Asus EeePC:n mukana tulee vakiona Xandros linux. Ei siinä mitään, ihan ok käyttis mutta kuten todettua monessakin ketjussa, on sen omat pakettivarastot aika niukkia. Olisiko mieltä vaihtaa Xandros esim. EeePC:lle soviteltuun Ubuntuun jonka pakettivarastot on aikalailla isompia? Ja saahan Xandrosinkin aina takas jos haluaa...sitä varten on se palautuslevy koneen mukana tullutkin.
kannattaiskohan vaihtaa käyttis?
Asus EeePC:n omistaja
3306
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
http://www.saunalahti.fi/~jaripepe/eee_pc/asen_pois.html
Mitä turhaa alkaa noitten bukiste ubuntujen kanssa taistelemaan, raskaita bukisia paskoja jokainen versio.
Ei ne ohjelmat kesken lopu oli jakelu mikä tahansa. Uusille Linuxkäyttäjille tulisikin aina painottaa tutustumista ohjelmien asentamiseen sekä erityisesti ohjelmalähteisiin ja pakettienhallintaan. Mua erityisesti jus tämä ohjelmien asentaminen ja ohjelmalähteiden näppäryys ihastuttu kun winukasta pois siirryin.
Jaa, itse en ole huomannut Ubuntussa koskaan mitään raskautta. Toki ei tietokoneenikaan ole koskaan mitään vuosikymenen takaista rautaa. Nykykoneet ovat niin tehokkaita, että mylläävät mitä vain.
vaihtoa kyllä suosittelen!.