Onko Lofootit turistirysä?

Onko Lofootit kesällä kauhea turistirysä? Jos haluaa yöpyä esim. kalstajamökissä tms. niin pitääkö varata etukäteen? Entä pitääkö valasretki varat etukäteen vai mahtaakohan varaaminen päivää ennen retkeä riittää? Haluaisimme lähteä sinne ilman sen suurempaa aikatauluttamista, mutta onko tämä mahdollista?
54954
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

heinäkuussa 2003 autoretki lofooteille. viikon reissu tehtiin ja mittariin tuli kilometrejä 5000.meilläkään ei ollut mitään suunnitelmaa valmiina ajeltiin minne jaksettiin jne. kotoa lähdettyä ei siis todellakaan osattu arvata, että vielä lofooteilta löytäisi itsensä. meillä ei siis ollut mitään varauksia mihinkään. kolmena iltana menimme vaan sopivan näköiseen mökkimajoitukseen ja otimme mökin. tilaa oli aina. kannattaa myös ottaa teltta mukaan ja yöpyä siinäkin. mekin osa öistä vietettiin teltassa upeissa maisemissa.lauttamatkoja tuli eteen muistaakseni neljä. niiden kulkuajoistakaan ei meillä ollut mitään aikatauluja. menimme vaan lauttarantaan jonon jatkoks. pisin aika mikä jouduttiin odottaa oli 1½ tuntia. joten aika nappiin meni sekin. ei muuta kun matkaan ilman turhia aikatauluja ja varailuja!

Äänestä

Lofootit on sen verran kaukana kaikesta, että ei siellä omien kahden kerran kokemuksen mukaan juuri ruuhkaa ole.

Lievästi ahdistava kokemus voi olla yösijan etsintä vesisateessa illansuussa. Netistä voisi tulostaa ainakin leirintäalueluettelon.

Kalastajamajoja (rorbuja) pitäisi löytyä vaivatta. Tosin niidenkin varustetaso (==> hinta) voi yllättää. Kerran ainakin kannattaa kokeilla. (Omat yöpymiset yleensä leirintäalueiden mökeissä.)

Reine oli mukavanoloinen pikkukylä jossa oli kunnolla organosoitu rorbujen välitys.

Andenesissa (ei ole kyllä enää Lofootteja) ainakin on valassafareita ja tuntumaksi jäi, että edellinen päivä riittäisi hyvin. Itse jopa jättäisin samaan aamuun.

Yleensähän niillä taisi olla 'takuu': jos valaita ei nähty, niin seuraavana päivänä pääsee uudestaan samaan hintaan. Eli ei kovin tiukkaa aikataulua!

Nykyäänhän Lofooteille pääsee myös ilman lauttoja; uusi tie tunneli(t?) taisi valmistua tänä vuonna.

Äänestä

Tässä kokemuksia viikon takaa. Vuokrasin auton Narvikista ja ajelin viikonlopun Lofooteilla. Yövyin Kabelvågissa kesähotellissa. Varasin kyllä etukäteen, mutta tilaa olisi ollut edelleen.

Minulle ei jäänyt mitenkään turistirysämäinen vaikutelma. Ehkäpä E10-tien päässä oleva Å oli osittain semmoinen turisteille tehty, tie päättyy isoon parkkipaikkaan, jossa turistibusseja ja reunalla matkamuistomyymälä

Tiet olivat varsin rauhallisia ajella, mutta melkeinpä jokaisella levähdysalueella oli paljon matkailuautoja. Uusi Lofast-tieyhteys tosiaan nopeuttaa matkantekoa eikä lauttoja välttämättä tarvitse käyttä. Uuden tien pisin tunneli on yli 6 km.

Å:ta lähestyttäessä tie on osittain hyvin kapea ja välillä joutuu leveämmissa paikoissa odottelemaan vastaantulevia autoja. Sunnuntai-iltana menin lautalla välin Flesnes-Revsnes puoli kahdeksan aikaan ja hyvin mahtui kyytiin. Autoja oli noin 2/3 maksimimäärästä.

Kannattaa toiseen suuntaan ajaessa mennä Leknesistä itään E10:n sijaan tietä 815. Ei juurikaan hitaampi, mutta hienoja maisema sielläkin (ja todellä vähän liikennettä).

Äänestä

Vuosien aikana kertyneitten kokemusten mukaan varsinaisia turistirysiä en ole Norjassa tavannut, kuin Nordcapissa, mutta käymisen arvoinen paikka se silti on, jos tykkää autoilla pitkästi.

Norjan hyttarit ja capinit on ihan kohtuu hintaisia ja kelvollisa, kyllä niissä kelpaa yö tai kaksi viettää.
Leirintäalueilla on usein sauna, suihku, oleskelutila, keittiö, ja wc.
Pihalla voi lisäksi olla lapsille jotain hauskaa ja grilli. Kyllä ne on valmistautuneet meitä palvelemaan.
Pohjoisessa tapaat vanhemmanväestön piiristä jopa suomenkielentaitoa.
Lofoteilla on myös Suomenkielentaitoisia leirintäyrittäjiä.... yleensä ei siellä kieli ole ongelma.

Norjan välimatkat on pitkiä, matkanteko hidasta, että kotona laaditut matkasuunnitelmat on ok. mutta aikataulut voit heittää roskiin. Lähde reissuun viikoksi ja jos säät sallii ja tunnet viihtyväsi, niin optioksi toinen viikko.

Koskaan en ole varannut mökkiä häilyväisen aikatauluni vuoksi etukäteen, mutta näkisin, että jos on lista leirintäalueyrittäjien puhelinnumeroita, niin voi välttyä turhalta etsimiseltä ja autoilulta.

http://www.eurocampings.net/fi/eurooppa/norja/

Äänestä

Varaa ehdottomasti etukäteen. siellä on valtavasti turistea ympäri eurooppaa ja ainakin itse etsimme tuntikausia, että sai majoituksen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2107 kirjoitti:

Onko Lofootit kesällä kauhea turistirysä? Jos haluaa yöpyä esim. kalstajamökissä tms. niin pitääkö varata etukäteen? Entä pitääkö valasretki varat etukäteen vai mahtaakohan varaaminen päivää ennen retkeä riittää? Haluaisimme lähteä sinne ilman sen suurempaa aikatauluttamista, mutta onko tämä mahdollista?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu