aito vai ei??

tietämätön??

sain käsiini veitsen, hitler jugend, terässä blut und ehre. kysymys onkin että kyseistä veitseä on valmistettu replicana joten mistähän voisin tunnistaa onko aito vai ei.

4

1175

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kuvaakaan

      on kai viisainta kävellä paikalliseen antiikikauppaan ja kysyä paljonko maksaisivat.

      Jos maksaisivat 50-100 euroa niin tiedät sen olevan aito.Älä tietenkään myy sitä tuollaiseen pilkkahintaan.

    • ja paljonko maksoit?

      Siitähän se on helppo päätellä, mistä sen itse sait käsiisi ja paljonko maksoit.

      • tietämätön..

        sain (löysin) veitsen erään jo edesmenneen miehen tavaroita penkoessani, luvallisesti pengoin.. en maksanut mitään koska tyttärensä lahjoitti veitsen minulle.. jos vaikka tekisin sillä jotain.. ukko oli ollut ennen sotia ja sotien jälkeen saksassa joten semmoista..


      • että olisi...
        tietämätön.. kirjoitti:

        sain (löysin) veitsen erään jo edesmenneen miehen tavaroita penkoessani, luvallisesti pengoin.. en maksanut mitään koska tyttärensä lahjoitti veitsen minulle.. jos vaikka tekisin sillä jotain.. ukko oli ollut ennen sotia ja sotien jälkeen saksassa joten semmoista..

        Jos veitsen historia on tuollainen, niin voi ainakin hyvällä syyllä olettaa sen aidoksi. En ymmärrä miksi ja miten jo ennen sotia Saksassa keikkuneella tyypillä olisi vanhuusiällään edes ollut laatikossa jemmassa replica-veitsi kun taatusti on päässyt käsiksi aitoonkin.
        Asehistoriallinen seura tms. varmasti auttavat sinua alkuperäisyyden määrittelyssä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1480
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      129
      1170
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      869
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      65
      791
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      62
      710
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      675
    7. 52
      670
    8. 76
      576
    9. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    10. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      568
    Aihe