Eli siis.. Olen jo monta vuotta omistanut vain 14" television ja nyt olisi mukava siirtyä "vähän" isompaan. Ajattelinkin ostaa videoprojektorin jossa TV-viritin jnejne.. Kertokaapa te jotka tiedätte, että mitä muuta tarvitsen jos haluan katsoa TV:tä videoprojektorin kautta. Enhän tarvitse enää normaalia televisiota? Kertokaa erityisesti, että miten, mihin ja millä johdoilla liitän esim DVD soittimen, kaiuttimet. Kiitos jo etukäteen. Projektorin olen jo hankkinut ja seuraavaksi hankin sen projektorikankaan. Millaiset kaiuttimet sopisivat videoprojektoreihin ja mihin ne liitän?????
TV:n katsominen videoprojektorin kautta??? AUTTAKAA
4
1062
Vastaukset
- tälleen
Tikipoksista saa suoraan signaalin projektorille. joten et tarvi sitä töllöä enää. Tosin telkka on kätevämpi arkikäytössä mutta kyllä uutiset valkokankaaltakin näkyy.
Tarvit vielä vahvistimen koska tikipoksista ei saa häävejä ääniä. Voit hankkia erillisen vahvistimen johon otat äänet tikipoksista rca:lla,optisill tai komponenttiliitännöillä. Ja vahvistimelta kaiuttimille.
Tai sitten voit hankkia aktiivikaiuttimet joissa on omat vahvistimet. Jotka vaan vahvistaa tikipoksin äänisignaalit. - .....-..
Tarvitset viritinvahvistimen, digiboksin, DVD-soittimen ja kaiuttimet tuon tykin lisäksi. HDMI -liitännät löydyttävä nykypäivänä kaikista em. vermeistä. Kun vahvarissa on HDMI-liitännät, saat kuljetettu digiboksin sekä dvd-soittimen kuvan videotykkiin yhdellä piuhalla. Äänet saat noiden piuhojen avulla vahvistimesta ulos kaiuttimiin. Valmis paketti (vahvari,dvd,kaiuttimet,johdot):
http://www.huuto.net/fi/showitem.php3?itemid=81576564
Tuon paketin lisäksi tarvitset yhden pitkän HDMI-johdon tykille, itse tykin ja digiboksin. Kaikki muut johdot ja laitteet tuosta löytyy!- kipparikalle69
Eli jos ei noista laitteista löydy tuota HDMI liitäntää niin TV:tä ei voi katsoa tykin kautta? Selitätkös vielä (tarkaan) :D että mitkä kaikki johdot tarvitsen, jotta voin katsoa tykin kautta TV:tä, ja äänen pitäisi tosiaan tulla kaiuttimista. ;) Pitääkö scartti liittää digiboksista tykkiin? Niin ja siis aktiivikaiuttimet riittää, eli viritinvahvistinta ei tarvita? Entä jos DVD-soittimessa tai kaiuttimissa ei ole HDMI liitäntää. Voi jukolauta ottaa pattiiin kun en näistä tajua mitään.
- --...--.a
kipparikalle69 kirjoitti:
Eli jos ei noista laitteista löydy tuota HDMI liitäntää niin TV:tä ei voi katsoa tykin kautta? Selitätkös vielä (tarkaan) :D että mitkä kaikki johdot tarvitsen, jotta voin katsoa tykin kautta TV:tä, ja äänen pitäisi tosiaan tulla kaiuttimista. ;) Pitääkö scartti liittää digiboksista tykkiin? Niin ja siis aktiivikaiuttimet riittää, eli viritinvahvistinta ei tarvita? Entä jos DVD-soittimessa tai kaiuttimissa ei ole HDMI liitäntää. Voi jukolauta ottaa pattiiin kun en näistä tajua mitään.
Scart -liitäntää ei monesta tykistä löydy. Sitäpaitsi kuvanlaatu on paljon huonompi SCARTin kautta. Eli tarvitset digiboksin, jossa on HDMI -liitäntä, vahvistimen (jossa on HDMI -liitäntä) sekä DVD-soittimen (jossa on HDMI -liitäntä), pärjäät ilman HDMI:täkin, mutta käyttömukavuus/kuvanlaatu jne. kärsivät pahoin.
Aktiivikaiuttimilla saat yhdestä kuvanlähteestä (esim. TV) äänet kuulumaan, mutta mikäli et halua aina kaapeleita vaihtaa, kun katsot esim. DVD:tä niin tarvitset esivahvistimen.
Eli helppokäyttöisin tapa olisi ostaa em. HDMI -liitännän omaavat vehkeet. Näin saisit vahvarin kautta ohjattua koko järjestelmää yhdellä kaukosäätimellä...
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva5292619Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial532240Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras2062206Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle131648Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2191499Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip501416- 971369
Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom621181Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise941151Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?6931055