ulosottomie viekö?

kuinka paljon ulosottomies ottaa palkasta ym tuloista?
voiko ulosottomies ottaa tililtä rahaa jos vaikka voittois jostain tai yleensä jos tilillä olsi vaikka muutama tonni rahaa niin voiko ulosottomies ottaa niistä osan?

ja voiko ulosottomies viedä avovaimolta?

mitä jos sovin maksuista että maksan joka kuukausi tiety verranpois niin ottaa ulosotto silloin mitään?
että voiko olla vaikka omissa nimissä auto ym?

miten lähteekö ulosotto merkinnät pois sen 4v jälkeen jos ei ole maksanu viel niitä?
2977
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

ja sovi aika. Kyllä varmaan suostuu, jos lyhennät kuukausittain. Menis iteltäs vähemmän perimiskuluja. Eivät vie vaimon rahoja. Luottotiedot palautuvat n 5 v oikeudenkäynnistä, luulisin.

Äänestä

...kuinka paljon ulosottomies ottaa palkasta ym tuloista?...

Periaatteessa kolmasosan nettopalkasta. Palkasta on jätettävä kuitenkin perimättä tietty suojaosuus. Olisiko tuo jotain 500 luokkaa. Sen lisäksi on otettava huomioon elatusvelvollisuus, työmatkakustannukset yms.

...voiko ulosottomies ottaa tililtä rahaa jos vaikka voittois jostain...

Siinä tilanteessa, jos velan maksuja ei muuten hoideta ja ulosottomies saa tilillä olevasta rahasta tiedon. Voitostahan ei välttämättä tietoa minnekään mene. Mites olisi Veikkauksen pelitili? Veikkaus ei tiettävästi ilmoittele minnekään.

...tilillä olsi vaikka muutama tonni rahaa niin voiko ulosottomies ottaa niistä osan?...

Ks. edellä.

...voiko ulosottomies viedä avovaimolta?...

Ulosottomies voi viedä vain velallisen varallisuutta, ei esim. puolison.

...mitä jos sovin maksuista että maksan joka kuukausi tiety verranpois niin ottaa ulosotto silloin mitään?....

Tuo on suositeltavin tapa. Ulosottomiehen kanssa voi neuvotella vapaaehtoisista maksuista. Vapaaehtoisen maksun määräkin on neuvottelukysymys. Sen sijaan pakko-oton ei.

...että voiko olla vaikka omissa nimissä auto ym?...

Jos hoitaa maksut vapaaehtoisesti tai palkkaperintä onnistuu, niin ei omaisuuteen kosketa, ellei velka ole sitten niin iso, ettei sen maksu rahalla onnistu riittävän nopeasti.

...lähteekö ulosotto merkinnät pois sen 4v jälkeen jos ei ole maksanu viel niitä?...

Ei. Vasta kun velka on maksettu. Sittenkin on syytä itse huolehtia siitä, että luottotietojen ylläpitäjälle menee ilmoitus siitä, että velka on takaisinmaksettu.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


mistä kaikista ottaaa kirjoitti:

kuinka paljon ulosottomies ottaa palkasta ym tuloista?
voiko ulosottomies ottaa tililtä rahaa jos vaikka voittois jostain tai yleensä jos tilillä olsi vaikka muutama tonni rahaa niin voiko ulosottomies ottaa niistä osan?

ja voiko ulosottomies viedä avovaimolta?

mitä jos sovin maksuista että maksan joka kuukausi tiety verranpois niin ottaa ulosotto silloin mitään?
että voiko olla vaikka omissa nimissä auto ym?

miten lähteekö ulosotto merkinnät pois sen 4v jälkeen jos ei ole maksanu viel niitä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu