minne lähteä yksin?

Elikäs, 20-vuotias nainen olisi lähdössä heinäkuun lopussa lomalle viikoksi..mutta minne? rantaa, aurinkoa ja iltaelämää shoppailua pitäisi löytyä:)

osaan kyllä itsekin katsoa oppaista ja tiedän missä paikoissa hakemiani asioita löytää, mutta mihin kannattaa lähteä jos on yksin lähdössä?
41096
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kreikkaa on ainakin kehuttu turvalliseksi paikaksi,johon naisihminen uskaltaa mennä yksinkin. Turkki on taas semmonen,jossa miehet vikittelee ym. yksinäisiä naisia ja yleensäkin muslimimaat. Eli mene Kreikkaan.

Äänestä

matkallasi, pysy Etelä-Euroopan kohteissa. Huutelua jokainen nainen sielläkin joutuu kuuntelemaan mutta se jää siihen. Itse olen ollut Kreetalla ja Puerto de la Cruzissa yksin, etenkin Puerto de la Cruzissa sai olla aivan rauhassa, Kreetalla sai kuulla huuteluja hieman liikakin. Kreetalla taas on paremmat rannat, itse olin Geranissa joka on rauhallinen paikka mutta jos säpinää kaipasi niin Platanias oli vain muutaman kilometrin päässä.

Äänestä

Voit mennä ihan mihin vaan jos olet yksin liikkeellä. Porukassa enemmän rajoituksia. Jos tiedät missä paikoissa noita haluamiasi asioita löytyy mitä neuvoja siis kaipaat? Paikkoja joista löytyy yksinäiselle seuraa? Vai turvallisuusmielessäkö kyselet?
Yksinmatkustaminen on matkailun turvallisin muoto. Matkalla on turvallisempaa kuin kotona. Jos kotiväki tai kaverit ovat matkalla mukana, vaara lisääntyy, sillä suurin osa maailman tapoista on sukulaisen tai ystävän/työkaverin tms. tekemiä. Ihmiset eivät yleensä tapa tuikituntemattomia. Poikkeuksia toki on, täällä Suomessa yhtä hyvin kuin muuallakin.

Äänestä

Olen itse 30-vuotias nainen ja reissannut viime vuosina ja parikymppisenäkin yksin. Eka yksin tehty matka oli Turkissa, jossa olin harjoittelussa. Kämppikset eivät päässeet reissuun, joten kävin yksin mm. Ageanmerenrannikolla ja Istanbulissa. Kyllä se ihan meni kommelluksitta, mutta aina ei fiilis ollut kovin mukava. Olen tummahiuksinen, ja silti minulle sihistiin ja huudeltiin espanjaksi (?). Blondina en olisi halunnut noissa paikoissa yksin reissata. Ei mitään uhkaavia tilanteita, mutta ärsytti, että ulkomaisen naisen oletettiin aina olevan moldovalainen ilotyttö..

Seuraava reissu suuntautui Nizzan ympäristöön korkeasesonkina. Nizzaa voisin suositella yksin matkustavalle naiselle hyvin. Populaa oli paljon, joten en erottunut joukosta. Paljon nähtävää rannikolla ja ihanat rannat. Miinuksena korkeat hinnat :(

Seuraavaksi reissasin Köpiksessä. Todella mukava,trendikäs kaupunki ja turvallisen tuntuinen. Ihmiset leppoisen oloisia, miehet komeita ja naiset kauniita.Tosin uskoisin, että etelämpänä Euroopassa tutustuu helpommin ihmisiin. Kahvilat, kaupat jne menivät myös hyvin aikaisin illalla kiinni, ja koska oli talvi, niin sulkemisajan jälkeen kadut olivat aika tyhjillään jopa keskustassa. Baareissa kyllä näytti olevan menoa, ja varmasti heinäkuussa sitä on myös kaduilla 24/7.

Siitä sainkin aasinsillan. Yöelämään en ole reissuillani kertaakaan uskaltautunut, mikä kyllä harmittaa. Kyse ei ole siitä, että pelkäisin turvallisuuteni puolesta, vaan siitä, että olen pirun ujo! Mutta jos olisin rempseämpi, niín mitään ongelmaa ei olisi käydä ulkonakaan matkalla. Kunhan vaan muistaa a) ottaa kohtuudella b) pitää silmällä lasiaan c) varmistaa, että kävelyreitti hotelliin on turvallinen (ei kannata haahuilla yksin rannalla) tai ottaa pirssi.

Olen elokuussa jälleen lähdössä reissuun. Tällä kertaa Andalusiaan. Menen tapaamaan suomalaisia sukulaisiani ja siinä sivussa ajattelin reissata itsekseni 4-5 päivää Sevillassa, Jerezissä, Cadizissa.Odotan sitä aivan innolla! Tällä kertaa yritän uskaltautua myös Sevillassa johonkin baariin.

Rantaa, aurinkoa ja iltaelämää kaipailit. Oletko muuten harkinnut jo Barcelonaa? Siellä on näitä kaikkia. Entäs Ateena? Lissabon? Yleensäkin tykkään matkustella hieman isommissa kaupungeissa, jos olen itsekseni.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


shunnyfanny kirjoitti:

Elikäs, 20-vuotias nainen olisi lähdössä heinäkuun lopussa lomalle viikoksi..mutta minne? rantaa, aurinkoa ja iltaelämää shoppailua pitäisi löytyä:)

osaan kyllä itsekin katsoa oppaista ja tiedän missä paikoissa hakemiani asioita löytää, mutta mihin kannattaa lähteä jos on yksin lähdössä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu