Onko tämä

psoriasista ?

Selässäni on ollut pari vuotta sellaisia punasia kuivia, välillä kutiavia läikkiä. Läikät sijoittuvat lähinnä selän reunalle, niitä ei juuri ole keskellä selkää. Kuitenkin noita läikkiä on koko selän matkalta. Läikät näyttävät siltä kun alla näkyisi jotakin ihosoluja tai vastaavia. Näitä läikkiä ei juuri ole muualla kuin selässä. Tosin kaulaan ja juuri rintakehän alapuolelle on ilmestynyt samanlainen näppylä. En tiedä psoriaasiksesta paljoakaan, mutta olen kuullut, että siihen liittyy myös lihas ja nivelkipuja. Minulla on näitä, mutta saattavat johtua muusta. Usein herätessäni selkä on jumissa. Taidan nukkua huonossa asennossa.

Kuten sanoin, en tiedä sairaudesta paljoakaan. Ei kai se ole syöpää ? Uskoisin kestäväni minkä tahansa muun sairauden kuin syövän. Jos menen tuon takia ihotautilääkärille niin ei kai tee muita tutkimuksia ? En ole ollut lääkärillä 12 vuoteen kun ei ole ollut tarvetta ja olen onnistunut välttämään asian. Mainittakoon, että minulla on perinnöllinen riski sairastua syöpään, korkeaan verenpaineeseen ja veritulppaan, aivoinfraktiin. En viitsisi mennä noiden läiskien takia lääkäriin. Mutta kysyn nyt vielä lopuksi, onko Pääkaupunkiseudulla jotain hyviä ihotautilääkäreitä (naisia) ?

2

935

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lontoon_trendit

      Edes lääkäri ei voi vastata kysymykseesi näkemättä sinua. Kuullostaa, kuin kyseessä voisi hyvinkin olla psoriasis. Auringonvalo auttaa psoriasikseen, joten kokeile nyt kesällä paraneeko iho sillä.

      Helsingissä on ihotautiklinikka, mutta ensin sinun tulee käydä omalla terveyskeskuslääkärilläsi, joka antaa sinulle lähetteen. Kyllä noita läikkiä täytyisi lääkärille näyttää, jotta saat asiantuntevaa apua niiden hoitoon. Ei kaikki ole syöpää, eikä syövän pelossa kannata jättää mitään ongelmaa hoitamatta.

      Psoriasis on vain kiusallinen ongelma, ei hengelle vaarallinen.

    • papu86

      Ehkäpä se voikin olla psoriasista. Kannattaa kuitenkin käydä näyttämässä sitä ihotautilääkärille, tai aluksi vain lääkärille, sieltä ohjataan eteenpäin. Ei ne lääkärit pure! :P Ja voirhan itse kokeilla aluksi vaikka laittaa siihen jotain tosi rasvaista voidetta, apteekista voit tarkemmin kysellä. Esimerkiksi apobasen oily creme on tosi rasvainen tai lipolan. Se voi ehkä helpottaa aluksi, mutta lääkärillä kannattaa käydä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      191
      1340
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      893
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      852
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      748
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      51
      740
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      252
      632
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      312
      601
    8. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      7
      580
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      579
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      574
    Aihe