Ajattelin, että jokainen mainitsee tällä palstalla 2 jännittävintä kirjaa (esim. pokkaria aihe, esimsairaalakauhu) niin että muutkin saavat selville, mikä on hyvää jännityskirjallisuutta.
Kiitoksia kaikille kantaa ottaneille!
Itseni top2-listalta löytyy:
1. Jouko Raivio,Yövuoro (sairaalakauhu)
2. Michael Palmer, Armon enkelit (sairaalakauhu)
Kiitoksia kaikille kantaa ottaneille!
Itseni top2-listalta löytyy:
1. Jouko Raivio,Yövuoro (sairaalakauhu)
2. Michael Palmer, Armon enkelit (sairaalakauhu)
Vastaukset 12
Vanhimmat
Patricia Highsmith: Lahjakas herra Ripley (psykologinen jännitys)
Dan Brown: Da Vinci-koodi (kryptografinen jännitys)
Kiitos, kun vastasit!
äkkiseltään lonkalta;
1. Jim Thompson, Pottsville 1280 (sen tekee kauhuksi oikeastaan se, että se on maanmainio esimerkki inhimmillisestä realismista eli siitä kuinka kaikki pala kerrallaan menee päin seiniä ja loppujen lopuksi ei oikeastaan jää jäljelle muuta vaihtoehtoa kuin pamauttaa kuula kalloonsa)
2. H.P Lovecraft, Herbert West, elvyttäjä (työnarkomaniakauhu, jonka opetus voisi olla näin kesän aikaan, että kun loma alkaa niin jätä ne työt sinne työpaikalle...)
Pitäisi olla tuolla:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=113&conference=2000000000000005&subcat=235
viestinsä mukaisesti tietää millaista on hyvä jännityskirjallisuus ilmeisesti tähdätäkseen omassa työssään samaan joten palsta on ihan oikea ja asia kiinnostaa meitä muitakin alkuja.
Aika ajatustenlukija olet. Mutta jos saa jonkun kiksin väärälle palstalle kirjoittaessa...niin..
oli ehdottomasti se, kun eräänä kesäyönä yksin mökillä ollessani luin Stephen Kingin Hohdon. Milloinkaan eivät katajapensaat ole häälyneet yötuulessa niin kammottavasti.
Uhrilampaat/Thomas Harris on myös karmiva.
Aiheenhan näistä kaikki tietänevät.
Kiitos vastauksestasi.:)
kiinnosta. Minkälaisia muita mielikkejä teillä on? Minä tykkään muun muassa John Irvingistä.
ennen John Irvingistä, tykkäsin myös Philip Rothista, humoristisia vakavikkoja ne molemmathan on.
on ihan tuntematon tällainen Roth. Tykkään nimenomaan huumori-vakavikoista mutta niitä on aika vähän! Sillä tavalla tahtoisin itsekin kirjoittaa mutta arvioitsija tulkitsi yritykseni Arto Paasilinna -kopioksi :( En iljennyt selittää että jäljittelin Irvingiä. Sehän olis repinyt takamuksensa nauraessaan minulle jossakin arvioitsijoitten pikkujouluissa.
En toki sano Paasilinnaakaan huonoksi, on vain hyvin erityyppinen kuin Irving.
Stephen Fry, Making History
Michael Chrichton, Prey