Tuntuu olevan hiivatuin tarkkaa mihin se kepakko katollo asottaa. Kattelin nettiä ja tarjolla olisi sellaisi pikkusia laatikoita, jotka näyttävät ruudussa milloin signaali on hyvä. Ei oo kovin fiksua ostaa yhden suuntamisen takia sellaista "lelua". Onko mahdollista käyttää vaikka kannettavaa digi tikkua sopivaa softaa, tekemään tämän virityksen??? Fiksumpaa olisi siis ostaa ohjelma ja suunnata sitten tällä tee-se-itte vekottimella uudestaan, jos tarvii. Tuskin sellaen softan värkkäys ihan hirmu hankalaa on, jos koko kattelu softankin koodaajat värkkää.
DVB-T antennin suuntaus
Onko tee-se-itte
3654
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Digiboksit näyttävät yleensä sekä antennisignaalin voimakkuuden että laadun. Kun näihin hakee mahdollisimman hyvät arvot, ei sen kummempia vehkeitä yleensä tarvita.
Meillä ei ole digiaikana antenniin koskettu; toinen boksi näyttää sekä voimakkuudeksi että arvoksi 99 %, toinen 99 ja 93 %.
Vain harvat boksit näyttävät luotettavasti signaalin voimakkuuden ja kantoaaltokohinasuhteen. Jos tarkoitus on vain käännellä antennia, näkee eron boksien prosenttimittareillakin.
Prosentit ovat mitä sattuu riippuen valmistajasta tai boksin mallista.
Ainaskin mun pcn kortin mittarit laahat pahasti jäljessä ja ne % lukemat on ihan hihasta. Sama juttu on sitten perus boxissakin. Käännä ja odota parisen sekkaa ja sitten uus yritys. Lisäksi YLEn ja maikkarin niput "näkyy" eri kohdissa parhaiten, kun antennia säätää. Antenni on logperioidinen ja siinä on myös +18 db vahvistinkin.