Peliserverin hostaaminen

Mike_Powell

Olen jo kauan yrittänyt hostata Medal of Honor: Allied Assault 1.00 :ssa omaa serveriä, mutten saa sitä näkyviin GameSpyArcadeen tai yhdistettäväksi edes IP:n kautta. Olen koittanut porttien avaamista modeemista, koitin jopa avata kaikki portit, mutta en saanut silti toimimaan. Koitin myös niin ettei palomuurit olleet hostatessa päällä (ja portit siis auki), mutten silti pystynyt yhdistämään omaan serveriini kuin vain lähiverkon ip-osoitteella, eli serverini ei siis näy muille.

Nyt kun olen siis porttien avausta ja palomuurien sulkemista koittanut niin mitä vielä voisin tehdä??

2

689

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • keksa

      todennäköisesti olet NATin takana eli modeemilla on julkinen IP ja sen takana olevilla koneilla on sisäverkon osoitteet.

      Tämä on kivaa ja turvallista, mutta sitten kun pitää alkaa hostailemaan pelejä ja varsinkin useita, niin onpa kiva aukoa niitä portteja modeemista joka jumalan pelille.

      Modeemeissa on yleensä asetus, jossa voidaan valita DMZ host. Tämä tarkoittaa sellaista sisäverkon osoitetta, johon kaikki paketit lähetetään, jos niille ei ole tehty omaa sääntöä palomuuriin.

      Laittaisin serverikoneen tällaiseksi DMZ hostiksi modeemista ja softapalomuurin siihen koneeseen, ettei tule haittaohjelmat sisään.

      Toinen mahis ois ottaa NAT pois päältä, jolloin kaikki sisäverkon koneet saa julkiset IP-osoitteet. Niihin sitten hyvät softapalomuurit.

      Kolmas mahis on ottaa selvää mitkä kaikki portit pitää ohjata sisäverkkoon ja tehdä niille säännöt modeemiin. Tässä ohje

      http://www.tmmworld.com/Default.aspx?tabid=56

      • keksa

        seuraavan kerran kun tulee mieleen ottaa kaikki palomuurit pois päältä, niin hakkaa ensin päätä seinään 15min.

        Jos tämän jälkeen on ihan sama olo kun ennen sitä, niin kytke vaan pois. Ei sillä ole väliä kuitenkaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2136
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2045
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1560
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe