E-pillerit altistaa virtsatieinfektioille??

Olen pohtinut tällaista asiaa, onkohan muilla samantyyppisiä kokemuksia. Käytin n. 4 vuotta e-pillereita (Mercilon), ja tuona aikana minulle tuli tosi tiheään tahtiin virtsatientulehduksia (jopa 2 viikon välein, aina seksin jälkeen). Sain lopulta estolääkityksen (Trimopan). Nyt en ole käyttänyt pillereitä moneen kuukauteen, ja viime aikoina on ollut seksiä niin etten ole ottanut tuota virtsatietulehdusten estolääkitystäkään. Mitä ihmettelen on, että tulehduksia ei ole tullut yhtään e-pillereiden lopettamisen jälkeen, vaikka sitä ennen ei aina estolääkityskään auttanut! Eli voiko olla että e-pillerit altistaa noille tulehduksille??
2496
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No pillerit kuivattaa limakalvoja ja saa ne huonompaan kuntoon joten toki voi olla yhteys. Ja jos käyttää kondomia niin hygienia on parempaa eikä virtsaputkea hankaa ja kondomin liukasteainetta voi mennä virtsaputken suulle jopa suojaamaan (itse käytän aqualan oilia ennen seksiä virtsaputkea suojaamaan, bakteerit ei mene sinne niin helposti). Ja se sperma ei jää sinne lillumaan ja valumaan myöhemmin bakteerien alustaksi... ja jos mies ei peseydy kunnolla ennen seksiä niin kondomihan suojaa siltäkin lialta.

Seksin jälkeen aina heti pissalle niin bakteerit tulee pois mitkä joutui mahdollisesti virtsaputkeen!

Äänestä

Jo nuorempana n.25v sitten , kun söin pillereitä jouduin kärsimään kohtuuttoman paljon toistuvista v.tulehduksista...siihen aikaan kukaan ei myöntänyt pillereiden osuutta , vaikka sitä kyselin...vaivani loppuivat, kun lopetin pillerit.

Muutama vuosi sitten sain pillerit ovulaatio,-kuukautiskipuihin merkki oli Dianova, muuten varmaan ok. mutta tuli jatkuva migreeni, ne vaihdettin yasmin merkkisiin ja parin kuukauden käytön jälkeen olin virtsatulehdus kierteessä...onneksi osasin yhdistää ne pillereihin ja menin suoraan sen gynen luo ja hän myönsi, että olen oikeassa ja ilmeisesti pillerin keltarauhashormoni ei käynyt minulle...

Tämä on asia mistä harvoin puhutaan, mutta josta pitäisi kertoa...on turha kärsiä ...
jo pillerin vaihto voi auttaa..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anne#77 kirjoitti:

Olen pohtinut tällaista asiaa, onkohan muilla samantyyppisiä kokemuksia. Käytin n. 4 vuotta e-pillereita (Mercilon), ja tuona aikana minulle tuli tosi tiheään tahtiin virtsatientulehduksia (jopa 2 viikon välein, aina seksin jälkeen). Sain lopulta estolääkityksen (Trimopan). Nyt en ole käyttänyt pillereitä moneen kuukauteen, ja viime aikoina on ollut seksiä niin etten ole ottanut tuota virtsatietulehdusten estolääkitystäkään. Mitä ihmettelen on, että tulehduksia ei ole tullut yhtään e-pillereiden lopettamisen jälkeen, vaikka sitä ennen ei aina estolääkityskään auttanut! Eli voiko olla että e-pillerit altistaa noille tulehduksille??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu