moi!
Mulla on sekarotunen 6vuotias uroskoira.Sitä ei ole paljon koulutettu ja on tosi "kovapäinen".Kotona ja omassa pihassa ei lähinnä ole ongelmia,mutta lenkittäminen on tosi vaikeeta.
Siis ongelma on siinä, et aina kun tulee toinen koira vastaan niin alkaa rähinä.....en tiedä miksi koirani ei tykkää toisista koirista.en muista että mikään koira olisi pentuna sitä kiusannu.....Tilanteesta voi selvitä,jos vastaan tuleva koira on narussa ,mutta irrallista on vähän vaikee mennä "karkuun". voisko kellään olla vinkkejä miten toimia?
Lisäksi koirani lähtee mopojen perään.jos on irti.jos taas se on trhassa ja mopo menee ohi se juoksee siellä kauheeta vauhtia ja räkyttää.......onko se kaheli vai puolihullu?
Mulla on sekarotunen 6vuotias uroskoira.Sitä ei ole paljon koulutettu ja on tosi "kovapäinen".Kotona ja omassa pihassa ei lähinnä ole ongelmia,mutta lenkittäminen on tosi vaikeeta.
Siis ongelma on siinä, et aina kun tulee toinen koira vastaan niin alkaa rähinä.....en tiedä miksi koirani ei tykkää toisista koirista.en muista että mikään koira olisi pentuna sitä kiusannu.....Tilanteesta voi selvitä,jos vastaan tuleva koira on narussa ,mutta irrallista on vähän vaikee mennä "karkuun". voisko kellään olla vinkkejä miten toimia?
Lisäksi koirani lähtee mopojen perään.jos on irti.jos taas se on trhassa ja mopo menee ohi se juoksee siellä kauheeta vauhtia ja räkyttää.......onko se kaheli vai puolihullu?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei se kaheli ole, sehän käyttäytyy niinkuin kouluttamaton koira käyttäytyy. Mars matkaan koulutuskentälle aloittelevien ja pentujen joukkoon, kyllä se vielä oppii jos omistajalla motivaatiota riittää. Aikaa ja vaivaa se kyllä vaatii varmasti. Ehkä lenkillä toisen koiran kohdatessasi lyhennät otetta remmistä jo valmiiksi ja alat jännittää kohtaamista? Koirasi varmasti tällaisen vaistoaa ja kuvittelee vastaantulijan olevan sinulle uhka, joka laukaisee puolustusmekanismin = rähinän.
Kastrointi tietysti voisi hillitä aggressioita, varsinkin jos ne kohdistuvat pääsääntöisesti toisiin uroksiin. Osaavan ohjaajan vinkein mopo-ongelmakin varmasti ratkeaa, joten rohkeesti mukaan vaan koulutukseen, koira ei ole ikäloppu vielä.
Niin, ja liika tarhassa yksinään olo aivan takuuvarmasti tekee koirasta kuin koirasta haukkujan (meidän naapurin sakemanniparka, isot keuhkot on sillä ja narussa päivät pitkät yksinään, ääntä riittää...)
Yhdyn pitkälti mr.x kirjoitukseen. Olen itse kouluttanut pentuani lyhentämällä hihnaa jos toisia koiria tulee vastaan ja samalla hieman hihnan avulla nostanut päätä. Kun ohi on päästy ilman ongelmia, saa koira heti mahtavat kehut ja joskus jopa makupalan. Alussa makupala voi olla joka kerta ja jo pienestä asiasta, jos kohtaaminen on menny suht hyvin. Lenkillä olessani en jää kenenkään kans juttelee, eikä koirakaan saa lenkillä mennä muiden koirien juttusille. Hyvin on oppi menny perille. Kärsivällisyyttä sinulle.
mrX olet oikeassa monesta asiasta....mutta on pakko sanoa se että koira on paljon irti...........ei ole mikään "neljän seinän sisällä"-hullu....................mutta se on totta että jos on sellanen niin kaikkea haukkuu.........
Rähinän syy pitäisi ensin selvittää, ennenkuin alkaa koiraa siitä tavasta opettamaan pois. Onko syynä pelko? Eli koira räyhää ja yrittää rynnätä kohti toista koiraa, mutta jos toinen koira aloittaakin rähjäämisen ensin eli pelkää vielä enemmmän, niin oma koirasi onkin hiljaa? Väistääkö se muita koiria? Rähjääkö se enemmmän itseään isommille koirille?
Vai onko syynä dominointi? Se räyhää koska haluaa alistaa toisen ja näyttää hampaansa. Rähjääkö se myös itseään pienemmille?
Jos koira on ennen haukkunut muita koiria, siis sanotaan nyt vaikka vuosi sitten tai pentuna, niin voi olla että haukkuminen (=pelko) on nyt muuttunut pelkoagressiiivisuudeksi eli "päättömäksi" rähinäksi.
Kääpiöroduilla syynä on yleensä pelkoagressiivisuus ja isommilla (etenkin uroksilla) syynä on dominointi. Kuristuspanta lisää agressiiivisuutta muita kohtaan, sillä koira yhdistää kuristavan tunteen vastaantuleviin koiriin. Hyvä ja nopea keino tilanteen parantemiseen on kuonopanta- se vetää koirasi kuonon kiinni silloin kun se lähtee kohti toista koiraa. Kokeile auttaisiko?
Lisäksi tarvitaan koulutusta, opetusta ja palkitsemista silloin, kun koira osaa olla hiljaa vaikka näköpiirissä olisikin muita koiria.
Ulkoilutan pari kertaa viikossa 7v sekarotusta (suomen pystykorva ja kettuterrieri) koiraa.
Se rupee helposti räksyttämään vastaantuleville koirille. Vetää ja haukkuu. Se näyttää sillon tosi vihaselta, mut..
Mä oon tullu siihen tulokseen, et se on vaan epävarma ja siks haukkuu. Eli pelon takii...
En oo ikinä huomanu siin mitää agressiivisuutta, ku se tapaa koiran. Välil sitä ei kiinosta yhtään. Ja jos toinen on vähänki riehakkaampi/haluis leikkii tms. (yl. pentu/nuori), ni tää mun hoitokoira väistää/lähtee pakoon.
Oon myös ollu mun hoitokoiran kaverin ja sen koirien kans lenkillä. Silloin mun kaverin koira haukku vastaantulevaa ja mun hoidokki oli ihan hiljaa. Sen ei siis tarvinu haukkuu.. (?).
Ku tulee koira vastaan lenkillä ni yritän kiinnittää hoitokoirani huomion johonki muuhun. Sit tietysti yrittää päästää sitä tapaa mahd. monii koirii (miel. rauhallisii), et siit tulis varmempi.. Se on vaikeeta, koska monet luulee, et se on vihanen, ku se haukkuu:(
Mieti voisko sunki koiras olla tällänen pelokas/epävarma tapaus?
Meillä on kaksi nuorta urosmäyräkoiraa ja ne on muuton jälkeen alkaneet haukkua melkein kaikkia vastaan tulevia uroksia. Luulisin että meillä on ongelma se että ne pelkäävät uusia tuntemattomia koiria ja sen takia haukkuvat niille.
Ennen oli mukava kun koirat menivät aina iloisesti häntä heiluen tervehtimään vastaan tulevia koiria, mutta nykyisin toivoo lähinnä että ei tapaisi ketään muita koiria, jotta voisi rauhassa ulkoilla.
Koirapuistoissa ongelmaa ei yleensä ole varsinkin jos siellä on isoja koiria, mutta joskus samankokoisten koirien kanssa saattaa tulla tappeluita.
Jos jollain on hyviä ideoita mitä tehdä niin kertokaa ihmeessä!