KESTOVAIPPA infoa mulle kiitos

liiiiisa.......

heipsan. olen saamassa ekaa lastani ja jo hyvissä ajoin olen alkanut miettimään kestovaippa vai normi vaippa? haluan olla egologinen ja olen miettinyt kestovaippaa. pitäähän sitäkin pestä pesukonees vähän väliä..onko se sitten sen egologisempaa kuin muovivaippojen käyttö?
montako kestovaippaa pitää kokonaisuudessaan vauvalle hankkia ekan elinvuoden aikana? mitä ne maksaa? tuleekö oikeesti halvemmaksi kuin normi vaipat? kertokaa kaikki olellinen. haluan vastaukset käyttäjiltä ja kokeneilta sen takia en vielä lue kestovaippainfon sivuja.
kiitos!!

3

797

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -äiti-

      Se, tuleeko kestovaipat halvemmaksi vai yhtä kalliiksi kuin kertakäyttövaipat, riippuu siitä, millaisia vaippoja käytät ja miten ne hankit. Mitä enemmän olet valmis näkemään vaivaa vaipatuksen tai vaippojen hankinnan eteen, sitä edullisemmaksi vaipat tulevat.

      harsot ja muut taiteltavat vaipat ovat edullisimpia, mutta ne pitää aina pesun jälkeen taitella.

      Jos ostaa käytettynä, voi säästää paljonkin, kunhan on tarkkana, ettei osta ylihintaisia loppuunkuluneita vaan vähän käytettyjä ja kohtuuhintaisia.

      Jos ompelee vaipat itse, saa vaipat halvemmalla kuin ostovaipat.

      Ensimmäisinä kuukausina vaippakoko vaihtuu monilla lapsilla sen verran tiheään, että säästöä ei välttämättä synny, jos käyttää kalliita ostovaippoja. Kun vauvan kasvuvauhti tasaantuu, mahtuu sama vaippakoko pitkään. Tosin ensimmäisten viikkojen vaipat eivät juurikaan kulu, joten niistä saa vielä hyvän hinnan kun myy eteenpäin.

      Yhdenkoon vaipat ovat kertahankintana arvokkaita, mutta niillä pärjääkin sitten jopa koko vaippaiän.

      Sellaisen nyrkkisäännön annan, että hanki eri mallisia ja eri tyyppisiä vaippoja. Älä osta montaa samanlaista, koska et tiedä minkä mallinen vaippa vauvallesi sopii ja millaisista vaippasysteemeistä itse tykkäät. Jos teet itse, että ainakin kahdella eri kaavalla.

      Kestovaippainfossa kannattaa lueskella aluksi vain sitä "perustietoa kestovaipoista" osiota, ja jos haluat tehdä vaippoja itse, niin seuraavaksi TSI-osioon. Niitä kannattaa opiskella ihan rauhassa.

      http://www.kestovaippayhdistys.fi/ sivuilta löytyy lista ihmisistä, jotka osaavat opastaa ihan kädestä pitäen. Joillakin paikkakunnilla on myös vaippalainaamo, josta voi lainata erilaisia vaippoja kokeiluun.

      Ja vaikka käyttäisit vauvallasi kestovaippoja, on ihan sallittua käyttää myös kerttakäyttöisiä. Suurin osa "kestoilijoista" on sekakäyttäjiä, eli osan aikaa mennään kertiksillä. Varsinkin aluksi kertikset voivat pelastaa tilanteen, jos ei sopivaa systeemia heti löydy. Toisaalta jollekin voi käydä niinkin, että kestot osoittautuvat heti lähdössä ainoaksi toimivaksi vaippavaihtoehdosi.

    • Ananasa K

      Kerron nyt vaan, mitä meillä on käytetty. Eli aluksi mentiin harsoilla ja Imse Vimsen kuorilla. Meillä oli myös hahtuvakuoria, mutta ne eivät pitäneet harson kanssa meillä kunnolla. Poikani iholle ei harso kovin pitkään mennyt, joten siirryimme itseommeltuihin sisätaskuvaippoihin ja edelleen Imsen kuoriin. Nyt alamme siirtyä taskuvaippoihin, joissa ei käytetän erillistä kuorta, koska poika liikkuu enemmän ja taskuvaipat ovat helpompia pukea, sekä ohuempia päällä. Itse tekemällä olemme säästäneet satoja euroja. Tosin esim. matkoilla ja joskus oikein huonosti nukuttujen öiden aikana olemme laittaneet kertakäyttövaippoja, mutta poikaani niiden muovi hiostaa ja aiheutta helposti ihottumaa.
      Vaipan sopivuus riippuu lapsesi ruumiinrakenteesta, kaikki mallit eivät sovi kaikille. AIO-vaipat ovat helppoja, mutta tulevat lähes yhtä kalliiksi kuin kertakäyttöiset. Lisäksi ilman kuivausrumpua joidenkin sisävaippojen tai AIO-vaippojen kuivuminen saattaa kestää monta päivää. Suosittelen lämpimästi vaippalainaamoja, sitä kautta pystyy tutustumaan monen eri valmistajan vaippaan ja sitten ostamaan sitä, mikä tuntui hyvältä. Mielestäni uusien vaippojen osto kannattaa, jos vaan on budjettia, koska ne pystyy myymään kyllä sitten eteenpäin.

    • omakokemus

      itsellä oli ainakin haaveissa vain yksi lapsi! nyt esikoinen on sen ikäinen ja haluttaisiin sisarus hänelle, nyt onkin ihan super hyvä juttu se että on kestoja(t-s-i) ja harsoja(t-s-i) että ne menee sitten hänellekin! ja nyt ei mua yhtää haittais vaikka pari uutta vaippaa ostaisikin koska se hinta tulee käytössä takaisin! vaikka se eka saattaa vähän kirpastakin.. tosin jos olet vähääkään ompelutaitoinen ja joku tuttavasi sukulainen omistaa saumurin niin eurokankaassa myydään harsoo(alle 2e vai 3 e Metri), kun tekee 80x80cm paloja niin tulee ihan ilmasiks. olen itse huomannut vaikka käytän noin 1krt vaippaa päivässä ja kesälomalla vain niitä niin silti se on taloudellisesti tosi kannattavaa. ekakertalaisilla voi aluksi vähän kestot tökkii, mut siihen pitää olla oikeeta asennetta vaikka joku kaveri sanoiskin että ei tost mitää tuu kun vauva ja äiti tulee synnäriltä! joka on mielestäni ihan kateellisten puheita .. onnee vaippahankintoihin ja toimivuuteen . ps: harsot ja taittelu mielestäni toimi tosi hyvin niin kauan kun peidän prinsessa ei liikkunut! nyt harsot on imuina taskuvaipoissa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä ikävöit?

      Tuntomerkkejä jos täällä oikeat kohtaavat❤️
      Ikävä
      124
      2637
    2. Juniorivalmennus Jokereissa..

      Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau
      Nuorten jääkiekko
      56
      2077
    3. Ammuskelua taas

      Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.
      Kokkola
      24
      1691
    4. Et saa mua ikinä

      Oma vikasi. Naiselta.
      Ikävä
      129
      1518
    5. Päivämääriä

      Minä päivämääränä näit kaivattusi viimeksi?
      Ikävä
      68
      1283
    6. Introverttinä osastolla

      Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s
      364
      1278
    7. Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?

      Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?
      Ikävä
      71
      1200
    8. Toivotko, että

      hän tulisi juttelemaan sinulle, vai lähestytkö mieluummin itse?
      Ikävä
      89
      1055
    9. VIELÄKIN NAURATTAA

      Seurustelua haluais. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      90
      969
    10. 127
      920
    Aihe