Entisessä kamerassa oli paristot ja otin aina ne kamerasta pois kun en kuvannut, esim yöksi. Jos jätin kameraan, ne tyhjenivät.
Miten Nikon D40, tyhjeneekö akku kamerassa kun en sitä käytä vai tarvitseeko ottaa pois.
Miten Nikon D40, tyhjeneekö akku kamerassa kun en sitä käytä vai tarvitseeko ottaa pois.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos kamera on ehjä niin akkua ei tarvitse poistaa.
Oli meinaan vaikeata valita minkä kameran ostan, kuukausia seurasin täällä keskusteluja, kävin kaupassa katsomassa kameroita, vihdoin päädyin Nikon D40, joka oli hyvä valinta. Antaa nyt akun olla sitten kamerassa, selviäähän sillainkin, tyhjeneekö akku.
En sano Nikonin olevan paras, mutta hyvin se minua palvelee, kuten varmaan olisi muunkin merkkiset tehneet. Kunhan rahatilanne sallii, ostan pitkän putken, saa kauempaa kuvia, tuo vakio 18-55mm ei siihen sovellu.
Ei ole tarvetta ainakaan oman D40 9 kk kokemuksen perusteella, pitää varausta paljon paremmin kuin kuin esim. kännykät. Olen ladannut akun 4-5 kertaa ja ottanut kuvia n. 4000 mutta hankin erillisen salamalaitteen kun isompi objektiivi jätti kuvan alareunaan varjoa omalla kuvataessa. Olen myöskin koettanut päästää akun mhdollisimman tyhjäksi vaikka sen ei Lion-akuilla pitäisi enää vaikuttaa.
Antakaas vielä hyvä neuvo, mikä objektiivi olisi parempi kuin mukana tullut, tuo vakio 18-55.
Viikonloppuna otin hirvestä kuvan n 30 metrin päästä, olis kuva parempikin saanut olla, joten alle 1000e putken ajattelin ostaa. Nikon muuten on hyvä kamera.