Joka kolmas varusmies ylipainoinen!

Joka kolmas varusmies ylipainoinen ja pikaruokaa syödään joka toinen päivä.. Olisiko aika ottaa läskivero käyttöön, vai mikä aseeksi ylipainoa vastaan?

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/07/668654
2590
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

muka on? ei niin mitää jos ei ne vaan siel tyhmäs armeijas juoksuttais niin kovaa.
armeijan muutenki pitäis panostaa kuljetusajoneuvoihin ja tankkeihin enemmän ja jokaselle polkupyörän tilalle vähintää enskamopo.
AAAAmeriiikan malliii....
sodassakaan eipä plösöt jaksa juosta pakoon ni ainakin puolustavat viimeiseen mieheen.
xD

Äänestä

Ylipaino aiheuttaa terveyshaittoja sekä mielenterveysongelmia. Eli se on siis todella suuri ongelma ja se pitää mielestäni laittaa kuriin. Aikuisia ihmisiä ei voi mielestäni pakottaa, koska jos on tyhmä niin keksii aina uuden keinon vanhingoittaa itseään jokatapauksessa. Sen sijaan lapsien painoon pitäisi panostaa enemmän. Eli siis ylipainoisten lasten vanhempia pitäisi rankaista. Tämä saisi vanhemmat ehkä viimeinkin kiinnostumaan lapsensa terveydestä. Ihme, että jotkut vanhemmat menevät paniikkiin kun lapsella on pieni viilto sormessa, mutta sitten hymyssä suin syöttävät lapselle ruokaa siinä määrin, että se pilaa heidän elämänsä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reserviläine kirjoitti:

Joka kolmas varusmies ylipainoinen ja pikaruokaa syödään joka toinen päivä.. Olisiko aika ottaa läskivero käyttöön, vai mikä aseeksi ylipainoa vastaan?

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/arkistot/kotimaa/2008/07/668654

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu