Onko Canon S5:delle tulossa korvaaja?

Canon S5 ilmestyi heinäkuussa 2007. Onkohan tuolle tulossa korvaaja (S7?) tänä vuonna? Harkitsen S5:n hankkimista ja mietin kannattaisiko sittenkin odottaa, jos uusi paranneltu malli olisikin tulossa.
7705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Saattaa olla että uudessa mallissa on ihan huikeita parannuksia kuten enemmän pikseleitä ja kohinaa, vähemmän pieniä yksityiskohtia kuvassa, ja kaikkia tosi tarpeellisia toimintoja joita ilman ei voi kuvata...Markkinamiesten mielestä vain täysi ääliö kuvaa vanhalla mallilla.

Äänestä

Kennon koko:

   EOS 450D

22,2 x 14,8 mm 328,56 neliömm.
4272 x 2848 = 12 166 656 37 030 pix/neliömm.


   NIKON D60

23,6 x 15,8 mm 372,88 neliömm.
3872 x 2592 = 10 036 224 26 915 pix/neliömm.

Äänestä
  • 37 030 pix/neliömm.

    26 915 pix/neliömm.

    Äänestä

  • Valitettavasti hinta vaikuttaa päätökseeni ja järjestelmäkameraa ei nyt ole varaa hankkia. Lisäksi kompaktikameran yksinkertaisuus (hyviin säätömahdollisuuksiin ja kuvanlaatuun liitettynä) viehättää enemmän kuin järjestelmäkameroiden maailmaan perehtyminen.

    Äänestä

  • mr. Cannon kirjoitti:

    37 030 pix/neliömm.

    26 915 pix/neliömm.

    kuulut että,Canonilta tulee malli S313 Platinum Edition syksyllä 2030.Siinä on 20-200mm zoomi ja käsivarakuvaus onnistuu jopa 15min valotusajalla,älä siis kiirehdi hankinnassasi.Hyvää kannattaa odottaa.

    Äänestä

  • siirtymävaiheessa kirjoitti:

    Valitettavasti hinta vaikuttaa päätökseeni ja järjestelmäkameraa ei nyt ole varaa hankkia. Lisäksi kompaktikameran yksinkertaisuus (hyviin säätömahdollisuuksiin ja kuvanlaatuun liitettynä) viehättää enemmän kuin järjestelmäkameroiden maailmaan perehtyminen.

    Pokkareissakin, jos haluaa oikeasti osata kuvata, eikä vaan käyttää täysautomaattiasetuksia.
    Herkkyys, valotusaika ja aukko on perusasiat, jotka pitää osata, että saa oikean valon kuvaan.
    Siihen sitten lisänä voipi vielä opetella valkotasapainoa ja muuta kivaa, kuten syväterävyyttä (jota on hieman vaikeampi säädellä pokkareilla) ja mahdollisen ulkoisen valonlähteen käyttö (salamat ym. keinovalot).

    Järkkäreissä erona laajempi valikoima polttovälejä ja aukkoja, sekä nopeus, tarkkuus ym.. Mutta valokuva muodostuu aina valosta, oli sitten digijärkkäri tai filmipokkari.

    Äänestä

Aikatauluista ei meillä kuolevaisilla ole kuin aavistus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siirtymävaiheessa kirjoitti:

Canon S5 ilmestyi heinäkuussa 2007. Onkohan tuolle tulossa korvaaja (S7?) tänä vuonna? Harkitsen S5:n hankkimista ja mietin kannattaisiko sittenkin odottaa, jos uusi paranneltu malli olisikin tulossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu