Olen lähdössä parin päivän päästä inttiin. Onko armeijassa haittaa vasenkätisyydestä?
onko haittaa....?
4
544
Vastaukset
- Sivarimajuri
Asetta on vasenkätisen hieman vaikeampi käsitellä muistaakseni. Ei kuitenkaan mitään kovin suurta eroa.
- ............
lentävät naamalle?
- ...
............ kirjoitti:
lentävät naamalle?
Aseen käsittelyssä ei tule mitään ongelmaa. aseen kahva ja perä on yhtä epäergonominen myös oikeakätisillä. ;) Hylsyt eivät myöskään lentele naamalle. Myös molemmat singot käyvät vasen kätisille yhtä hyvin/huonosti, kuin oikeakätisille.
Taisteluvyössä lipastaskun ja kaasunaamarissa suodattimen puolta joutuu vaihtamaan. Kumpikaan toimenpise ei vie yli viittä minuuttia.
Itekki vasurina... Vähän aikaa piti miettiä kumpi käsi meneekään lippaan tervehdittäessä, mut sen oppii nopeesti, samoten ku aseenkäsittelyn paraateissa.
Aseenkäsittelyä se ei vaikeuta, pikkusen pitää vaan improvisoida, Esim hihnaa ei kannata pitää kaulalla, tai sit sen pitää olla todella pitkällä. Pistoolikoteloja on vasureillekki...
Aseen varmistimen ja virittäminen sekä lippaan vaihto kannattaa opetella niin, että pidät aseen toisella kädellä kiinni olkapäässä ja tähtäät maalialueelle koko ajan. Silleen se käy näppärästi.
Etenemisessä sitä kannattaa hyödyntää mahdollisuuksien mukaan. Siis sitä ku pidät asetta toisella olkapäällä ku muut... Muut kun tähystää mieluummin oikeelta niin siun kannattaa kurkkia vasemman kulman takaa.
Muuten se ei oikeen eroo toiminnasta siellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit425320Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT4134603Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1483839KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti1623155Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku142526Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei212292Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182098Lindtman haluaa leikata Kela-korvauksista...oho!
Antti Lindtman sanoo Kauppalehdessä, että vuodesta 2028 voi tulla erittäin hankala, mikäli nykyinen hallitus ei tee riit1512022- 1251940
Typeryyttä
Se on kummallista, kun kaksi ihmistä tuntee selittämätöntä vetoa toisiinsa, mutta eivät vain pääse toistensa luokse. Mik1241469