Kertokaa mielipiteitänne minua askarruttavaan asiaan. Olemme sopineet syksyllä menevämme kihloihin- ja olen päättänyt teettää ainakin itselleni (naiselle) sormuksen. Olen kerran nähnyt eräällä vihkisormuksen jossa luki kaunokirjaimilla ikuisesti sinun. Sormukseeni olen suunnitellut timantteja, mutta päällipuolell, ns sormen alle, haluaisin sormukseen tekstin ikuisesti sinun koska päälle tulee noita timantteja.
ONKO SIIS TYHMÄÄ laittaa kihlasormukseen tuo teksti vai pitäisikö vasta vihkisormusvaiheessa miettiä kyseistä tekstiä?
Kihlasormuksene teksti
7
3783
Vastaukset
- Rouva ihmeinen
Kihlaushan on lupaus avioliitosta, joten ei se nyt minusta ole typerää.
Mulla itsellä on kihlasormus vähän hillitympi ja vihkisormuksessa sitten timantteja. Kihlasormuksessa lukee puolisoni nimi ja pvm. Vihkisormuksessa lukee meidän molempien nimet ja välissä on sydän ja perässä pvm. Tekstihän voi olla mikä vain.
Minusta se vihkisormus voisi olla se kevyempi versio ja vihkisormus sitten se lopullinen täydellisyys. Naisellehan tulee kumpikin, mutta miehelle perinteisesti ei olla ostettu uutta, niin siinä mielessä kihlasormus pitäs olla täydellinen. Meillä kyllä kummallekin ostettiin uudet ja kumpikin pitää uusia. =) - päivämäärät
etukäteen määräaikaisissa suhteissa esim. 1.1.2008-1.1.2013. Ikuisuus on pitkä aika, eikä täällä kukaan ole ikuisuuttaan viettänyt.
- Sohvi
Laita vihkisormukseen IKUISUUDEN ALKU
- mikä sopimus
"Olemme sopineet syksyllä menevämme kihloihin..."
eli "olemme sopineet syksyllä sopivamme siitä että aiomme mennä naimisiin".
Minä aion sopia suoraan hääpäivän enkä mitään kihlajaispäivää. Jos ollaan naimisiin menossa niin sitten mennään. Jos se ei sovi, niin ei sitten kihloihinkaan!- Kihlapimu
Selvennykseksi.. mieheni on kosinut minua ja olen vastannut myöntävästi, mutta erään tärkeän päivämäärän takia olemme päättäneet kihlautua vasta syyskuussa ja se sopii molemmille, koska meillä ei ole kiire.
Avioliittoon kyllä myös, siitä on myös puhuttu, mutta ei vielä (olemme 21-ja 23 vuotiaat joten meillä ei ole mikään kiire) vaikka kuulummekin toisillemme. - jo kyllä...
Kihlapimu kirjoitti:
Selvennykseksi.. mieheni on kosinut minua ja olen vastannut myöntävästi, mutta erään tärkeän päivämäärän takia olemme päättäneet kihlautua vasta syyskuussa ja se sopii molemmille, koska meillä ei ole kiire.
Avioliittoon kyllä myös, siitä on myös puhuttu, mutta ei vielä (olemme 21-ja 23 vuotiaat joten meillä ei ole mikään kiire) vaikka kuulummekin toisillemme."päättäneet kihlautua vasta syyskuussa".
Sitten olisi kannattanut jättää myöntävä vastaus syyskuulle. Nimittäin kun vastasit myöntävästi niin jo kihlauduitte. Mutta tarkoitat varmaan, että päätitte laittaa kihlasormukset sormiimme vasta syyskuussa. Tämän kosinnan ja myöntävän vastauksen eli kihlauksen (joka tapahtui jo aiemmin) merkiksi.
Ja hyvähän se on avioliitosta puhua, jos kositaan ja suostutaan siihen. - korjaus!
jo kyllä... kirjoitti:
"päättäneet kihlautua vasta syyskuussa".
Sitten olisi kannattanut jättää myöntävä vastaus syyskuulle. Nimittäin kun vastasit myöntävästi niin jo kihlauduitte. Mutta tarkoitat varmaan, että päätitte laittaa kihlasormukset sormiimme vasta syyskuussa. Tämän kosinnan ja myöntävän vastauksen eli kihlauksen (joka tapahtui jo aiemmin) merkiksi.
Ja hyvähän se on avioliitosta puhua, jos kositaan ja suostutaan siihen.Öh siis sormiinne ei sormiimme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265234
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34647- 1371531
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551426Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141250- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211054viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168902En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61873- 37819