http://www.suviseurat.net/2008/
Maanantai 30.6.2008
11:30 Seurat
Hyvä seurapuhe
Kateus on hävettävä synti!
8
630
Vastaukset
- Todellinen syy säilyy
Velkaantunut ei voi välttyä valehtelemasta. (Spurgeon)
Totuus on usein peitossa, mutta sitä ei voida koskaan sammuttaa. (Livius)
Valhe on kuin lumipallo: mitä enemmän sitä vyörytetään sitä suuremmaksi se kasvaa. (Luther) - Kaksimielisyys
Ensimmäiset tulevat viimeisiksi...
Kirjoittanut: Häissä 21.3.2008 klo 08.14
Tapahtui pienellä paikkakunnalla, jossa häitä vietettiin yhteen aikaan aina tuon tuostakin. Siiri (nimet muutettu) ja hänen ystävänsä olivat hyvin kysyttyjä puheen ollessa tilaisuuksien tarjoilusta. Tämän huomanneena Lyyli esitti Siirille, että kun häntä pyydetään niin paljon töihin erilaisiin tilaisuuksiin, hän on ajatellut rueta perimään korvausta. Siirillä ei sellainen käynyt edes mielessä, eikä Siirillä myöskään ollut selvää kuvaa kuinka paljon Lyyliä pyydettiin tilaisuuksiin tarjoilemaan. Tuli suuret kaksoishäät, joihin jälleen Siiriä ja hänen ystäväänsä pyydettiin töihin. Eipä aikaakaan, kun Lyyli esitti Siirille, että hänkin tulee, ei kuitenkaan valmistelutöihin, vaan vasta tarjoilemaan suoraan kirkosta. Siiri ei miettinyt kuulemaansa sen enempää, sillä kokemuksesta tiesi, että tilaisuudet olivat täyttä työtä. Kun sitten hääaamu valkeni, Siiri teki ystävänsä kanssa rauhanyhdistyksellä häävalmisteluja aamuvarhaisesta alkaen eikä ollut ystävänsä kanssa tietoinen, mikä heidän roolinsa itse tilaisuudessa oli, vaan he tekivät kaikki ne työt, mitkä meille annettiin. Saatuaan tunteja kestäneet valmistelut tehtyä sopivaan pisteeseen, Siiri ja hänen ystävänsä kiisivät Siirin ystävän asunnolle vaatteiden vaihtoon ja taas ”tukka putkella” takaisin rauhanyhdistykselle töihin. Kun sitten tuli aika, jolloin hääväki alkoi saapua kirkosta, kaikki oli valmista ja pöydät notkuivat valmiiksi tarjolle asetetuista tarjottavista. Lyyli tuli siskonsa ja erään ystävänsä kanssa rauhanyhdistykselle ensimmäisten joukossa suoraan keittiölle takaovesta. Tilaisuuden pääemäntä alkoi kiireellä tehdä työnjakoa sanoen, että Siiri ja hänen ystävänsä menevät salin puolelle ja hoitavat tilaisuuden tarjoilun. Siiri ja hänen ystävänsä olivat hiljaa, mutta täysin ymmällään. Lyyli sai työnjaossa tehtäväkseen kerätä likaisia astioita, joita hänen ystävänsä sai tehtäväksi pestä. Lyylin sisar piti huolta, että Siirillä ja hänen ystävällään riitti tarjoiltavaa. Siirillä ja hänen ystävällään oli hauskaa ja ihana päivä satojen häävieraiden keskellä tarjoilijoina. Siirin ja hänen ystävänsä hämmästys selvisi, kun sitten myöhemmin Siiri kuuli, että Lyyli oli itse tarjoutunut töihin. Apu oli todella tervetullut ja välttämätön, sillä kaikille riitti töitä. - Juoruämmän jutut
korvaankuiskuttelija. Älä sano väärää todistusta lähimmäisestäsi.
- juorunnut?
Minä olen kateellinen. Mitä hävettäää siinä on? Se kai on vähintäänkin luonnollista.
Miettikää te Herrassa täydelliset miten imartelette itseänne, jos luulette, että teissä ei tällaista inhimillistä piirrettä ole. - Kaunosielu
juorunnut? kirjoitti:
Minä olen kateellinen. Mitä hävettäää siinä on? Se kai on vähintäänkin luonnollista.
Miettikää te Herrassa täydelliset miten imartelette itseänne, jos luulette, että teissä ei tällaista inhimillistä piirrettä ole.ihmisen, jolle juoruaminen on "elämänleipä". Totta on kuitenkin se, että on ihmisiä, jotka eivät juorua. Itse olen saanut todella hyvän ja esimerkillisen kasvatuksen, sellaisen kasvatuksen etteivät toisten asiat paljoa kiinnosta ja eivät ole edes myöhemmin saaneet minkäänlaista sijaa elämässäni.
Juoruamista ei ole sukulaisten ja ystävien kanssa kuulumisten jakaminen ja tosiasioista puhuminen. Juoru tarkoittaa enimmäkseen paikkansapitämätöntä tietoa jostakin ulkopuolisesta, joka ei kertomishetkellä ole paikalla. Hänestä juoruämmät ja -äijät puhuvat mielellään takanapäin, koska kasvotusten kyläkelloista tulee tuppisuita. Ammattijuoruilijat ovat oma lukunsa ja yleensä heidän jutuissaan ei tarvitse olla hitustakaan totuutta, mutta jutut leviävät ja luistavat. Tälläkin palstalla on hyviä esimerkkejä ammattijuoruämmistä jopa puhuttelijoina/hoitajina. Hirvittävää pilaa. Häpeän juoruämmien ja -äijien puolesta. - Pyhän hengen pilkkaa
Siinäkin on eroja mitan itsessään elävän piirteen osaa hallita. Vl:stakin jotkut ryhtyvät ja ovat ryhtyneet jopa rikollisiin tekoihin toisen nujertamiseksi ts. saavutaakseen sen mitä itsellä ei ole, mutta jonka toinen omistaa. Kateuden perusteella "pahentuminen" ts. vilpillinen pahentuminen ja muka omantunnon ja uskonnon varjolla puhutteleminen on mitä hirvittävintä pilaa.
- hirvittää
Pyhän hengen pilkkaa kirjoitti:
Siinäkin on eroja mitan itsessään elävän piirteen osaa hallita. Vl:stakin jotkut ryhtyvät ja ovat ryhtyneet jopa rikollisiin tekoihin toisen nujertamiseksi ts. saavutaakseen sen mitä itsellä ei ole, mutta jonka toinen omistaa. Kateuden perusteella "pahentuminen" ts. vilpillinen pahentuminen ja muka omantunnon ja uskonnon varjolla puhutteleminen on mitä hirvittävintä pilaa.
"vilpillinen pahentuminen ja muka omantunnon ja uskonnon varjolla puhutteleminen on mitä hirvittävintä pilaa."
HS-opetus on jäänyt monien vl:n käyttöön tehokkaana lähimmäisen nujertamiskeinona, jota SRK pitää edelleen siunauksellisena. - Oletko kuullut?
Vastakohta huhulle asioista ja ihmisistä sisältää usein totuuden.(La Bruyère)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903