi tuleva tilanne ja ota NYT irti mitä vielä saat,pian ei ole maksajia kun perusmenot nielevät kaiken.
Ottaa lääke!
Mikä ei tapa, vahistaa!
pitäisi vahtia?Vai mitä yrität sanomallasi kertoa?
...kiitos paljon ilmeisen "taitavan" ekonomistin arviostasi. Ei varmaan olla samasta yliopistosta kuitenkaan valmistuttu, en ainakaan tunnista käsialaasi.
Olet selvästi mökin tarpeessa ja haluaisit halvalla ostaa ? Mene ihmeessä tekemään tarjouksia ja julistamaan miten kurjuus iskee. Sitten kun minun mökkiäni perikunta aikanaan myy n. 40v päästä (jos myy), on muutama seuraavakin talouden beartrappi koettu. Ehkä oikea lamakin sattuu siihen väliin. Kuka tietää.
Hyvää kesää täältä mökiltä !
http://www.taloussanomat.fi/omatalous/2008/07/01/nyt-kannattaa-varautua-pahaan-paivaan/200817363/139
paha PAHA päivä tulossa!
Helsingissä ja Espoossa lapsiperheet ovat vaikeuksissa lähinnä kulutusluottojensa kanssa.
Kaikki Mulle Heti tyyli.
Onko pakko elää yli tulojensa?
Sitä saa mitä tilaa!
Totuus on että asuntoja tulee paljon myyntiin, kun suuri osa meistä vanhemmista siirtyy mökeille pysyvästi. Itse myyn parin vuoden päästä ja mökki kutsuu!
rivakaimmin juuri härmässä....
Raakaöljy on tuplannut hintansa 1,2v sisällä,eikä kattoa näy,etenkin kun Intia (1,1Mrd)ja Kiina (1,3mrd)opettelevat kulutusjuhlia.....
Energian hintaa nostetaan jos minkälaisilla verukkeilla,eikä kattoa näy...
Euron ja keskieuroopan suhdanteet ovat eri aikataulussa kuin nälkämaan kairoilla...
Ei edes yliopistoa tarvita näihin tietoihin..
tai muuttui nämäkin uhittelut mitä täällä on kirjoitettu.
Vapaa-ajan asunnosta luovuttiin.
Ei tosin vapaaehtoisesti mutta välittäjä lähti juuri,ja pian on haaskalinnut mökillämme,nyyh.
Ei ollut vaihtoehtoa,ei.Omakoti pikkusen helpottaa tuskaa,kun sen vielä saapi nyt ikiomaksi.
etuovessa loma-asuntojen osastolla niitä
"UUSI 7VRK" ilmotuksia
Taitaa sittenkin tulla isompi pläjäys,jos Deutchet ja Fransut ja Hispaanitkin jo alkaa kulutusta jarruttelemaan,hitsi kun olin taas jälkijunassa ja pian kurimuksessa,molemmista kiinteistöistä rajusti velkaa,tosin maksuaikaa näillä koroilla sain 55v.
suuntana: A.L.A.S , jännää milloin sakkaa....
Sama jannu vastailee omiin viesteihin. Hahahah!!
Taitaa ahdistaa siellä vuokrakasarmissa. Ole huoleti! Vuokrankorotus on varma minkä saat.
alati kiihtyvällä vauhdilla.Sklurps sklurps ...
Pian niitä sitten saapi......
Kalliita vuokralääviä?
kertoa......
Ihme Jannu,hää ties,siin sit kaikest buahhaast kuitenni käi niin ko hyöt sannoit,voi voi.No kylhä se jonni aikaa vituttoo,mut siihe tottuu,elä huoli,ylihintaneha se ol mut uotellaa uotella,kyl se männöö,jos persaus kestää.