digi-kuvien teettäminen

Missä olisi edullisinta teettää digi-kuvista paperikuvia. Ifi on yksi vaihtoehto, mutta onko se halvin.
Kiitos vastauksista.
149680
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

tunnin kuvassa 50snt kpl...

Äänestä

" edullisinta teettää digi-kuvista paperikuvia "->ostaa printteri ja printata itse.

Äänestä

Muistan lukeneeni vertailun, jossa todettiin että omilla papereilla printtailu tulee lopulta kalliimmaksi kuin teettäminen. IFI:n kuvat ovat erinomaisia laadultaan ja hinnaltaan halpoja. 25 sentin kuva on melko pieni mutta jos ei tarvi julistekokoa niin riittää. Toki kuvakokoja on sitten kymmeniä muitakin.

Jos on kiinteä nettiyhteys niin ei tarvitse edes tuolilta nousta kun muutaman pv:n kuluttua kuvat kolahtavat postiluukusta. Toimitusaika on välillä se luvattu viikko mutta joskus tulee 3 päivässäkin. Pisteet IFI:lle, unohtakaa ne leikkiprinttereillä säätämiset.

Äänestä

Katso uusimmasta TM:stä valokuvatulostimien vertailutesti.
Siinä kävi ilmi mm., että omalla tulostimella tehdyt 10x13 kuvat
tulevat maksamaan n. 50-70snt eli kallista on vielä laitteen hankinta.

Äänestä

Itse olen teettänyt kuvia minilaboratoriossa. Joillakin on uudet laitteet joilla pystyy tekemään paikan päällä ja osaavat jopa käyttääkin niitä. Eirilläkin on nettipalvelu. Alkaa filmin käyttö vähentyä, kun albumikuvat (10x13) on Ixus 300:lla väh. yhtä hyvät kuin filmillä.

Äänestä
  • vastasin väärään kysymykseen, kun en ole etsinyt halvinta vaan vaivattomuutta ja varmaa laatua...eikös ne maksa sen noin 25 c ?

    Äänestä

iFin kuvat on ihan ookoo, mutta jos tahtoo hiukan
laadukkaampaa, niin http://www.filmax.fi/
10x15 kuvat / 0,40 eur/kpl toim. jos kauempaa.

Äänestä
  • sensuroidut kuvat. Huom kuvakoko on yleensä 4x6" joten 10x15 kuvista jotain on otettu pois. Ei se venyttämällä ainakaan onnistu???? Halvin.. lähettäkää minulle B.Boxiin muistikorttinne niin lupaan tehdä takuulla halvimman mutta valmistusajankohta on vielä avoin..kenties 25 vuoden kuluttua?

    Äänestä

  • Sentti ylä/alapuolelta pois kirjoitti:

    sensuroidut kuvat. Huom kuvakoko on yleensä 4x6" joten 10x15 kuvista jotain on otettu pois. Ei se venyttämällä ainakaan onnistu???? Halvin.. lähettäkää minulle B.Boxiin muistikorttinne niin lupaan tehdä takuulla halvimman mutta valmistusajankohta on vielä avoin..kenties 25 vuoden kuluttua?

    kuka pihtaa kuvista pois....jos on pienempii,
    niin ifi venyttää ne filmax taas tekee kuten haluat!

    Äänestä

www.efoto.fi
Sieltä saa digikuvat 20 senttiä kappaleelta plus postimaksu n. 2 euroa.

Äänestä
  • - eikä ihan sitä parasta saa......

    Äänestä

Joskus kuvat on ok, mutta viimeksi ne oli pilattu kun paperileikkurin terät oli ollut säädettynä miten sattuu. Sain selityksen kysyttyäni, mutta ei puhettakaan uusista kuvista tai edes anteeksipyyntöä. Joudun tilaamaan kelvolliset kopiot jostain muualta.

Äänestä
  • Pieni vilkaisu eri kuvanvalmistajien sivuille todisti ettei tuo NetAnttila ja Eiri ole lähelläkään halvinta... Ja monet muut kertovat jo etusivullaan laatutakuusta! ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


masa kirjoitti:

Missä olisi edullisinta teettää digi-kuvista paperikuvia. Ifi on yksi vaihtoehto, mutta onko se halvin.
Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu