Millainen paikka tuo Paraisten portista etelään sijaitseva Högland on? Onko vierailun arvoinen paikka? Onko paikan päällä mitään palveluja? Olis viikonloppuna tarkoitus ajella ihailee maisemia sinne.
Högland
..i..
73631
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Saari on tutustumisen arvoinen. Huonolla säällä tosin ei kunnollista suojaa ole, kun saari on pyöreän oloinen muodoltaan. Palveluja on sen verran kuin asumattomasta saaresta yleensä löytyy. Tai oikeastaan hiukan enemmän, hyvällä onnella oikea rantautumispaikka on se, jossa on vanhat lenkit kalliossa.
Saari tarjoaa suojan oikeastaan vain idän ja etelän välisille tuulille. Pohjoistuulella ei sinne kannata mennä.
Saaren pohjoisosassa on matala lahti, jossa on myös uudehko laituri, johon sopii kolmisen venettä ankkurikiinnityksellä. Jo lounaistuulikin alkaa kiertää siihen jonkin verran. Lahteen tulee myös jonkin verran aaltoja ohikulkevalta väylältä.
Sinällään saari on kaunis ja tutustumisen arvoinen. Korkeimmalla kohdalla olevasta tornista avautuu kauniit näköalat Gullkronan selälle.
Palvelut rajoittuvat puuceehen ja grillipaikkaan.
Navakalla lounaistuulella lähtö peräankkuri-laiturikiinnityksestä oli todella vaikeaa. Suosittelen paikkaa vain jos tuuliennuste on idän ja etelän välinen.
Palveluita ei siis todellakaan ole. Rantautumispaikka on saaren pohjoiskärjessä olevassa lahdessa, josta löytyy koukut. Rannassa on nurmikenttää, joten telttailijoillekin on hyvät paikat. Luonntopolku, jota pääsee saaren huipulle, josta upeat näkymät - saarihan on saaristomeren korkein saari. Jos filettä, pitsaa, saunaa ja terdeä kaipaa, niin sitten on väärä paikka.
Vastaukset kysymykseeni olivat vähän mitä odotinkin. Täytyy siis huomenna lähteä katsastamaan tuo paikka päiväretken muodossa. Huomiseksi luvattu koillistuulta, että katsotaan miten tuon oman 19 jalkaisen HT:n sinne saan "parkkiin".
http://www.venesatama.com/wiki/mediawiki-1.7.1/index.php?title=Högland
Höglandin laiturille ei kannata mennä purkkarilla, yritetty on :)
Purjeveneellä pääsee rantautumaan pohjoisrantaan, siellä on lyötynä kiiloja kallioon. Myös saaren itäpuolella on pieni laguuni, jossa on hyvä ja syvä rantautua. Mitä nyt rantakallio on todella liukas märkänä. Itärannalta pääsee kävelemään suoraan ruohoniityn (todella kaunis) läpi nuotiopaikalle, matka on yllättävän lyhyt.