Avioehto maksaa lakitoimistossa tehtynä n. 150 € ja itsetehtynä ei mitään, jos ei laske työlle hintaa.
Jos avioehto unohtuu tehdä, eron takia
- puolisoiden/puolison yritys/yritykset pitää myydä osittamista varten ja pahimmassa tapauksessa elinkeino menee molemmilta!
- puolison suku joutuu myymään suvun perintöomaisuutta ja pahimmassa tapauksessa koko suku menettää lomapaikkansa yhden sukulaisensa takia!
- puoliso joutuu toisen lainojen - myös salaisten - maksajaksi.
Lisäksi oman yrityksen tapauksessa rahoitusta ei saa, jos yritystä ei ole suojattu mm. avioehdolla.
Eli tehkää se avioehto. On suorastaan uskomatonta, että koulutetutkin ihmiset joskus jättävät avioehdon tekemättä.
Avioehdon unohtaminen voi tulla kalliiksi
4
1057
Vastaukset
- asiaa.....
mutta eikö jokainen vastaa omista veloistaan,yhteisistä veloista vastataan yhessä....
- hjkahd
niin niin mutta osituksessa lasketaan puolisoiden nettovarallisuudet (omaisuus-velat) joten tietenkin myös henkilökohtaiset velat vaikuttavat tasingon suuruuteen.
- tarkoittaa
hjkahd kirjoitti:
niin niin mutta osituksessa lasketaan puolisoiden nettovarallisuudet (omaisuus-velat) joten tietenkin myös henkilökohtaiset velat vaikuttavat tasingon suuruuteen.
yrityksen suojaaminen avioehdolla?
Itse näkisin juuri päinvastoin eli perheen koti ja omaisuus on tärkeää suojella yrityksen konkurssilta ja velkojilta. - firman jonka arvo
tarkoittaa kirjoitti:
yrityksen suojaaminen avioehdolla?
Itse näkisin juuri päinvastoin eli perheen koti ja omaisuus on tärkeää suojella yrityksen konkurssilta ja velkojilta.on vaikka miljoona euroa, niin siinäpä saapi maksella tasinkoa melkoisesti.
"Itse näkisin juuri päinvastoin eli perheen koti ja omaisuus on tärkeää suojella yrityksen konkurssilta ja velkojilta."
Mikäli yritys on osakeyhtiö, niin tällöin yrittäjän omaisuus jota ei ole annettu velkojen vakuudeksi, on täysin turvassa. Tietenkin yrittäjä/puoliso on taannut firman velkoja, niin nekin joutuu konkurssitapauksessa maksamaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.4382457Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek132292Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2501445Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.821129Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel621046Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia4131022Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä41898- 153895
- 56859
- 79835