läiskiä jäi selkään ja vähä kaulaan.
eli miten nuista pääsis eroon, onko mitään poppakonsteja vai parantuuko ne ajan mukaan ja jos parantuu nii montako vuotta kestää :D
en oo varma onko mulla kuoppa-arpia. on ainaki punasia läiskiä mutta on myös pari semmosta jotka näyttäs olevan vähä "matalemmalla" mitä muu iho
eli miten nuista pääsis eroon, onko mitään poppakonsteja vai parantuuko ne ajan mukaan ja jos parantuu nii montako vuotta kestää :D
en oo varma onko mulla kuoppa-arpia. on ainaki punasia läiskiä mutta on myös pari semmosta jotka näyttäs olevan vähä "matalemmalla" mitä muu iho
Vastaukset 5
Vanhimmat
Punaiset läiskät eli redmarkit, englantilaisittain, häviävät ihotyypistä riippuen 6.kk:ssa-2.vuodessa. Osaan näistä punaläiskistä saattaa jäädä kuoppa-arpi, sen kyllä huomaa jos kääntelee kasvoja eri valaistuksissa ja eri kulmissa.
Netti on pullollaan erilaisia keinoja haalentaa näitä punaisia läiskiä, siitä en tiedä toimiiko mikään. Roa ohentaa ihoa niin tuntuvasti, että itse en aio edes yrittää ainakaan 6.kk:teen kuurin päätyttyä tehdä iholle mitään.
mitään. siis aivan perus ihovoiteella jos rasvais. ku eihän sekään varmaan yhtään edesauta arpien parantumista jos iho on kuiva. mulla on semmosta ceralan perusvoidetta, lääkäri sano että sitä voi käyttää akneiholle.
Jos ihosi on kuiva, kosteusvoide auttaa varmasti. Roan aikanakin, jos jää rasvaamatta iho aamulla, on punoitusta ja muuta mukavaa luvassa.
Kyllä kosteuttaminen auttaa varmasti jonkin verran punajälkiin. Sitä kannattaa muutenkin harrastaa ympäri vuoden, olkoon ihotyyppi mikä tahansa.
Kokeilkaahan Sinkkivoidetta, jota saa ihan perusmarketeista usein vauvaosastolta(tai mikä nyt onkaan). Itselläni on aika hyvin toiminut, eli on vaalentunut nuo läiskät nopeammin kuin ennen.
tavaraa...sattuu oleen kaapissa
voiko se tukkia jotenki ihohuokoset, ajattelin vaan ku se on nii paksua ja kestää kauan ennen ku sitä ei "tunne" iholla eli imeytyy.
oon mä sitä joskus käyttäny