Tänään jouduin työpaikallani kinkkiseen tilanteeseen. Nimittäin pomo rupes kyselee multa sukulaisista. Hän sanoi, että taidatte olla niitä vanhoillislestadiolaisia. Hävetti ihan vietävästi. Työkaverit olivat kivoja, eivätkä he osanneet edes aavistaa minun olevan vl, koska olen onnistunut peittämään sen kaikin tavoin.
Nyt se sitten tuli vihdoin niille selväksi ja ne on ruvennut jatkuvasti vihjailee mulle. Sit olen ruvennut kokemaan mieletöntä syrjimistä siitäkin huolimatta, että käytän kirosanoja siinä, missä muutkin. Telkkaria en kato, enkä kuuntele maailmallista musiikkia, kirosanat vain ovat tarttuneet työmaailmasta mun puheeseen.
Nyt jouduin tyhjänpäälle.
työkaverit rupes pilkkaa mua
10
892
Vastaukset
- samassa tilanteessa
Antaisin samalla mitalla takaisin..
Typerää tuollainen.
..ensimmäiseksi kysyin että mitäs ihmeellistä siinä on jne.
...en ole vl, mutta pirhana vieköön..ei kukaan tuollaista siedä/tarvi sietää)..
..eikun siis vain näpäytä takaisin..sama ihminenhän olet edelleenkin ennen oman uskon suuntauksen tietoon tuloa. - elmo
voi hyvänen aika mikä juttu.. aattelitko ihan loppuun asti ku tännekkin toit julki oman tyhmyytesi!:D
- Esimerkki( vitsi)
Vanhapari tuli kirkosta hevosella ja kesken matkan miehelel tuli tarve kyykistyä tarpeilleen, ja hän menikin sitten metsään ja vaimo jäi rattaille odottamaan. Kohta kuului metsästä kauhea huuto. Vaimo siihen huutamaan vastaan, Kärsi, kärsihän Jobkin. Isäntä sieltä vastaan huutamaan, Mutta Jobilla ei ollutkaan ketunrautoja elimisä! Joopa joo. Tään voi sitten serifi poistaa ennen kuin kaikki ehtii lukea.
- niin ole sitten.
Kukaan ei tule sinua pilkkaamaan, jos sanot suoraan, että minä olen uskossa ja sillä siisti. Kyllä sinun uskosi pelastaa sinut kaikista tilanteista jos todella olet uskovainen, etkä kiellä sitä Pietarin tavoin. Tämän sanoo sinulle ei uskossa oleva, mutta Jumalaa rukoileva.
Minun työpaikoilla on ollut paljon uskovaisia ja kaikki ovat heitä pitäneet hyvinä työkavereina.
Kun sietää toista, niin tulee itskkin siedettäväksi... sanoi...varmaankin Jeesus aikoinaan. - Kempelainen
Ei savua ilman tulta, joten taitaa olla aihettakin, ainakin valehtelu, sekä kaikenmaailman ihmisten tekemät säännöt.
Nimittäin pomo rupes kyselee multa sukulaisista. Hän sanoi, että taidatte olla niitä vanhoillislestadiolaisia. Hävetti ihan vietävästi. ”” Oliko siihen aihetta, jos oli, sano niin kuin farisealaiset, ja mustalaiset, ettet ole itse sellainen, kun nuo toiset meikäläiset, saat varmaan puhtaat paperit, koska kiroilet, varmaan vedät myöskin tupakkaa, joten olet kova jätkä.
””Työkaverit olivat kivoja, eivätkä he osanneet edes aavistaa minun olevan vl, koska olen onnistunut peittämään sen kaikin tavoin.”” Onko siihen joku aihe, pitää salassa? Minä en pidä omaa vakaumustani, kerron sen Kristuksen ohjeen mukaan kaikille.
Sit olen ruvennut kokemaan mieletöntä syrjimistä siitäkin huolimatta, että käytän kirosanoja siinä, missä muutkin. Telkkaria en kato, enkä kuuntele maailmallista musiikkia, kirosanat vain ovat tarttuneet työmaailmasta mun puheeseen.
Nyt jouduin tyhjänpäälle.”” Onpa paska homma, kun et tee mitään muuta kun kiroilet vaan, et katso edes telkkaria, mutta ajatteletko sitä, kuinka ne VL;t itse sortaa muita, kannattaa ottaa mallia, pane työpaikallesi SRK mafia, niin ne muutkin tekee.- jos et usko mihinkään.
Tai piruutasko viestität? Et ole todellakaan uskosi takana. Häpeä, olet sitten uskovainen tai ei.
- Asijan tuntia
Näinkö esimerkillisesti te vanhoillislestadiolaiset osaatte "maailmassa sitä uskoanne tunnustaa" ja "olla valona ja esimerkkinä syntisen maailman keskellä"?
- vaan
Haluaa, joko keskustelua tai on muuten pöpi.
- vanhoillislesta-
vaan kirjoitti:
Haluaa, joko keskustelua tai on muuten pöpi.
diolainen.
En pysty ymmärtämään, kuinka olet saattanut pitää salassa sen, että olet uskovainen?
Eikö omatuntosi koskaan muistuttanut kiroilusta?
Epäuskoiset työkaverit tulevat uskovaiselta usein pyytämään anteeksi, jos kiroavat tämän kuullen. Kuinka sinä olet sitten saattanut kiroilla heille? - on sama asia
vanhoillislesta- kirjoitti:
diolainen.
En pysty ymmärtämään, kuinka olet saattanut pitää salassa sen, että olet uskovainen?
Eikö omatuntosi koskaan muistuttanut kiroilusta?
Epäuskoiset työkaverit tulevat uskovaiselta usein pyytämään anteeksi, jos kiroavat tämän kuullen. Kuinka sinä olet sitten saattanut kiroilla heille?kun peloitellaan sisarta ja veljeä suoraan helvetin tulella. Myöskin lapset siitä ovat saaneet osansa, jonka jälkeen heistä on tullut pelokkaita yhteiskuntaa vieroksuvia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903