Varmaan pitäisi mennä gastroskopiaan. Kauheita juttuja siitä olen kuullut, kuntasektorilla kandit runttaa letkua kurkusta alas. Olisiko parempi vaihtoehto mennä yksityiselle? Kallista?
Gastroskopia
7
2148
Vastaukset
- pelotteluja
Älä suotta yksityiselle mene, ei se letku paremmalle tunnu sielläkään. Kerrot vain lääkärille että pelkäät toimenpidettä, tämä varmasti ymmärtää pelkosi. Suosittelen rentoutumis harjoitusta ennen toimenpidettä. Paremmin menee mitä vähemmän stressaat.
- luettelo
paikkakuntasi yksityisistä ja soita ja
kysy hintaa. Kysy samalla myös tekevätkö
he sitä (humautus)nukutuksessa. Jälkimmäisen
hinta oli muistaakseni yksityisellä n. 300e (Kela jo vähennetynä)? Jos et pysty menemään tajuissasi ( pienehkö nielupuudutus tavallinen rauhoittava lääke) tähystykseen ja oireita todella on, mene edes nukutuksessa sen sijaan että jätät kokonaan tekemättä.
Kummatkin tähystysmuodot rutiiniluonteisia.
Nukutustähystystä (nukutus on kevyt joten ei ole sellainen kuin esim refluksileikkauksessa) tehdään kunnalllisellakin (esim lapsille paljon)mutta sitä ei mainosteta koska ensisijaisesti on kalliimpi toimenpide kuin pelkkä letkunnieleminen. Joissakin alueilla on myös
suositus laittaa potilas ruokatorven varjoainekuvaukseen, jos potilas kieltäytyy letkun nielemisestä. Mahan ultra näyttää myös tiettyjä juttuja. Sisätähystys on ainoa tapa saada limakalvonäytteet (onko normaalia tervettä kudosta vai ei), helikon pystyy toteamaan myös
verikokeella (esim GastroPanel tutkimuksella). - ryhmää
Porukka jakaantuu 4 ryhmään tähystystä tehtäessä:
- ne, joille nieleminen ei aiheuta suuremmin ongelmia
- ne, joille se on (syystä tai toisesta) erittäin
epämiellyttävää
- ne, joilla tähystys yritetään tehdä mutta ei kerta kaikkiaan onnistu kevyestä nielupuudutuksesta ja rauhoittavasta huolimatta ("jälkihoito": yritetään uudelleen, lähete eteenpäin nukutuspuolelle, tähystys jää kokonaan tekemättä)
- suoraan nukutustähystykseen määrättävät - ei voi runtata
Se on sen verran jäykkä, että se joko menee tai ei mene. Minulla mennyt ihan hyvin 5 kertaa ja jos tarvitaan,menen ihan rennosti lisääkin. Onhan se niin hyvä tutkimus.
En usko, että kandit omin päin tekee yhtään mitään,seon erikoislääkärin hommaa,niin että hän on siinä pomona.
Suosittelisin menemään rohkeasti kokeilemaan julkista puolta,ei siellä mitään oikeasti hirveää kuitenkaan voi tapahtua. Mutta jos liikaa rahaa on,niin yksityiselle sitten. Hinnat saa tietää lääkärikeskuksista. - periaatekysymyskin
etten halua kunnalliselle puolelle mennä kun itse työskentelen tk:ssa. =) Toisekseen aikaa olisin joutunut odottaan tuhottoman kauan. Terveys on kuitenkin nyt etusijalla, makso mitä makso ja 170egee se nyt kirpasee. Pitäkää peukkuja et tuun yhtenä kappaleena takasin =D
- Peekee
Itselläni on tehty 3 kertaa gastroskopia, viimeinen kerta oli selvästi "miellyttävin". Toimenpide ei satu mitenkään, on vain paikoittain epämiellyttävä. Puudutusainetta saa halutessa, joka aiheuttaa hetkellistä pistelyä kurkussa ja nenässä, mutta viimeisellä kerralla en sitä ottanut. Ja parempi oli ilman. Tärkeintä koko jutussa on se, että kun tuntuu pahalta/epämiellyttävältä, niin ala hengittämään rauhallisesti, pitkään ja syvään. Se helpottaa joka kerta. Toimenpiteen aikana joudutaan laittamaan ilmaa vatsaan, joka hetkellisesti tuntuu kipuna, mutta sekin helpottaa suht nopeasti. Jossain esivalmistelupapereissa on maininta, että toimenpide kestää n.30 min. mutta omalla kohdallani ei ole saatu kulumaan kertaakaan yli 15 minuuttia. Olen käynyt kaikki 3 kertaa samalla, erittäin asian osaavalla ja mukavalla lääkärillä (yksityispuolella). Älä pelkää, toimenpide on loppujen lopuksi ohi nopeammin kuin voisi kuvitellakaan :)
- rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr...
Ei kannata pelätä yhtään, itse olin siellä pari viikkoa sitten. Ei sattunut, mutta letkun vieminen yökötti hetken aikaa. Olin kokoajan rauhallinen. Minulla ei toisaalta ole ärtynyttä/tulehtunutta ruokatorvea tai vatsalaukkua, joten sen takia tutkimus oli melko kivuton.. en tiedä niistä joilla tulehdusta on. Varmaan aika tuskaista heille
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908