Tapahtuuko tällaista useinkin.. Olen juuri valmistunut ammattiin ja työkkärissä kävin suunnitelmaa tekemässä niin uhkasivat laittaa työmarkkinatuella oman alani töihin jo kuukauden päästä, jos työtä ei ala löytymään?! Sen takia tässä oli pakko ammatti lukea "pikaiseen" että voin saada oikean palkan koska rahat ei kertakaikkiaan riitä mihinkään. Mitä tapahtuu jos kieltäydyn? tulee 2 kk karenssi ja kun menen taas takaisin niin ne tekee kuitenki saman homman?
Onko mahdollista että vetoan siihen, että koko työmarkkinatuki menisi töihin kulkemiseen koska omaa autoa ei ole joten linja-autolla kulkemiseen menisi 12 e per päivä = 60 e per viikko =240e per kk!! Saisi sen oikean palkan niin oman auton ostaminen kävisi edes kyseeseen.
Onko mahdollista että vetoan siihen, että koko työmarkkinatuki menisi töihin kulkemiseen koska omaa autoa ei ole joten linja-autolla kulkemiseen menisi 12 e per päivä = 60 e per viikko =240e per kk!! Saisi sen oikean palkan niin oman auton ostaminen kävisi edes kyseeseen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
...Tapahtuuko tällaista useinkin.. Olen juuri valmistunut ammattiin ja työkkärissä kävin suunnitelmaa tekemässä niin uhkasivat laittaa työmarkkinatuella oman alani töihin...
Voi toki. Työkkärien päätehtävä on tarjota työantajille ilmaista ammattityövoimaa. Et ole ainut tarjokas.
...Mitä tapahtuu jos kieltäydyn? tulee 2 kk karenssi ja kun menen taas takaisin niin ne tekee kuitenki saman homman?...
Ei ihan samaa. Seuraavasta kieltäytymisestä et enää selviäisi karenssilla missään tilanteessa. Jos olet 'karenssikelpoinen', niin tuplakieltäytymisestä seuraisi 3 kk:n rangaistustyössäoloehto.
...Onko mahdollista että vetoan siihen, että koko työmarkkinatuki menisi töihin kulkemiseen...
Ei ole. Tuollainen tulkittaisiin kieltäytymiseksi ja kun lienet saanut alle 500 pvää työmarkkinatukea, niin seurauksena olisi 2 kk:n karenssi. Jos yli 500 pvää, niin seurauksena olisi 5 kk:n rangaistustyössäloehto.
Sitten vielä: sosiaalitoimi alentaa karenssin saaneen toimeentulotukea 20 %:lla ja tuplakieltäytyneen 40 %. Ts. kovat piipussa sielläkin.
Se on karua. Työttömän kohtelu nykyisin nimittäin.
Lueskelepa tuo, niin viisastut kummasti:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000031958818#22000000031958818
Tuo linkkisi juttu oli pitkä, mutta täyttä asiaa. Näin se menee työttömien kohdalla. Meitä saa laittaa ilmaiseksi töihin kun töihin, kun muut työkaverit saa samasta työstä oikeaa palkkaa. Mahdollisuuksien mukaan kannattaa keplotella tuollisista pois jos vaan mahdollista. Tiedän kyllä jopa työkkärin virkailijoita jotka sotii tuota vastaan, mutta ovat voimattomia ja tekevät vain työtään. Eivät hekään kaikkea hyväksy miten työtöntä kohdellaan. Osa on jopa tosi pahoillaan, että tuollaiseksi on mennyt touhu.
jos käy töissä oman työssäkäyntialueen ulkopuolella, saa työkkäristä matka-avustuksen.
Ja oletan tuon matkakustannuksen perusteella, että työ ei olisi ihan lähellä.
Oletko kuullut seutulipuista tai sarjalipuista. ?
nyt ei tiedä missä päin asut , mutta ei missään tarvi kertamaksuilla kulkea.
Muuten, monesti noihin työvoimatoimiston "Pakkotöihin" kuuluu ylläpitokorvaus, joka kattaa työmatkat (jos osaa hyödyntää sarjalippuja)
Luulisi sinun olevan tietoinen näistä eri vaihtoehdoista, koska et omaa autoa, vai onko äiti ja isi ennen kuljettanut.
Muista asioista, karenssista sun muista en ossaa virkata mittään.
ja kerkiät huomata että siitä "omasta ammatista" ei pysty aina pitämään kiinni.
Nyt itsekin olen tehnyt töitä siellä ja täällä, muistamattakaan enää mikä on minun varsinainen ammatti.
Niin, sain tuon 5kk ehdon, olen pitkään ollut työmarkkinatuella.
Työtoimikunnassa rouva sanoi että on olemassa vielä yksi pahempi ehto ja se on tuo 3kk, koska se täyttyy vain työssäololla.
Pari kysymystä siis:
a) voiko 5kk ehdon saanut saada vielä tuo 3kk ehdon päälle vai onko ne vain erilaisessa tilanteessa oleville työttömille räätälöityjä
b) täyttyykö työehdot ilmaistyöllä vai pitääkö olla ihan oikea työpaikka? Veikkaan ekaa koska tällä systeemillä halutaan kai pakottaa ihmisiä ilmaistöihin.
c) miten työkkäri suhtautuu asiaan rangaistusehdon jälkeen? Odottaako ne mitä työtön tekee vai alkavatko he tekemään lisää ja lisää osoituksia?
Oliskohan tuosta apua:
http://www.mol.fi/mol/fi/06_tyoministerio/011_tyovoimapalvelut/04_tyovoimapalvelusaadokset/index.jsp
Työttömyysturvalaki:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000001400&posting=22000000036352865
Tai mollin sivuilla on paljon tietoa, mitä en kaikkea enää muistakaan (että-miten-se-meni)
http://www.mol.fi/mol/fi/00_tyonhakijat/index.jsp
Paha neuvoa, kun ei ole tietoa kokonaistilanteestasi. vain se että tuli 5 kk:den karenssi. mutta siis ei syitä siihen. minkä ikäinen - ja päätöksessä olevat perustelut työmarkkinatuen eväämiseksi.
siinä päätöksessä muuten pitäisi olla ne toimenpiteen sen 5 kk:den jälkeen.
Kaikista varmin näissä asioissa olis ottaa yhteyttä työvoimatoimistoon ja kysyä suoraan.
Jos ei halua mennä vastatusten, niin mollin verkon kautta voi ottaa yhteyttä.
Olen tähän asti kuvitellut että tuo 5 kk:den karenssi tulee alle 25 vuotiaille kouluttamattomille työnhakijoille jotka tulevat ensi kertaa hakemaan työttömyysturvaa.
mutta koska sinä olet näköjään sitä jo aikaisemmin saanut,("ollut pitkään työmarkkinatuella") niin en löytänyt lakitietoa tähän.
olisi hyvä jos kysyjä pitäisi saman nimimerkkinsä, kun nyt en tiedä onko kyseessä alkuperäinen ketjun aloittaja (tuskin) vai siis mistä tarina jatkuu.
ei tainnut olla paljon apua. sorgen.
Ok, en olen ketjun aloittaja, laitoin vain kyssärin tähän väliin kun en uutta ketjua viitsinyt aloittaa.
Menen työvoimatoimistoon Elokuun alussa, silloinhan asiat viimeistään selviää.
Olen n. 35v ja tämä 5kk oli eka karenssi koskaan (!), se tuli hieman erikoisesti koska työnantaja luuli että olin kuntoutuksessa ja toisaalta työnantaja sanoi täysin vääriä tietoja minusta virkailijalle. Noh, tietysti valitan asiasta, nimittäin minulla on puheluita nauhoitettuna ja niistä ilmenee että työnantaja on ollut pihalla kuin lumiukko.
pidä pintasi ja hyvä että sulla on noita nauhoitettuja puheluja.
olisi hyvä jos löytäisit taustatukea jostain työmarkkinatukilaista.
eli onko sellainen 5 kk:den karenssi edes oikeutettua kohdallasi.
Minä en ainakaan löytänyt.
pyydä niitä esittämään kohdan, missä tuo on oikeutettua, muuten älä usko mitään mitä puhuvat.
Sain silti täyden toimeentulotuen, ehkä ne näki liitteistä, että jamppaa viety 100-0 eikä työtön tilanteeseen syyllinen.
Saas nährä mitä päätöksessä asiasta mainitaan, postia odottelen.
Työvoimatoimikunnan rouva antoi hieman puutteellisesn vastauksen. 3 kk:n rangaistustyössäoloehto poistuu joko työssä- tai työkkärin koulutuksessa ololla. Siinä hän oli oikeassa, ettei 3 kk:n rangaistustyössäoloehto poistu orjatöissä.
a) 5 kk:n rangaistustyössäoloehdon voi saada vain sellainen, joka on saanut työmarkkinatukea väh. 500 pvää tai on pudonnut päivärahalta ja saanut työmarkkinatukea väh. 180 pvää. Sen lisäksi 5 kk:n rangaistustyössäoloehon saavat alle 25-v ja ammattikouluttamattomat, joilla ei ole oikeutta päivärahaan, riippumatta siitä, minkä aikaa ovat työmarkkinatukea saaneet.
3 kk:n rangaistustyössäoloehdon saa sellainen, jolla on ''oikeus'' karenssiin, siis on päivärahaa saava tai on yli 25-v ja saanut työmarkkinatukea alle 500 pvää.
b) Tarkoittanet sitä, minkälaisella työllä rangaistustyössäoloehdot täyttyvät? 5 kk:n rangaistustyössäoloehto täyttyy myös ilmaistöillä, 3 kk:n rangaistustyössäoloehto vain oikealla työpaikalla, jossa työaika on väh. 18 h/työviikko tai sitten työvoimakoulutuksella.
c) Riippuu vähän työkkäristäkin, mutta sekä rangaistustyössäoloehdon aikana että sen jälkeen voi saada osoituksia ihan miten paljon vain.
*Työvoimatoimikunnan rouva antoi hieman puutteellisesn vastauksen. 3 kk:n rangaistustyössäoloehto poistuu joko työssä- tai työkkärin koulutuksessa ololla. Siinä hän oli oikeassa, ettei 3 kk:n rangaistustyössäoloehto poistu orjatöissä.
a) 5 kk:n rangaistustyössäoloehdon voi saada vain sellainen, joka on saanut työmarkkinatukea väh. 500 pvää tai on pudonnut päivärahalta ja saanut työmarkkinatukea väh. 180 pvää. Sen lisäksi 5 kk:n rangaistustyössäoloehon saavat alle 25-v ja ammattikouluttamattomat, joilla ei ole oikeutta päivärahaan, riippumatta siitä, minkä aikaa ovat työmarkkinatukea saaneet.
3 kk:n rangaistustyössäoloehdon saa sellainen, jolla on ''oikeus'' karenssiin, siis on päivärahaa saava tai on yli 25-v ja saanut työmarkkinatukea alle 500 pvää.
b) Tarkoittanet sitä, minkälaisella työllä rangaistustyössäoloehdot täyttyvät? 5 kk:n rangaistustyössäoloehto täyttyy myös ilmaistöillä, 3 kk:n rangaistustyössäoloehto vain oikealla työpaikalla, jossa työaika on väh. 18 h/työviikko tai sitten työvoimakoulutuksella.
c) Riippuu vähän työkkäristäkin, mutta sekä rangaistustyössäoloehdon aikana että sen jälkeen voi saada osoituksia ihan miten paljon vain.
niin sä et ole vielä sitä kirjallista päätöstä työkkäristä saanut.
Mielenkiintoista mitä siinä lukee.
hyvä kuitenkin että soskussa sentään tajusivat ja sait sieltä apua.
kerroitko siellä tuosta karenssista. eikö nekään tiennyt onko se laillinen vai laiton. monesti kun ainakin pienemmissä kunnissa sosku tietää työkkärin toimenpiteet jopa paremmin kun työtön itse.
olin Typin (Työvoiman Palvelukeskus) asiakas puolitoista vuotta, kunnes kyllästyin ja pyysin takas työvoimatoimistoon samalle virkailijalle kenen kanssa olin aikaisemmin asioinut.
Soskussa nähtiin seuraavalla kerralla heti tilanne ja sanottiin "jahas - menetkin takasin Typistä työkkäriin"
No Typissä ne juoksuttivat mua koko viime kesän puheteraupeutilta omalle lääkärille ja sieltä psykiatrille ihan ajankulukseen.
Kaikki oli ihan "hoo-moilasena" ja sanoin että tulin kun Typistä laittoivat lähetteen, että en minäkään tiedä muuta syytä miksi täällä olen.
No joka paikassa sitten juteltiin niitä näitä, että tuli aika käytetyksi.
Sitten olin "puuttuva lenkki" projektissa ja "kasvualoilta mahdollisuus".
Vihdoin sanoin Typissä että te yritätte löytää minusta syyn miksi en ole työllistynyt, ettekä auta mua työllistymään.
Työkkräistä heti ekalla kerralla sain työhönosoituksia. kysyin palkkatukipaikkoja.
soitin seuraavana päivänä. kävin haastattelussa ja heinäkuun alussa alkavat työt.
se on vakinainen paikka vaikka ottaakin vauhtia palkkatuella.
sitten haastattelusta seuraavana päivänä sain puhelun myös suoraan työnantajalta. sanoi "olet haenut meille töihin".
Olin vaan, että jaah? Kuulin että ne oli saanut suoraan työkkäristä mun tiedot.
Kyllä annoin palautetta työkkäriin ja sanoin että olisi hirmu kiva kuulla ensin etukäteen itse, mihin on hakenut.
ja varsinkin kun tossa eka paikassa, mihin vartavasten hain, niin haastattelussa mies sanoi että hänelle ei annettu työntekijöiden nimiä puhelimitse, vaikka hän kysymällä kysyi.
no - tulipa jaaritelluksi.
Mutta jos sitä työkkärin päätöstä mustaa valkoisella ei ala kuulumaan, niin vaadi se ilman muuta vaikka kirveen kanssa.
olisi kiva myös täällä kuulla mitä siinä sanottiin perusteluksi.
ja ilman perusteluja se päätös on paskapaperi.
Itselläni meni jopa kolme kuukautta valmistumisen jälkeen, ennen kuin kehtasivat määrätä pakkotöitä.
Itse olen kyllä hakenut töitä koko ajan, mutta ilmeisesti ei edes haluta palkata täydellä palkalla, kun saman saa halvalla tai ilmaiseksi.
Mulle ei ole tarjottu edes näitä ilmaisia "pakkotöitä" vaikka olen ollut työttömänä kohta 4 vuotta.
Omasta pyynnöstä vänkäämällä vänkäsin niin sain työelämävalmennuspaikan pariksi kuukaudeksi.
Nyt olen kuitenkin ollut töissä jo kesäkuun alusta ja tämä on mahdollisesti vakinainen
(tai "tostaiseksi jatkuva työsopimus" -nimikkellähän nämä menevät. koska mikään ei ole vakituista...)
Minuakin ihmetyttää joidenkin erittäin kielteinen asenne palkatonta työtä kohtaan.
Minä olen parhaillaan työelämävalmennuksessa. Opin täällä enemmän kuin missään "oikeassa" työpaikassa tai ammattikoulutuksessa. Jo nyt on luvattu, että saan jäädä tänne normaalin palkkatyöhön. Kyseessä on erittäin suuri ja hyvämaineinen terveydenhoitoalan työnantaja. Töitä tulee varmasti piisaamaan.
Viestiketjun aloittajalle kommentti: koulutuksen jälkeen täytty olla vuosia töissä, että voi sanoa olevansa ammattilainen.
Ai että pitäisi alkaa työskentelemään palkatta? Joku työstäsi joka tapauksessa hyödyn ottaa.
Pahin seuraus ehkä tuosta kuitenkin on se, että aitopalkalliset työt katoavat katoamistaan, kun ilmaistyöntekijöitä riittää.
Miksi ihmeessä työantaja maksaisi työsuorituksesta, kun voi saada sen ilmaiseksikin ja vielä työkkäristä suoraan otettuna korvauksen siitä, että suostuu ilmaistyöntekijän ottamaan? Jokainen ilmaistyöntekijä on siis vastuussa siitä, että työelämä rapautuu rapautumistaan. Kohta ei ole muita kuin yhteiskunnan tuilla työskenteleviä ilmaistyöntekijöitä. Sehän johtaa yhteiskunnan kaaokseen monella tavalla.
...Jo nyt on luvattu, että saan jäädä tänne normaalin palkkatyöhön....
Tuo on hyvin harvinainen tilanne. Kyllähän se niin on, että normaalisti ilmaistyöajan tultua täyteen todetaan, että manu on tenyt tehtävänsä, manu saa mennä. Sinua on siis onnestanut hyvin poikkeuksellisella.
Tuollapa vähän faktaa ilmaistyöntekijöille:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=121&conference=4500000000000021&posting=22000000031958818#22000000031958818
hyvä kirjoitus myös niille luettavaksi, jotka varmana asiana täälläkin hehkuttaa, että kukaan ei ole päässyt "oikeisiin" töihin työelämävalmennuksen tai palkkatuen kautta.
tässä on jo näköjään kaksi esimerkkiä jo yhdessä ketjussa.
Varmasti joku onnekas saakin vakipaikan.
Tuossa aiemmassa viestissä "Oli jo luvattu jatkoa.." ei kerro vielä mitään. Ehkä positiivisella juttelulla saadaan revittyä täysi työpanos työntekijästä.
Itse kun kävin n. 1 kk sitten erään asukastuvankylätalkkaripaikkaa osoituksen kanssa "katsomassa", siellä työnantaja kehui että töitä on tev-jakson jälkeen ja ura urkenee. kylätalkkarin työ on lappujen vaihtoa yms. jokamiehen hommaa. Vaikea uskoa että uraputki repiää mattoja tamppaamalla?
Se mikä kiinnostaa minua on se mitä työnantaja hyötyy itse että "palkkaa" parikymmentä kylätalkkaria? Kenties pelkästään hyvän mielen mutta voisi kuvitella että joku summa kilahtaa työnantajankin tilille??? (Esimerkissä työtön saa työmarkkinatuen ja ylläpitokorvauksen).
Tietääkö kukaan? Muistaakseni haastattelija sepitti että ne perii duunista normaalitaksan eli jotain 10 dollaria tunnilta!
...Se mikä kiinnostaa minua on se mitä työnantaja hyötyy itse että "palkkaa" parikymmentä kylätalkkaria? Kenties pelkästään hyvän mielen mutta voisi kuvitella että joku summa kilahtaa työnantajankin tilille???...
Muistelen lukeneeni jostain - olisiko ollut työantajille suunnatuilta mollin sivuilta joskus, että silloin kun työkkäri pakottaa työttömän suoraan (koulutukseen liittyvät harjoittelijat ovat asia erikseen) kortistosta työharjoitteluun, valmennukseen tai kuntouttavaan työtoimintaan, niin työantaja saa hommasta oman tukensa.
Siis työttömälle maksetaan työmarkkinatuki ja useimmiten ylläpitokorvaus (joitain poikkeuksia on) ja työantajalle sitten lisäksi oma tukensa, vaikka työantaja saa myös työttömän työpanoksen ja ilmaiseksi.
Moninaiset ovat keinot hyötyä työttömien kustannuksella. Siksi kai työttömyyttä ei voida oikeasti lopettaa, kun työttömien ympärillä pyörii niin masiivinen rahastustoiminta.
Unohtaa ei sovi myöskään sitä, että monet sosiaalityöntekijät, Kelan työntekijät, työttömyyskassojen työntekijät ja valitusasteiden työntekijät jne, menettäisivät työnsä, jos työttömyys radikaalisti vähentyisi.
Jos humpuukikoulutusyrityksille ja työantajayrityksille syydetyt varat suunnattaisin oikeiden työpaikkojen luomiseen, niin meillä olisi työttömyys äkkiä historiaa. Vaan sitähän ei oikeasti tahdotakaan.
"Jos humpuukikoulutusyrityksille ja työantajayrityksille syydetyt varat suunnattaisin oikeiden työpaikkojen luomiseen, niin meillä olisi työttömyys äkkiä historiaa. Vaan sitähän ei oikeasti tahdotakaan."
Ei tietenkään tahdota, koska työttömyysala työllistää koko maassa kymmeniä tuhansia ja heiltä loppuisi työt jos työttömyys vähenee radikaalisti esim alle 4%:n. Pitää väkisin pitää kynsin hampain ainakin 5% työttömiä työttömänä jotta heille riittää töitä sossuissa, työkkäreissä jne jne.
siinä 48 euroa työpäivältä.
Viime talvena työelämävalmennuksessa täällä ollut sai työpaikan huhtikuun alusta lähtien, toinen heinäkuun alusta lähtien. Siis olen jo kolmas työelämävalmennettava puolen vuoden sisällä, joka tulee saamaan työpaikan.
Vaikka työpaikkaa ei heti järjestyisi,jokainen työssäolo on plussaa työhakemuksessa.
Ilmaistöissä lienee tuhansia, ellei kymmeniä tuhansia työttömiä. Jos kolme saa työpaikan, niin onnistumisprosentti on melkoinen.
Ilmaistyöt rapauttavat työmarkkinat. Jokainen ilmaistyöntekijä vaikuttaa siihen, että yhä enemmän palkkatöitä katoaa markkinoilta.
tekevät työt!
Harjoittelija harjoittelijan perään - ilmaiseksi.
Miksi työantaja palkkaisi jonkun oikeasti töihin? Vielä jonkun jolle pitäisi siitä vielä maksaa?
Onpa jopa 6 kk pituisia harjoittelujaksoja!
Melkoista tulonsiirtoa yrityksille! Tähän pitäisi jo kilpailuviranomaisten puuttua. Tässähän suodaan kohtuutonta kilpailuetua, niille yrityksille, jotka ottavat ilmaista työvoimaa työvoimatoimistosta vastaan!
ja lykätään ihmisiä "työssäoppijoiksi", sitä enemmän tulee työttömiä, koska näillä orjatöinä tehdyillä töillä ei synny oikeaa ostovoimaa. Siis sitä, jolla oikeita, aitopalkkaisia työpaikkoja vain oikeasti voi syntyä.
Systeemi on täysin järjetön. Ainoa toivo on pian siinä, että mahdollisimman moni kyllästyy tällaiseen humpuukitouhuun ja hyppää ulos oravanpyörästä. Tai edes ymmärtää tehdä kaikin mahdollisin tavoin passiivista vastarintaa. On yritettävä löytää tutun kaverin firmoja, joissa käy työssäoppimassa ja makaa kotona. Ei niissä oikeasti kannata työttömyyskorvauksilla liikoja tehdä. Kurssitus on vain monasti ainoa tapa jatkaa lorttia. Perustuloa ei tule, eikä tunneta. Pääomien liikkeitä ja osinkoja ei veroteta mitenkään. Sen sijaan 8 euron pullaraha kerätään veroina työttömiltä samantien takaisin. Tästäkään ei ostovoima pahemmin parane. Olemme laatikon pohjalla, reunan yli on vaikea hypätä. Joka tapauksessa on jo jonkinlainen voitto se, että saa tietoa, eikä suostu syyllistymään. Suomi alkaa olla 80:20 maa, jossa talouden pyörittämiseen riittää 20 prosenttia väestöpopulaatiosta. Loput ovat liikaväestöä, jolle ei oikein ole sijaa, tätä ei vain myönnetä.
..tekee ihan härkisti näin: ovessa on ilmoitus "harapaikkaa vapautuu silloin ja silloin", eli koko ajan on yksi jatkuva harapaikka, sehän on selvästi oikean työpaikan korvaaminen haralaisella. Jopa niin, että toisen ilmiotuksessa lukee:KIIRE! Ehdottomasti pitäisi olla rajoitukset, että harjoittelijoiden välillä esim. puolen vuoden tauko samaan paikkaan.
Itse erehdyin kerran menemään kampaamoon, jossa ainoat työntekijät olivat kaikki palkattomia harjoittelijoita. Kun yksi lopetti, niin toinen aloitti. Harjoittelijoita oli tuhottoman paljon. Yksi harjoittelijoista kertoi, että omistaja käy ympäri E-Suomen hankkimassa harjoittelijoita.
Kampaamon nimikin oli jotain sellaista, että Hiusalan oppimiskeskus tai jotain muuta. Itse oletin mennessäni, että se on ammattioppilaitoksen yhteydessä toimiva kampaamon. Mitä vielä, kyse oli pelkästään yksityisestä bisneksestä. Omistaja siis keräsi harjoittelijoiden tuotokset.