Kumpi näistä tekijöistä on suurempi ruosteentekijä autoille:
1. Ajettu matka
2. Ajoneuvon ikä
ELi kannattaako hankkia 2-3 vuotta vanha auto, jolla on ajettu yli 100 000 vai esim. 7 vuotta vanha auto, jolla mittarissa jotain 25 000 km ??
Tämä kysymys siis ihan pelkästään ruostumisen näkökulmasta.
aika vai matka ruostuttaa enemmän
10
1962
Vastaukset
- että,
auton säilytysolosuhteet, auton merkki/malli sekä ajo-olosuhteet vaikuttavat niin paljon asiaan ettei ruostumista voi näillä tiedoilla selvittää.
- voisin väittää
Jos otetaan ruostumista hyvin välttävä automerkki, vaikka Audi, Volkkari jne. niin kyllä se käyttö ratkaisee enemmän kuin aika.
Paljon ajetun auton pohja, joutuu kuljettujen kilometrien myötä aika moiseen "hiekkapuhallukseen", joka hienovaraisesti poistaa mahdollisen massauksen. Ja ruoste iskee!
Jos taasen auto seisoo, ruoste iskee pintapelteihin, ei niinkään pohjarakenteisiin.- että--
volkkari EI OLE laatuauto
- vaikuttaa.
Jos auto muutaman kympin ajettu mutta pohja laappastu kiveen sillä ainoalla mökkireissulla mikä sillä on tehty sukulaisten luo niin voi ruostua nopeesti. Ja jos säilytetään lämpösessä tallissa missä ei ole kunnon ilmanvaihtoa niin lumisuolakurapaskakerros varmasti saa vaikuttaa optimaalisissa kasvihuoneolosuhteissa.
- tietysti..
Ei se auton paikoillaan olo teetä kuin normaalia ruostumista. Tottakai kun autolla ajetaan niin koskeuttakin kertyy joka paikkaan enemmän, likaa, lukemattomia syövyttäviä aineita, hiekka yms hio paikkoja rikki ja paljas pelti tulee esiin..
Ainakin näin on helppo vielä vertailla:
7 auto seisoo parkissa eikä ajeta koskaan.
7 vuotta autolla ajetaan joka päivä.
Sinun esimerkkeihisi vaikuttaa: Auton ruosteen suojaus kun se voi olla yksilöllistä. Missä autolla on ajettu, pk-seudulla suolataan eniten. Onko auton alustaa pesty säännöllisesti, homma joka melko varmasti jää innokkaimmaltakin autoilijalta tekemättä. Miten autoa säilytetty eli onko aina ollut ulkona vai jossain kuivissa tiloissa vai tiloissa joissa kosteus muhii lämpimässä. Asia joka selviää sitten joskus eli valmistusvirheet peltitöissä.
Auton historialla on merkitystä ja miten autoa pidetty.- eperttiinozzz
Ruotsissa tehtiin tutkimus noin 5v sitten.
Tukholman merisuolavesi ylipuhaltavatuuli aiheutti sen että sinkityn auton korista syöpyi sinkkiä 2 mikrometriä vuodessa.
Mm. Hyundai Coupessa oli siihen aikaan 7 mikrometrin sinkkikerros estämässä korroosiota. - merisuola vesi
eperttiinozzz kirjoitti:
Ruotsissa tehtiin tutkimus noin 5v sitten.
Tukholman merisuolavesi ylipuhaltavatuuli aiheutti sen että sinkityn auton korista syöpyi sinkkiä 2 mikrometriä vuodessa.
Mm. Hyundai Coupessa oli siihen aikaan 7 mikrometrin sinkkikerros estämässä korroosiota.sinne kadulle tulee kysyn vain
- mukana...
merisuola vesi kirjoitti:
sinne kadulle tulee kysyn vain
Oletkos koskaan ollut meren rannalla? Kyllä tuuli puhaltaa aallokosta ilmaan noussutta sumua aika tehokkaasti rannallekin, ja siinä kosteuden mukana tulee sitten suolaakin.
- ratkaisee
Eli, jos ajan 50 tuhatta vuodessa ja
joku toinen ajaa saman kymmenessä vuodessa
ja säilyttää autoa esim. maapohjaisessa tallissa.
Niin voit arvata kumpi on enemmän ruosteessa!
Sattui yhdelle tutulle tapaus, jossa autolla
oli ajettu alle 30 tuhatta ja säilytetty
kylmässä maapohjaisessa tallissa 10 vuotta
ja ajettu vain hyvillä kuivilla ilmoilla kesällä.
Täysin totaalisen ruostunut, kotelot, pohja jne.
Meni romuttamoon hyvä auto.
Siinä on kuulemma "ammattimiesten" mukaan
sellainenkin jippo, että jos autolla ei aja,
niin ne tiivistymiskosteudet ei sieltä koteloista
kuivu, eikä lähde, vaan jäävät muhimaan ja
ruostuttaa. Jos ajaa normaalisti, niin ne
tuulettuu ja pääsee kuivumaan.
Tottamooses suola syövyttää ja hiekka jne.
jauhaa pohjia, mutta siksi ne suojataan
kahden vuoden välein ja uudet kiveniskumassat
samalla. Lisäksi auto pestään säännöllisesti
myös talvella (ei kovilla pakkasilla, ilman
kunnon kuivaamista).
Niin, jos auton valinnasta on kyse, niin
tarkista ne pohjat, tukiraudat, ovien alareunat,
kynnyskotelot, kurakaarien sisäreunat ja
olisi hyvä jos vielä endoskoopilla pääsisi
katsomaan koteloihinkin.
T.S. - Asiantuntija
Se on sillä lailla että ruoste nakertaa
auton pohjassa 24 h vuorokaudessa jos sitä
ei pohjoismaissa ole ruosteenestokäsitelty,
tehtaan jäljiltä siellä pohjassa on kerros
maalia tai ohut sinkitys. Viekää autonne
suojattavaksi teette samalla ympäristöteon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341952Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1651890Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3801782Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161248- 921113
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34970- 95765
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15698Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise47665- 32664