Pitäisi ryhtyä lapsen tekoon ja tulevalla isällä psoriasis ollut jo parikymmentä vuotta. Ei oikeestaan kovin paha. Hieman karstaa kyynerpäissä ja polvissa ei juuri ollenkaan.
Viime vuosina päänahassa normaalila hilsettä tai lievää psoria.
Oireet menee pois kesällä lähes kokonaan.
Tulevalla, alle kolmekymppisellä, äidillä pälvikalju murrosiästä lähtien ja kilpirauhasen vajaatoiminta todettu muutama vuosi sitten.
Ollaanko nyt tilanteessa, että tuleva
lapsi saa melkein sata varmasti joistakin edellä mainituista sairauksista riesan?
Pitääkö/kannattaako ensin jutella lekurin kanssa?
Kertokaa miten on käynyt, jos ootte mukuloita vääntänyt maailmaan hieman samoista lähtökohdista.
Lapsen tekoon
4
683
Vastaukset
- sdfknsee
Lapsi on lapsi vaikka olisikin sairas välillä. Ei psorikaan aina kaikille suvussa tule, varsinkin jos elämäntavat ovat terveelliset ja elämä jokseenkin stressitöntä.
Ei kai ennen lapsen saamista pitäisi miettiä mitä sairauksia lapsi tulee saamaan. Luulen että huolehtimisen aika on sitten kun oireita on näkyvissä. Toivottavasti lapsenne syntyy terveenä, mutta jopa psorin kanssa pystyy elämään ja nykyajan hoitokeinot auttavat monin tavoin!! - 25% lapselle!!
Eli ei kovinkaan suuri.
Itsellä on psori ja toisella joka suvussa on niin on tätini, hänelläkin puhkesi muistaakseni aikuis iässä.
Titenkään en omalle lapselleni haluisi psoria mutta on se sen verran pieni mahollisuus että en kauheesti sitä miettinyt ku lasta haaveilin.- kirsihannele
Lapsettomaksiko sitten suosiolla jäisit, jos saisit lääkäriltä tiedon, että lapsesi saisi jollain määrätyllä todennäköisyydellä ihosairauksia? Vai hankkisitko lapsia jollain muulla menetelmällä? Unohda juttu, elä ihan normaalisti ja väännä kakaroita, jos niitä on tullakseen
- Niklas g
Ette, voi hyvinkin olla että lapsenne ei saa kumpaakaan. Itellä ollut psoriasista jo 6v tällä hetkellä olen 15, kun lääkärillä kävin ne huomasivat että isoisällä oli ollut psoriasista mutta isällä ei ollenkaan, se voi yhtä hyvin hyppää yli kuin tarttua, ja kyllähan psoriasikseen tottuu. Jos tulee paha psoriasis kannattaa hakea UV valo-hoitoa, ja sitten suomen psoriasis liitolla on joku hotelli canarialla johon voi päästä :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751962Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361690Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81317Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241142Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151016- 59921
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57908