Hauska kun ihmiset mainostavat Alin veneretkeä 25 e/henkilö. huh huh. Oltiin juuri Marmariksessa, huoneistohotelli Atlantiksen vieressä retkitoimisto - Romea Boatilla hinta 13 liiraa (noin 7 euroa) per henkilö, ruoka kaikki juomat (olut, paukut, limut) sis. hintaan. Pysähtyy n. 7 eri kertaa mukaanlukien Turunchin rantakylän. kokopåivän DVD:n valokuvineen ja videoineen ja Turkin esittelyineen saa ostaa 15 eurolla jos haluaa. Hyvää poppia, tanssia, hauskaa. Miettikää ihmiset mitä maksatte ja mistä. Niin - lapset pääsi puolella hinnalla, eli n. 3,5 eurolla. Että näin.
Alin veneretki!!hih!
viisaampi
174483
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
muut laivaretket rannassa ovat samanhintaisia, jos ei halua maksaa siitä, että "saa suomipalvelua" ja paatti täynnä suomalaisia ;)
Itse olen myös valinnut muita retkiä, eikä valittamista ole.
oo ! no sähän oot halvalla löytäny ! mukavaa varmaan ollu.. mut Alille moni menee varmaan sen takia että se o tuttu ja turvallinen. Ja henkilökunta ihanaa.
sinä varmaan olet oikea henkilö vastaamaan. Saavatko ammattikoululaiset jonkinlaisen alennuksen noihin hintoihin. Vai riittääkö että haarat on auki ja suu kiinni?
Ei saa,ne ja sunlaiset urpot heitetään hain syötiksi ja kaikki muut hurraa ja on onnellisia...Tiäks mitä..siwas on elämä myynnissä vain 3euroo käy ihmees huomenna hakemas....
menkää osmannin veneretkelle, siellä palvelu pelaa
älkää nyt hyvät ihmiset vaan menkö osmanin paatille kyllä oli elämäni karmivin kokemus kyseinen henkilö oli päissään koko matkan ja yritti vielä periä matkankin hinnan kahteen kertaan kun ei muistanut jo velottaneensa..eikä muuteskaan ohjelman ja reitin takia juurikaan kannattavaa..suosittelen kokeilemaan jotain muuta..
Missä päin Marmarista hotelli Atlantis ja retkitoimisto on? Retki kuulostaa tosi edulliselta ja mielenkiintoiselta.
Mitä kuuluu sapuskaan ja onko olut pulloissa vai muovimukissa??
missä Atlantis sijaitsee?
Kaverin kanssa kamala väittely sen sijaninnista,olen mielestäni oikeassa,olisi kiva tietää missä se oikeasti on.
Noista veneretkistä sen verran,että viime kesänä meidän porukka otti retken rantakadulta ravintola Captainsin edestä,hinta oli 12 liiraa (6 euroa.
Siihen sisältyi ruoat ja juomat,laiva oli sitä peruskamaa,eli ihan ok,suihku,2 vessaa.
Ruoka oli tosi hyvää ja juomista sai niin paljon kun jaksoi/huvitti juoda.
Tottakai monet tykkää viettää päivän suomalaisten kanssa,mutta mun mielestä oli tosi kivaa veneillä omalla porukalla "ulkomaalaisten" seurassa.
Hotelli Fidania vastapäätä.
Melkoisia hyväntekeväisyyden harrastajia löytyy näiden juttujen perusteella Marmariksesta; toisella 7 euron ja toisella 6 euron all inclusive veneretki:))
Jos nyt kuitenkin ajatellaan realistisesti tuota hommaa, niin tuolainen vene kuluttaa nyky naftahinnoilla Turkissakin 200 euron edestä polttoainetta päiväretken aikana, keskiverto veneretkeläinen juo päivän aikana n. 10 olutta/ paukkua, jotka Turkin lähes Suomen hintaisilla alkoholihinnoilla varovasti laskienkin maksaa vähintään 10 euroa kaupasta ostettuna, lisäksi ruokakulut n. 2 euroa/henki. Tästä kun lasketaan veneretken tuotto esim. 50 hengellä, niin se on 7 euron hinnalla -450 euroa ja 6 euron hinnalla -500 euroa. Ei siis kovin hyvä business:)) Ali sentään tekee n. 450 euroa voittoa tuolla 25 euron hinnallaan, josta hän kun laskee henkilökunnan palkat pois, niin jotain jää itsellekin ja laivan kunnossapitoon.
Eli jos noita retken tekijöitä oikeasti on noin halvalla, niin he ovat todella varakkaita ja Aidosti Ystävällisiä turkkilaisia. Heistä ilmeisesti sitten juontaa tuo legenda turkkilaisten aidosta ystävällisyydestä, sillä muuten he ovat vain rahan himon takia vain aidon oloisesti ystävällisiä ja ystävällisyys usein loppuu hyvinkin lyhyeen, kun huomataan että rahaa ei turistilta saada nyhdettyä.
ja lähtee heittää veneretkiä Marmariksen rannoille,kun on kerran kannattavuuslaskelmatkin valmiina.
meijän kuuden porukka;3 aikuista,3 lasta kulutti laivalla todella vähän eli 5 kaljaa,7 limua ja ruoat.
Joten kyllä siitä varmaan jäi jotain laivan omistajan taskuun.
Ei kaikki suinkaan vedä kännejä kun on ilmaista viinaa tarjolla vaan voi ottaa kohtuudella.
Tietysti jos Alin laivalla on tapana että vedetään perskännit,niin kyllähän se laivan omistajalle tulee kalliiksi,tuntien suomalaisten ahneuden ja viinapään.
kylläpä olette huolimattomia vanhempia,mukana kolme lasta ja päivä merellä ja kekimäärin kaks pulloa juomaa joi per/lapsi päivän aikana.aikuisilla tais olla oma pullo kun unohti lapsien nestetasapainosta huolehtimisen!!
joo oon itekin mennyt noilla halpa veneillä,kalja lämmintä,viina paloviinaa,ruoka kulmää!! lomalla kun oon niin maksan kyllä mielelläni vähän enemmän ennen kuin syön pahvi lautasilta kerta käyttö mukeista! alilla kunnon eväät ja olut kylmästä ja kunnon ruokailu välineet eikä mitkään kerta käyttö astiat,tosin halpa veneillä on paremmat vessat,alillahan se pumpattava on aivan kamala mut jos tykkää vessoista niin halpa veneet ok.
käynyt veneretkellä mutta Alanyassa monta kertaa.
Paras ruoka, ohjelma, palvelu, henkilökunta, vene ja tarjoilu oli retkellä joka maksoi 14 e.
Huonoin oli retki joka maksoi 25 e, kallein minkä olen maksanut ja ainoa josta loppui olut ja jotkut muutkin juomat kesken.
Ja tällä kyseisellä retkellä oli vielä erittäin epämiellyttävä veneen kuski (omistaja?)
Jos toiset on saaneet retkensä halvalla niin mitä hemmettiä se on muilta pois ?? ne jotka ei tiedä mitä ne maksaa löytää varmaan tiedon kyllä jo tästä ketjusta - kaikkea 6 - 25 € väliltä. Oon ollu 8 € retkellä samoin finmatkojen kalliimmalla gylet hässäkällä - ruoka on joka kerta ollut ihan samaa ja reissuja yht. 5 taannoin toukokuussa käytiin jopa pyörityksellä jossa meitä ei oikeasti ollut kuin 8 henkeä ... no se oli jo jotenkin huvittavaa.