Jotkut väittävät aivan muina miehinä että monet olisivat Suomessa istuneet loppuikänsä elinkautista, kuolleet vankilassa. Varmasti sairauteen on kuolleet mutta ei viime vuosikymmeninä ketään ole yli 20 vuotta elinkautista pidetty istumassa. Valjakkala on poikkeus, olisi päässyt aika päiviä sitten pois mutta aina on mokannut viime hetkillä. Ei vapaus kelpaa, linnassa on jotain, vapaalla ei mitään.
Tietysti jos tiedossa on nimiä jotka vankilassa ovat vuosikymmeniä, pidempään kuin Valjakkala istuneet niin kertokaa.
Tietysti jos tiedossa on nimiä jotka vankilassa ovat vuosikymmeniä, pidempään kuin Valjakkala istuneet niin kertokaa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Vilho Huovinen, kolme murhaa: 25 vuotta 2 kuukautta 26 päivää.
Milloin rikos tehtiin, milloin pääsi siviiliin? Mikäli oikein muistan niin ko. henkilö sai aikoinaan kuolemantuomion vaikka rauha oli jo tullut eli ikivanhoja juttuja. Kyse oli viime vuosikymmenistä.
ääliö jos et tiennyt että sota-ajoista on vasta muutama vuosikymmen?
Taidat olla tyhmäkin vielä.
Lapin sota loppui keväällä 1945, siitä lähtien on Suomessa ollut rauhanaika. Eli hieman enemmän sota-ajasta on kun "muutama" vuosikymmen. 1970-luvusta on muutama vuosikymmen.
kusipää. Mene jakaan Valjakkalalle persettäs.