Raskaana viikolla 19 ja
Mulla oli Hb 111, syön OBSIDAn rautatabletteja, mutta ne ei tunnu nostavan tuota arvoa, millä sen saisi korkeammaksi?
Mulla oli Hb 111, syön OBSIDAn rautatabletteja, mutta ne ei tunnu nostavan tuota arvoa, millä sen saisi korkeammaksi?
Vastaukset 7
Vanhimmat
joka käy helpoiten yöllä kun varmaan jo joudut ravamaan vessassakin. Ota se vielä appelsiinituoremehun kanssa niin rauta imeytyy parhaiten.
Kräuterblut-saftiin. Imeytyy hyvin eikä aiheuta vatsavaivoja. Ainoa mikä mulla toimii ja nostaa hbtä
Ei tarvinnut ekassa raskaudessa käyttää kuin tuota Kräuterblut-saftia, ja samoin näyttää menevän tämä toinenkin raskaus. Se vaikutusta voi vielä tehostaakin käyttämällä sopivia ruoka-aineita sen kanssa (huom.huom! ei mitään kalsiumpitoista tai kofeiinipitoista ainakaan 2 tuntiin ennen/jälkeen "saftia".
Itselläni raskausajan aamiainen on seuraavanlainen:
-veteen tehty 4-viljan puuro jossa lisäksi leseitä, marjoja ja pilkottua kuivaluumua vähän suolaa ja sokeria. (mikrossa vajaa 1dl ryynejä 2dl vettä, 4:30 min teholla 450W)
-appelsiinimehua
HUOM! äläkä ota tähän aikaan sitten kalsiumtablettia, jos sellaista käytät.
Eli tuon aamiaisen lisäksi 20ml Kräuterbrut-saftia. Sitä saa apteekeista. Luontaistuotekaupoista tai jopa isoista marketeista.
http://koti.utanet.fi/~paula/maalla/heinikko.htm
Mulla rv 27, hb 96. Sitkeästi olen syönyt Obsidania, kolmekin tabua päivässa, vaan ei nouse hb. Syön myös c- ja b-vitamiinia, ja otan lääkkeet tyhjään mahaan. Siispä en voi kuin ihmetellä. Otettiin verestä rautavarasto-arvo, eli ferritiini, ja kuinka ollakaan, sekin on minulla 6. Kun se normaalisti on 40-200. Mutta jos se laskee alle 5, sitten vasta puututaan. Olo on ollut heikko, sydän lyö ylikierroksilla koko ajan, ja hengästyttää. mutta en saanut verta enkä muutakaan apua, äpkl sanoo vain että lissää rautaa, lissää rautaa.. Ja mähän tottelen. Mitä jos hb on noin alhainen synnytyksessä, sittenhän niiden on pakko antaa verta? Ai niin, verenpaineetkin on jo asian takia laskeneet, 103/67, mutta odotellaan päivää jolloin ihme tapahtuu. Olen myös kokeillut muita rautalääkkeitä, MIKÄÄN ei tepsi. tuota nestemäsitä, mitä alla kehoitettiin ottamaan, vielä kokeilen.
Rauta-annos nestemäisenä. Se liukenee paremmin elimistöön. Kysy apteekista, ne osaa sielä neuvoa...