lento kuo-hel 21.35-22.35
lento hel-bkk 23.55-14.35
vaihtoaika 1 tunti 20 min,
laukut joudun siirtämään baggage drop
tiskille helsingissä, lähtöselvityksen
teen netissä. mikä on tavaroiden tuloaika
koneesta hihnalle keskimäärin. onko
aika riittävä. finnair sano et on, mut
mikä on käytäntö?
lento hel-bkk 23.55-14.35
vaihtoaika 1 tunti 20 min,
laukut joudun siirtämään baggage drop
tiskille helsingissä, lähtöselvityksen
teen netissä. mikä on tavaroiden tuloaika
koneesta hihnalle keskimäärin. onko
aika riittävä. finnair sano et on, mut
mikä on käytäntö?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Jos Kuopion kone ajassa niin riittää loistavasti
mutta jos Kuopion kone reilun tunnin myöhässä niin ei.
Onko lennot eri lipulla? Miksi?
Moi! kiitos vastauksesta.
varasin helmikuussa hel-bkk
14.1.2009-15.2.2009 tapahtuvalle
matkalle. Myöhemmin rupesin
tutkimaan pysäköintihintoja
kentällä ja huomasin samalla
finncomin tarjouksen 2 hlöä
kuo-hel-kuo 155,74 euroa.
pysäköinti ja polttoainekulut
huomattavasti kalliimmat kuin
lento. Tästä syystä erilipuilla.
osittain omaa tyhmyyttä kun en
suoraan varannut kuo-hel-bkk-hel-
kuo, jolloin ei tuota laukkurumbaa
olisi tullut.
Käytännössä saat todennäköisesti tavarasi n. 10min päästä siitä kun kone on portilla josta kuluu vielä n. 10min toiseen terminaaliin siirtymiseen ja ehkäpä 5min Baggage Drop -tiskille jonottamiseen (huomattavasti lyhyempi jono kuin varsinaiseen lähtöselvitykseen). Koska kaukolentojen lähtöselvitys sulkeutuu 45min ennen koneen lähtöä, tekee kyllä todella tiukkaa mikäli kone on vähänkin myöhässä. Toisaalta koska tulit Finnairin yhteistyökumppanin lennolla, voi olla että puhumalla suostuvat ottamaan nuo tavarat vielä selvästi myöhemminkin kuin 45min ennen.
Käytännössä kannattaa kysyä Kuopion kentällä ystävällisesti apua varsinkin jos siellä näyttää että kone tulee lähtemään myöhässä: "Mulle kävi näin etten huomannut että vaihdossa tekee tiukkaa. Kun tuo kone on vähän myöhässä niin voisitteko lähtöselvittää tavarat perille saakka?". Harva virkailija osaa sanoa ei :)
Eiköhän tässä tapauksessa ilman muuta tavarat selvitetä perille asti jo Kuopiossa. Koska Finncom ja finnair ovat yhteistyäkumppaneita, en ymmärrä miksei matkatavarat menisi yhdellä liputuksella koko matkan? Oletko kysynyt asiasta?
Vaikka kaukolentojen lähtöselvitys periaatteessa sulkeutuu 45min ennen koneen lähtöä, niin jos olet tehnyt HEL-BKK selvityksen netissä etukäteen, tämä sääntö ei periaatteessa koske sinua. Baggage dropiin varmaan otetaan laukut täpärämmälläkin aikataululla (ellet siis ole niitä saanut selvitetyksi jo Kuopiossa). Tuohon aikaan lentokentällä on tosi hiljaista, oikeastaan vain BKK:n kone on lähdössä, joten mihinkään ruuhkiin et siellä joudu. Täytyy vain toivoa että Kuopion kone olisi jotensakin ajoissa, eikä esim. kokonaan peruutettu (!!), koska niinkin on käynyt turhan usein.
No sen vuoksi, ettei Finncomm hoida noiden laukkujen jatkoja, vaan selvittää ne ainoastaan Helsinkiin saakka. Jos kyse olisi Finnairin omasta lennosta, niin asiassa ei olisi mitään ongelmia, vaikka varaukset ovat erilliset. Ja tosiaan FC lentoja perutaan aikalailla ja talvella myöhästymiset ovat vieläkin tavallisempia jäänpoistoista, aurauksista yms johtuen ja iltaa kohden myöhästymiset kumuloituvat.
Jos on samalla lipulla kuten minulla sjy-hki-hki-hkg niin fc tsekkaa laukun perille asti
toivottavasti myöhästyt BKK koneesta! Sittenhän opit! Kun halvalla haluaa niin kaikkea ei voi saada!
kiva että sulla on hauskaa, mulla ei.
finnair nimittäin itse muutti sen menolennon
aikataulu uudistuksen takia 1.7.2008.
alunperin minun oli tarkoitus lähteä
hel-bkk vasta seuraavana aamuna jolloin
vaihtoaikaa olisi ollut 8 tuntia.
Toivotaan, että Sinä pääset edes joskus käymään vaikka naapurikylässäsi, niin ettei tarvitse kadehtia niitä, joilla on mahdollisuus matkustaa vähän kauemmaksikin.
Minulla ainakin on varaa pitää peukkuja alkuperäiselle kysyjälle matkan onnistumisen puolesta!
Kiitos kannustuksesta!
Jos jollain on jotain kikka
kakkosia tiedossa, olen
kiitollinen kaikesta avusta.
tosiaan yritin tehdä kaiken
varman päälle mutta näin kävi
kun finnair muutti aikatauluja!
Kiitos kaikille tähän mennessä
vastanneille hyvistä vinkeistä.
Älä ota ruumaan menevää matkatavaraa mukaan ollenkaan. Minä otin ensimmäisen kerran Thaimaahan mennessäni mukaan omia vaatteitani. Nykyisin en koskaan. Ostan periltä niin paljon vaatteita, etteivät nekään meinaa sopia minnekään. Menee painot yli. Sopivia laukkuja löytyy Bangkokista pilkkahinnalla. Viimeksi olin kuukausi sitten ja mennessä matkatavarana oli pelkkä muovikassi. Tullessa sitten suuret kassilliset. Ja tosi on!
Todella hyvä vaihtoehto minustakin, tuota
ehdotin paremmalle puoliskollekkin. Jos
tunnet suomalaiset naiset ei 2kpl 10kilon
lentolaukkuja riitä mihinkään. Minä en itse
kyllä olisi tarvinnut kuin sortsit, kalsarit ja muutamat muut tarvikkeet. Tuota sinun ehdottamaa
ratkaisua minä aion noudattaa. Nyt pitää vielä
aivopestä se yks joka asuu meillä, mut ei ole
mitään sukua! Kiitos hyvästä ideasta!
ne selvittää ne perille asti, älkää nyt höpöttäkö!
on 100% samaa mieltä nykyisin. Et todellakaan tarvitse muuta kuin päällä olevat vaatteet ja tietenkin paperit ja rahat. Vaimo kiittää jälkeenpäin, kun oli enemmän tilaa ostoksille. Toimii 100% varmasti. Melkein uskaltaisin luvata ilmaiset lennot, jos tämä suunnitelma on huono. Kuitenkin matkan jälkeen toivoisin kommentteja kuinka teitte ja kuinka kävi. Olen lentänyt itsekin usein FC:llä Kuopioon ja kerran o li tunnin myöhässä, mutta se oli viime keväällä maaliskuussa kun oli se myräkkä. Muuten on toiminut ihan hyvin.
Finncomm Airlines myy matkalippuja useista eri kanavista ja eri kanavista
ostettuihin lippuihin pätee eri käytäntöjä.
Ohessa selvitys käytännöistä:
1. Finncomm Airlinesin verkkokaupasta (www.fc.fi) ostetut liput
on tarkoitettu kahden kaupungin väliseen suoraan liikenteeseen.
Tällöin matkatavaroita ei lähtöselvitetä mahdolliselle jatkolennolle
ja Finncomm Airlinesin kuljetusvastuu päättyy matkalipun osoittamaan
määränpäähän.
2. Matkatoimistoista ja muiden yhtiöiden verkkomyynnistä ostetut liput voidaan
lähtöselvittää myös jatkolennoille tietyin ehdoin:
A. Samaan lentolippuun on kirjattu koko matka. Eli tällöin samalta
matkalipulta löytyy koko lento-ohjelma jatkolentoineen.
B. Laukut voidaan lähtöselvittää määränpäähän myös erillisten lippujen
tapauksessa, jos jatkoyhteys on Finnairin tai jonkun muun One World
–yhtiön koneella.
Kiitos vastauksesta, nyt olen miettinyt että
mun kaveri ajaa pakulla päivittäin
helsinkiin ja takaisin. Keskustelin hänen kanssaan ja hän lupasi heittää matkalaukut
kentälle säilytykseen. Mikäli kone on myöhässä
marssimme lentolaukkujen kanssa suoraan toiseen
koneeseen, mikäli taas ei haemme laukut säilöstä
ja otamme ne mukaan. Jos taas laukut jää säilöön
hän hakee ne pois. Kuulostaako järkevältä?
kommentteja!
Asiahan on tällä selevä. Tuskinpa tuosta enää paranee. Mutta jätä hyvä ihminen ne matkatavarat kotiin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! miljoona huutomerkkiä päälle. Ethän saunaankaan ota vaatteita matkalaukullista mukaan. Ja siellä on halpaa!
Joo, tiedetään, olen käynyt thaimaassa 6 kertaa
aiemmin. Muija vaan on sellainen että sen pitää
raahata kaikkea mukana. Nykyinen oli eka kertaa mukana tämän vuoden tammikuussa thaikuissa. Tuolloin menimme helsinki-munchen-abudhabi-bangkok. Tuolloin laukut jäi munchenin kentälle, kun finnairin lento oli 2.1.2008 aamulla myöhässä. No Pattiksella sitten shoppailemaan rantakamiksia, mutta laukut tulivat kuitenkin jo
seuraavana päivänä hotellille. Täytyy vielä sanoa että etihadilla oli erinomaista asiakaspalvelua huomioiden meidän myöhästyminen. tuloportilla oli vastassa yhtiönedustaja, joka saattoi suoraan lähtöportille ja antoi liput suoraan käteen. Kone odotti noin 20 hlöä suomalaisia ja lähti 1/2 tuntia myöhässä!
Viime vuonna oli ekakerta omatoimimatkalla, aiemmin olen ollut seuramatkoilla. Aiemmin olen myös itse ajanut suoraan kentälle, mutta nytten ajattelin käyttää liittymälentoa.
kentällä edes isoja matkatavarasäilöjä,
mihin matkalaukut laittaisi?
Kuinka idioottimaista on ylipäätään ottaa 30min siirtymäaika lennolta toiselle. Omaa tyhmyyttä. Varatkaa hyvät ihmiset edes tunti. Turha urputtaa, jos toinen lento on myöhässä. Sitä se lentäminen on.
Mistä löysit tuon vaihtoajan? Taidat olla PELLE!!
Älä vastaile, jos et luo ketjua kokonaisuudessa!!
laukut tulee saapuvan matkatavaran hihnalle noin 10-15min siitä kun kone on tullut porttiin, jos tavaroiden purussa ei ole ruuhkaa. kotimaan terminaalista kävelee 5-7min ulkomaan terminaaliin ja pitäisi jäädä vielä varmaan puolesta tunnista vajaaseen tuntiin aikaa odotella koneeseen pääsyä
Moi!
Nyt matka takana. Liittymälento Kuopiosta Helsinkiin
oli tunnin myöhässä, josta saimme tekstiviestin kännykkään. Ajoimme suoraan Helsinkiin ja kerkesimme
Bangkokin lennolle. Paluu liittymälento Helsingistä Kuopioon oli edelleen voimassa, vaikka emme menolentoa käyttäneetkään myöhästymisen takia.
Nyt huom! Finncomm palautti käyttämättömän meno liittymälennon rahat, koska lento oli myöhässä!
Meillä oli todellakin kaikkein halvimmat liput ko lennolle. Erinomaista palvelua Finncomilta! Jatkossa tulen aivan varmasti käyttään Finncomia!!!