Maailmanpankin salainen raportti on päässyt vuotamaan julkisuuteen. Sen mukaan ruuan hinnannousun pääsyyllinen on biopolttoaineet ja niiden tuotannon tukeminen. Yhdysvalloissa yli kolmasosa maissin tuotannosta ja Euroopassa puolet kasvisöljyn tuotannosta menee biopolttoaineisiin.
Maailmanpankki ei ole halunnut raporttia tavallisten tallaajien tietoon, koska George Bushille voi tulla siitä paha mieli. Siksi raportti on julistettu salaiseksi. Taas kerran tapahtui Watergate...
Katsokaamme tarkkaan, kuka istuu ostoskorissa, kun menemme ruokakauppaan!
Bush istuu ruokakorissamme
11
464
Vastaukset
- 100x100
Onko noin?
Eikös Opec maat ole se öljytuotannon jarruttaja, kiintiöistä ei luovuta ja autoja on meidänkin pyllyn alla usein! - EU:n rahoituksella
He keräävät löysät pois, kohta mielisairaalatkin joudutaan sulkemaan kokonaan rahan puutteessa.
Kaikki virtaa sinne äijien pusseihin...- Havukka-ahon ajattelijatar
Miten pieni maailma onkaan ?
Havukka-ahon ajattelijatar kirjoitti:
Miten pieni maailma onkaan ?
Kyllähän se överiksi menee.100 miljoonat näkevät nälkää ja ruoka häipyy taivaan tuuliin.
Raharikkaat hierova käsiään. Kyllä rahalla on taivaallinen voima!- juolahti ...
Semmonen juolahti mieleen, että kun Suomessa on nyt talkoovoimin 90-luvun alusta asti tehty ökyrikkaita oikein olan takaa, on lännestä otettu tähän mallia.
Kuitenkaan nämä ökyilijät eivät käyttäydy niinkuin siellä rikkaat tekevät: käytä rahojaan erilaisina mesenaatteina edes kehittääkseen omassa maassaan erilaisia hankkeita.
Lännessä ihmiset satsaavat rahansa yhteisiin hankkeisiin. Ja tietysti suuria summia hyväntekeväisyyteen, kouluihin, tutkimuslaitoksiin ja moneen moneen muuhun.
Nämä meillä osaavat vain käsi ojossa ottaa ja sitten vievät veroparatiiseihin tilinsä. Mitä hyötyä sellaisesta rahasta on? - Nuo upporikkaat
juolahti ... kirjoitti:
Semmonen juolahti mieleen, että kun Suomessa on nyt talkoovoimin 90-luvun alusta asti tehty ökyrikkaita oikein olan takaa, on lännestä otettu tähän mallia.
Kuitenkaan nämä ökyilijät eivät käyttäydy niinkuin siellä rikkaat tekevät: käytä rahojaan erilaisina mesenaatteina edes kehittääkseen omassa maassaan erilaisia hankkeita.
Lännessä ihmiset satsaavat rahansa yhteisiin hankkeisiin. Ja tietysti suuria summia hyväntekeväisyyteen, kouluihin, tutkimuslaitoksiin ja moneen moneen muuhun.
Nämä meillä osaavat vain käsi ojossa ottaa ja sitten vievät veroparatiiseihin tilinsä. Mitä hyötyä sellaisesta rahasta on?roudaavat rahat veroparatiiseihin, täällä jäävät sairaat hoitamatta!
Kekkonen olisi heti jyrähtänyt, ja tehnyt lopun sellaisesta. Hän ei pelännyt kansansuosionsa puolesta, jos jokin asia oli menossa pieleen.
Tämä nyky-presidentti on globalisaatio-ihminen. - Globe#
Nuo upporikkaat kirjoitti:
roudaavat rahat veroparatiiseihin, täällä jäävät sairaat hoitamatta!
Kekkonen olisi heti jyrähtänyt, ja tehnyt lopun sellaisesta. Hän ei pelännyt kansansuosionsa puolesta, jos jokin asia oli menossa pieleen.
Tämä nyky-presidentti on globalisaatio-ihminen.Sinulta on jäänyt myös jotain oppimatta,
nimittäin, Suomen Presidentin tehtävät.
Voisit iltapuhteena opiskella oikean tiedon.
Kun metsä ei tuota kuin puuta ja happea hengitettäväksemme niin kaataahan se pitää ja panna maat "pyhien lehmien" ruoan tuottoon.
Itse olen ihastellut tapaa, jolla jäterasvoista ja muusta saadaan ilmaista raaka-ainetta biopolttoaineeseen. Suomalainen menetelmä ei taida olla edes tiedossa maailmalla. Jätettähän luulisi löytyvän rutkasti.
Itse myyn autoni tuota pikaa. Mitään se ei hyödytä mutta periaate on periaate. En, totta vie, ole nostamassa ruoan hintaa autoilemalla.
Koskahan me tulemme järkiimme ja otamme vallan käsiimme maailmassa.
Ketkä me, kysytte? Me maailman ihmiset.- Kaasuttelija
Italiassa on ainakin käytössä kaasu, auton moottorin tullessa määrättyyn astemäärään *heitetään* kaasu polttoaineeksi, ainakin jokaisessa taksissa tämä on käytössä, ja puhdastakin se on.
Mikä on ettei sitä voisi täälläkin käyttää? Kaasuttelija kirjoitti:
Italiassa on ainakin käytössä kaasu, auton moottorin tullessa määrättyyn astemäärään *heitetään* kaasu polttoaineeksi, ainakin jokaisessa taksissa tämä on käytössä, ja puhdastakin se on.
Mikä on ettei sitä voisi täälläkin käyttää?Onhan kaasuautoja käytössä. Kaikki poltoaineet, joilla öljypohjaisten tuotteiden käyttöä voidaan vähentää on hyväksi.
Sähköautothan ovat tulossa kovaa vauhtia mutta niihinkin on sähköenergiaa saatava. Aurinkokennoista, tuulesta tai atomivoimaloistako sähkö?
Mitä tulee tapahtumaan, kun Bushin aika loppuu ja taalan hinta alkaa melko varmasti kohota sille tasolle, jolle se kuuluu, eli lähelle euroa.
Kaikki taalahinnoitellut tuotteet, kuten esim. bensa, nousevat parikymmentä prosenttia,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko991526Kerran oltiin mekin kahdestaan
Saanko sanoa, että minua kyllä vähän huvitti jälkeenpäin? Olit kuin vapiseva jänis ketun vieressä valmis loikkimaan paik131166- 2231146
Persut yritti estää somalinaista väittelemästä lääketieteen tohtoriksi
Yrittivät saada hänet lähihoitajakouluun, vaikka pärjäsi hyvin koulussa. Nyt hän on yliopistossa väitellyt lääketieteen257997Oikeasti, voitais mennä kahville
ja jutella niin kuin normi-ihmiset. Kyllä toivon sitä. En pelkää kohdata enkä istua sun kanssa samassa pöydässä. Miten o81959- 141940
Jos nainen harrastaa seksiä
Useiden kanssa, miten se eroaa miesten mielestä siitä, jos miehellä on ollut useita s kumppaneita? Oletan että kaikki mi179923Pihlaja-puulle
Illat on mulle pahimpia. En tiiä miks se olis vaan parasta yöstä toiseen nukkua sun kanssa ja herätä sun kasvoihin. Jos15869- 71777
Yritin keväällä unohtaa sinut nainen
mutta siinä kävi niin, että ikävä tuli korkoineen takaisin. Niin että mikä taikavoima sinulla on minuun, sitä joutuu mie32758