Helsinkiin pääsin!! Siis aivan mahtava fiilis, rajat eivät sitten spekuloinnista huolimatta nousseet minnekkään päinvastoin, laskivat hieman :) anyway, heittämällä sisään koepisteiden perusteella!!
Muita Helsinkiin pääsijöitä?
Onnittelut kaikille sisään päässeille
kauppatieteellisen
7
1381
Vastaukset
- toivotan
Onneksi olkoon! Fiilis on varmaan ihan huippu :) Itse aion vasta hakea ensi vuonna.. Mitkä olivat pisterajat helsinkiin tänä vuonna? Ja kerroppas ihmeessä kävitkö jotain valmennuskursseja tai kuinka itse luit ylipäätänsä kokeeseen?
- iloinen yllätys
Näitä spekulointeja lukiessa tosiaan meinasi usko mennä omaan suoritukseen kokonaan. Viimevuotisilla rajoilla rimaa hipoen olisin päässyt, joten olin jo varma, että Helsinki on ainakin menetetty. No, tänään muuttui ääni kellossa! Ilmeisesti vain parhaimmisto kokeissa olleista on täällä ollut spekuloimassa, kun kaikkien aikojen korkeimpia pisterajoja maalailtiin...
- sulle...
Toivottavasti Turun oikiksen pisterajatkaan eivät nousisi kamalasti. Siitäkin on maalailtu kauhukuvia seinille erinäisillä keskustelupalstoilla... Onnea sulle tosi paljon! Toivottavasti itselläkin yliopiston ovet aukeaa tänä vuonna.
- Reirei
Tuliko kirje vai mistä löysit jo nyt tiedon? :-O
- Reirei
Reirei kirjoitti:
Tuliko kirje vai mistä löysit jo nyt tiedon? :-O
Siellähän se tieto tosiaan tiedekunnan sivuilla.. Ei tainnu kaveri päästä sisään :(
- jorma123
Itseasiassa käytännössä pisterajat nousi 1,5 pisteellä. Viime vuonna sisään pääsi 20 koepisteellä 2 ensimmäisen valinnan pisteellä 2 uuden ylioppilaan pisteellä. Tänä vuonna ylioppilaspisteet poistuivat ja sisään pääsi siis 21,5 koepisteellä ja 2 ekan valinnan pisteellä.
Ei tarvinnut itse paljon rajoja laskeskella, kun pisteitä tuli niin mukavasti=)- Peltsi, yksi sisäänpäässyt
Mielenkiinnosta kyselen, että löytyykö mistään tilastoa Helsingin kauppikseen sisäänpäässeiden pisteistä. Tarkoitan, mikä oli korkein pistemäärä jne.
Itsellä oli pisteitä 27.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903