akvaarion sisustus

Emilia

Mistä sais ohjeita tai missä ois hyviä kuvia millai akvaario kannattaa sisustaa? Mun akvaario on ihan karsee ja muilla aina hienoja! Se on sekava eikä sellainen hieno vaikka mitä tekisin. Kasvit kyllä kasvaa mutta mihin sattuu.

5

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Miimu

      www.aqua-web.org ja sieltä ylälaidasta kilpailut.

      Siellä on viime kevään sisustuskilpailun altaat, niiden pohjapiirrokset ja kommentit tuomareilta.
      Siinä mielessä hyvä sivu, että kukaan kisaan osallistuneista ei ole mikään huippuammattilainen, vaan ihan tavallinen harrastaja.

    • bettaristic
      • Emilia

        Kiitokset! Sitten tuli sellainen vaan mieleen että häiriintyykö monniset jos koko etulalan peittää sellainen ruohomainen kasvi, kun silloinhan monniset eivät vapaasti saa tonkia hiekkaa. Muutenkin jos on paljon kasveja, niin tuntuu ettei monnisille jää pohjalle tilaa ollenkaan!


      • Miimu
        Emilia kirjoitti:

        Kiitokset! Sitten tuli sellainen vaan mieleen että häiriintyykö monniset jos koko etulalan peittää sellainen ruohomainen kasvi, kun silloinhan monniset eivät vapaasti saa tonkia hiekkaa. Muutenkin jos on paljon kasveja, niin tuntuu ettei monnisille jää pohjalle tilaa ollenkaan!

        sittenhän laitat toki myös sellaisia kasveja, joiden alle jää kivasti sitä töngittavaa hiekkatilaa. :) Harvoin sitä niin täyteen akvaariotaan kasveilta saa, etteivät kalat enää viihtyisi.


    • Anonyymi

      Onkos kellään kokemusta näistä biOrb sisustusakvaarioista? Kalojen pitäminen ei ole se juttu minulle, joten sisustus painotteisesti. Nimenomaan kenellä on kokemusta näistä. Kiitos.
      https://vesilahde.fi/sisustusakvaariot

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      175
      4961
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4336
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3087
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      248
      2910
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2852
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2491
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1713
    9. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      20
      1703
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      63
      1677
    Aihe