Heips.
Ollaan kolme vuotta yritetty avomieheni kanssa saada minua raskaaksi, mutta ei ole vielä napannut.. En ole vielä aloittanut mitään hoitoja, koska ei ole varaa ja äidillänikin kesti 4 vuotta että alkoi minua odottamaan. Eli ehkä tässä on vielä toivoa. Onko kenelläkään minkäänlaisia neuvoja miten voisi itse auttaa itseään tulemaan helpommin raskaaksi ja onko jollain tehonnut? Olisi ihana saada neuvoja ja apua kun tuntuu, että itseltä alkaa voimat ja toivo loppua asian suhteen.
Sitten olisin kysellyt vielä keskenmenosta, minkälaiset oireet siinä yleensä tulee? Minulla on välillä tullut esim. yhdynnän jälkeen aivan älyttömät alavatsa kivut, en ole pystynyt liikkumaan ja ihan kuin joku olisi viiltänyt alavatsasta veitsellä. On ollut tuskanhiki ja olen meinannut pyörtyä. Mitään vuotoja ei kuitenkaan ole ollut, mutta alavatsa on voinut olla monta päivää kipeänä. En ole uskaltanut mennä lääkäriin, pelkään että se on jotain vakavampaa. Mistähän voi johtua?
Kiitos paljon jos voitte kirjoitella asiasta mulle tänne. KIITOS.
Raskaaksi..
6
723
Vastaukset
- Minä vaan
Mene hyvä ihminen lääkäriin kertomaan kivuistasi. Tyhmän touhua tuollainen ettei mene tohtoriin kun pelkää pahinta. Meinaatko että se siitä itsellään katoaa. Tieto lisää tuskaa mutta hei haloo!?!?!?
- koska apua tarvitset.
4 vuotta on pitkä aika yrittää tulla raskaaksi, varmasti tuollaisen jälkeen on voimat loppu.
Voi ihan hyvin olla et sulla ei ole mitään tosi vakavaa vialla ja se voidaan korjata esim lääkityksellä. Jos toisaalta on jotain ihmeellisempää, niin apua sellaiseenkin saa. Eikö kunnalliset hoidot oo ilmaisia???
Ei mulla ainakaan keskenmenot yhdynnän aikaan tai jälkeen oireilleet. Voihan se olla et jollain voi, mutta en ole kuullut ainakaan. Luulen et on jostain muusta kyse. Mutta koska en todellakaan ole lääkäri, en tiedä.
Sinuna menisin kipin kapin tarkastuttamaan paikat. Apua nykyaikana saa moniin vaivoihin. Tsemppiä! - ilta-tuuli29
Varaa aika lääkärille. Alavatsakivut voivat olla oire jostain sairaudesta ja kolmen vuoden lapsensaantiyritykset ilman tulosta kannattaa myös tutkituttaa. Syy lapsettomuuteen voi olla myös miehessäsi yhtälailla kuin sinussa, joten itse sinun tilanteessasi kääntyisin jo lääkärin puoleen...
- _minä_
Päätettiin, että lapsi saa tulla ja aikaa kului. Lueskelin hoidoista yms. ja totesin ettei ne ole minua varten, eli ei käyty tutkituttamassa mistä johtuu. 3 vuoden jälkeen todettiin, että me taidetaan olla kaksin jatkossakin. Vaihdettiin kerrostalo rempattavaan omakotitaloon ja oltiin tyytyväisiä elämäämme.
5 vuotta ehkäisyn lopettamisesta meni, kun pikkuinen ilmoitti tulevansa.... taloon jossa ei ollut keittiössä lattiaa....
Oli sekin aika shokki kun oli jo ajatellut ettei lapsia tule, mutta ihan mukavaa meillä on nyt näinkin.
Mutta jos sulla on kipuja jne.... mee ihmeessä lääkäriin. - ja..
sitten jos tuletkin raskaaksi, mutta et käynyt aiemmin selvittää alavatsakipujesi syytä, niin sen takia raskaus menee kesken!
Mielestäni ehdottomasti olisi selvitettävä kipujesi syy ENNENKUIN edes yritätte lasta, koska sillä tavalla ajattelet mahdollista tulevaa raskauttasi ettei sitten sen kanssa tule ongelmia!
Jos esim sinulla on kohdussa jotain vikaa, niin pakostihan se raskaus menee kesken niin kauan ennenkuin "uskallat" sinne lääkäriin mennä selvittämään kipujesi syyn! - meil näin
Joo eli meil yritettiin poikaa lähes tulkoon 2vuotta, missään hoidois ja tutkimuksis ei olla käyty.
Minulla oli kauhea stressi koko ajan päällä, että entäpä jos ei ikinä saadakkaan lapsia. Luovuin jo kokonaan toivosta, että kahestaan ollaan loppu elämä. Ja siinä kun "lakkasi yrittämästä", niin oho sitä oltiinkiin raskaana. Eli kehottasin sinuakin rentoutumaan ja uskomaan että kyllä se sieltä tulee kun on sen aika. Tiedän kyllä itsekkin kuinka vaikeaa se on, mutta toimii.
Toista ruvettiin yrittämään kun poika oli vähän vajaa 1v, ajateltiin että jos yhtä kauan kestää, niin ei kauhean suurta ikä eroa tulisi..
Tätä en ole stressannut enää niin kuin ensimmäistä, et tulee kun on tullakseen ja sepä päättikin tulla oikeastaan heti :) Oli vähän yllätys et nytkö jo?
Mut onnea teille yritykseen
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996023
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804782Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv963035Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p282823Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262095Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191506Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351067Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851028Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125970- 48774