mietin yhtä asiaa.miten saarnamies joka oli naimisissa ,ison perheen isä ja töissä ympäri suomia,voi saarnata synnit anteeks,kun työ matkoillaansa makasi muiden naisten kanssa.nämät naiset synnyttivät tälle miehelle lapsia,mutta siitä ei tietty mittään koti paikkakunnalla.saako sellaiset ihmiset synnit anteeks että ne varmaan on anteeks annettu ja siltä tuntuu,kun anteeksi antaja on itse täynnä syntiä,hänen tekonsa tuli vasta myöhemmin julki.
saako
saako
7758
0Äänestä
Vastaukset 7
Vanhimmat
onko uusi asia?
ei ole uusi asia,tämä kyseinen saarnamies lepää jo herran huomassa,rauha hänen sielulleen, tapaus on joskus 70luvulta,asui keskipohjanmaalla,oli oikein hyvä puhuja,mutta eli kaksois elämää
samanmoinen tapaus ja vielä ihan 2000-luvulla. Kotona vaimo ja n.15 lasta. Puhuja, kunnan johtoelimissä ym ym. Jäi kiikkiin ns. housut kintuissa. Lapsia löytyy nyt muualtakin.
lähetystyötä - lähetyssaarnaaja-asennossa, varmaan srk on ylpeä rengeistään?
Vl-uskovaisille tuo on hyvä kysymys, sillä hehän uskovat ettei esim. Rauhan sanan tai esikoislestadiolaisten täysin samalla syntien anteeksi julistamisella "Jeesuksen nimessä ja veressä", ole mitään virkaa kun julistajan oma sielu on "väärässä hengellisyydessä" tai "eriseurassa".
Mitenkähän on sitten oman joukon mädän kalan julistama synninpäästö?
Ps. Taidan tietää tämän tapauksen. Käsittääkseni puhujaherrat siunasivat keskenään välillä anteeksi tämän puhujaveljen syrjähyppyjä. Kyseinen puhuja sai jatkaa saarnamiehenä ja jatkoi valitettavasti myös syrjähyppyjä. Kuulemani mukaan olisi ollut peräti 7 kpl. lehtolapsia eri naisille. Saattaa olla että muistan väärin tuon lukumäärän aviottomista lapsista, mutta useita jokatapauksessa eli ei taatusti ollut kyseessä pelkkä hetken hairahdus. Sortui samaan syntiin aina uudelleen ja uudelleen, vaikka välillä teki siitä rippiä. Sikäli sitten periaatteen mies, että ei käyttänyt ehkäisyä syrjähypyissäkään.
Jumala olkoon hänen sielulleen armollinen.
Mitä itse aiheeseen tulee, niin itse olen sitä mieltä että on täysin merkityksetöntä mitä kautta Jumala kirkastaa uskon häneen. Vl-usko on sikäli vääristynyttä että siinä uskotaan ihmisen - ei Jeesuksen anteeksiantamukseen.
saarnata rauhanyhdistyksillä ihan suositeltaviksi toimenpiteiksi?
että tämmöiset tapaukset painetaan villasella.
Vl-liikkeessä tapahdu syntiä, ei huorata, ei ole pedofiilejä, ei raiskata, ei ole väkivaltaa.
Kun yksittäinen ihminen joutuu vl-liikkessä näiden syntien uhriksi, hänet jätetään yksin, koska vl-liikkeessä ei näitä syntejä ole olemassakaan.