Hei! Täällä on varmasti asian ymmärtäjiä, jotka osaavat ottaa kantaa seuraavaan:
Isäni kuoli muutama vuosi sitten. Meitä on kaksi lasta, joita isä jostain syystä ei halunut pitää omanaan. Isäni oli toista kertaa naimisissa.
Kuoleman johdosta leski "rohmusi" kaiken (mikä lie lesken oikeus...) ja me lapset emme saaneet mitään; rahaa ei isällä kuulemma ollut (vaikka olikin suht hyvä eläke) saimme sentään kellon, vasaran, yhden sormuksen. Siinä koko köyhän isämme omaisuus! Kuitenkin rahaa olisi pitänyt olla, mutta minne lie ne oli "sijoitettu" tai lesken omille lapsille annettu. Nyt tämä leskirouva kuoli. Tuleeko mahdollisesti kutsu perukirjoitukseen? Jäi pönttö olo edellisestä.
Isäni kuoli muutama vuosi sitten. Meitä on kaksi lasta, joita isä jostain syystä ei halunut pitää omanaan. Isäni oli toista kertaa naimisissa.
Kuoleman johdosta leski "rohmusi" kaiken (mikä lie lesken oikeus...) ja me lapset emme saaneet mitään; rahaa ei isällä kuulemma ollut (vaikka olikin suht hyvä eläke) saimme sentään kellon, vasaran, yhden sormuksen. Siinä koko köyhän isämme omaisuus! Kuitenkin rahaa olisi pitänyt olla, mutta minne lie ne oli "sijoitettu" tai lesken omille lapsille annettu. Nyt tämä leskirouva kuoli. Tuleeko mahdollisesti kutsu perukirjoitukseen? Jäi pönttö olo edellisestä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Isäsi kuoltua,piti tehdä Perunkirjoitus?
Mitä tarkoitat,isä ei halunnut pitää ominaan?Onko jossain oikea isäOli miten oli Perunkirjoitus on se mistä kannattaa lähteä liikkeelle.
Oma biologinen isä hän oli, mutta ei välittänyt meistä lapsista. Hän kuoli ja leski sai kaiken, kuten kirjoitin. Leski oli kolmatta kertaa naimisissa, kaikista kai rohmunnut leskenosan... Nyt tämä leski kuoli.
Isänne ja edesmenneen lesken jäämistöissä.
Tilit tasataan nyt ja isänne kuolinpesä saa puolet.
Siis sillä verukkeella ettei isänne ositusta ja perinnönjakoa ole vielä suoritettu.
On jo suoritettu isämme perinnönjako (kuten ekassa viestissäni kirjoitin). On niin sekavaa, kun juuri kuolleella leskirouvalla oli niin monta miestä (joista isämme viimeisin). Eihän me lapset tosiaan saatu kuin kellon, vasaran ja pari muuta tilpehööriä. Ilmeisesti ei vaadi toimenpiteitä.
...niin silloin asia on teidän osaltanne loppuunkäsitelty.
Kaiva esiin alkuperäinen perukirja.
Mitä siellä on kerrottu isän omaisuudeksi?
Jos leski on ollut rikkaampi puolisko, ja koko omaisuus hänen nimissään sekä hän kieltäytynyt antamasta tasinkoa, sekä isän vähäiset pankkivarat on käytetty hautajaiskuluihin (selviää perukirjasta), asia on loppuunkäsitelty.
Kaiva esiin se perinnönjakopaperi. Jos sitä ei ole, ette ole perinnönjakoa suorittaneet. Jos taas on, asia on loppuunkäsitelty.
Jos taas perukirjasta käy ilmi, että isä onkin omistanut puolet asunnosta mutta leski "rohmuusi" eli käytti oikeutta säilyttää asunnon yhteisenä omaisuutena JA ette ole kirjoittaneet mitään perinnönjakopaperia, niin olette oikeutettuja saamaan nyt sen asunnon puolikkaan.
>>SIIS LUE PAPERIT, ja selvitä todellinen tilanne. Ei siihen mitenkään vaikuta aiemmat tai myöhemmät lesken avioliitot!
Leski kieltäytyi antamasta tasinkoa silloin isämme perukirjoituksen yhteydessä. Perinnönjako on tehty (vasara, sormus ja kello..) ja siitä on paperi.
Toivottavasti muille ei käy näin onnettomasti.
Silloinhan on käynyt aivan lain mukaan: leski ollut se varakkaampi puoliso ja ilmoittanut että haluaa pitää omansa (niin kuin jokainen luonnollisesti tekee !) ja vainajalla ei omaisuutta. Vainajan perillisille ei silloin ole mitään perittävää vaan hyvää hyvyttään on annettu omaisuudesta jotain.
Paha periä, jos ei ole mitään mitä periä!
Enpä koe olevani kovin onnekas kun isältäni vasaran ansaitsin. Toivottavasti muut perivät hieman enemmän - jotka luette tätä.
Onko näin tosiaankin,että ihmiset laskevat elämänsä mahdollisesti tulevan perinnön varaan? Jokaisen aikuisen pitäisi tulla toimeen omillaan ja ottaa esim.vasara,. bonuksena.
Ei elämäni ainakaan ole vasarasta kiinni. Mammonaa on ja yksi lisäkrääsä tuo vasara.
Meni ainakin kolmekymmentä vuotta,samanlainen tapaus ja perintöa tuli ja paljon .
Eli odota rauhassa perunkirjoitusta.
Kyllä lesken omaisuus on jaettavissa.
näin meille hieno yllätys.