Fiat Uno

Laura

Hei!

Ajattelin ostaa Fiat Uno -87 auton ja haluaisin kysyä mielipiteitä/kokemuksia kyseisestä autosta!

kiitos... :)

11

2754

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MIrafiori

      MOI
      Jos ei sillä olla liikaa ajettu (yli 200tkm) ja se on edullinen niin mikäs siinä. Se on myös edullinen ylläpitää. Katso kuitenkin ettei pohja oo pahemmin ruosteessa ja että sähköhärvelit toimii!

    • Uno 70sl -87

      Vai kokemuksia,elikkä mul on tollanen yllä mainittu vekotin,ja vikojahan aina on jotain pientä ja joskus isompaakin,vaihelootan vaihoin just ja kytkimen,mut autolla on todella hyvä ajaa!
      ja yks plussa on edulliset osat.Ostapa tyttö multa toi uuno pois :)
      huippuyksilö :)

      • Pravda

        Paljon sulla on uunolla ajettu ja miten ongelmat ilmenivät tai alkoivat? Oon jonku verran yllättynyt kun ei ole ittellä olla vaihteistossa vikoja - vaikka ajelin käytännössä öljyittäkin 40tkm, ei nimittäin ollu rahnaa siihen aikaan köyhällä opiskelijapojalla :)


      • Uno 70sl -87
        Pravda kirjoitti:

        Paljon sulla on uunolla ajettu ja miten ongelmat ilmenivät tai alkoivat? Oon jonku verran yllättynyt kun ei ole ittellä olla vaihteistossa vikoja - vaikka ajelin käytännössä öljyittäkin 40tkm, ei nimittäin ollu rahnaa siihen aikaan köyhällä opiskelijapojalla :)

        Vaihelaatikko alkoi pitää ensin sellasta tasasen pientä ääntä,ja sitte myöhemmin aivan kaameeta rahinaa.öljyt vissiin tuli stefan kautta pihalle.kuukausi on ny ollu toi uus loota,hyvin pelittää.ajettu 160tkm.ainut vika on alustan kolina vasemmalle käännnyttäessä huonolla tiellä,pitäs tutkia mikä kolisee.


      • Unoisti
        Pravda kirjoitti:

        Paljon sulla on uunolla ajettu ja miten ongelmat ilmenivät tai alkoivat? Oon jonku verran yllättynyt kun ei ole ittellä olla vaihteistossa vikoja - vaikka ajelin käytännössä öljyittäkin 40tkm, ei nimittäin ollu rahnaa siihen aikaan köyhällä opiskelijapojalla :)

        Joo Unoissa tuppaa rahisemaan noi vaihdelaatiko (ainakin alhaisilla kierroksilla) tyyppivika.. ja vetoakselin suojakumien välistä vuosi öljyä n. 1 vuoden ajan ennen kuin kävin vaihtamassa suojakumit.. ihme kun ei laatikko hajonnut ;)


    • Unoisti

      Hyvät puolet:

      hyvin on "toiminut", mutta kaikenlaista vikaa onkin sitten ollut yllinkyllin (auto ollut minulla nyt vuoden) mutta kertaakaan ei ole tielle jättänyt. Olen omistanut kyseisen biilin 2002 vuoden elokuusta, ajokilometrejä takana yli 20tkm.

      Fiat Uno 45 (-90 aj 132tkm) on todella kiva ajaa, kaupunkiajossa mainio, tosin moottoriteillä sekä ylämäissä ainakin 45 koneella jää teiden tukoksi kun on niin vähän tehoa. -87 Uunossa on kaasarikone jossa ei ole katalysaattoria joten koneen pitäisi olla hieman vauhdikkaampi kuin ruiskuversion..

      Ei mikään maailman turvallisin talviajettava mutta kyllä tuolla ajaa (myös naiset ;), muista hyvät renkaat

      Tilaa löytyy takaa "kuljetuksille" kun penkit kaataa (itse kuljetin esim 32 tuuman töllön penkit kaadettuna, moinen ei esim Toyota Carinan takakonttiin mahdu.


      Ongelmat:

      Alipainesäädin on rikkoutunut (ei pakko vaihtaa), vetoakselin suojakumit jouduttu vaihtamaan, jakohihnan vaihdon yhteydessä jouduttiin vaihtamaan vesipumppu, venttiilikopan tiiviste vuotaa hieman (en ole vaihtanut), jarrut jumiutuu (satulat, vaihdoin itse), takajarrupaineen säädin jumiutuu/voi ruostua käyttökelvottomaksi, kuumalla bensatankki pulauttaa sisältönsä ulos tankin korkin kautta (tiedän toisenkin unon joka tekee tätä, vissiin joku tyyppivika. Delta-autossa moista vikaa ei osattu korjata vaikka tutkivat bensatankin, huohotusputket jne)

      Mitään ns. sähkövikaa ei ole ollut, tosin kostealla ilmalla kulku on aluksi vaivaista (koneen lämmitessä ok) mutta kuluvat osat ovat omalta osaltani menneet kaikki mitä tuossa mainitsin, varaosat eivät tietysti hirveästi maksa mutta itse en esim vetoakselin suojakumeja osannut vaihtaa/ei ollut vehkeitä joten huollossa se maksoi jonkin verran...

      Ruostetta löytyy myös. Jostain käsittömättömästä syystä ikkunan tiivisteen reunasta puuttuu 1cm tiivistettä molemmilta puolilta joten vesi pääsee valumaan oven sisälle (vissiin oman autoni ongelma) Pohjassa on tosin reijät mutta kosteus syövyttää usein ovien alareunat rikki (näin käynyt minulle) myös renkaan yläpuolella olevat helmat/bensakorkin ympäristö tykkäävät ruostua.


      Lopuksi:
      Jos meinaat kyseisen pelin hankkia toivottavasti tunnet jonkun alan miehen joka voi kyseistä vermettä korjata (jos tarpeen). Kun auto on toiminut "normaalisti" ei ole ollut valittamista, oiva peli mutta kun vikoja on ilmentynyt saatana perkele vittu on kuultu usein ja autokin meinannut lähteä vaihtoon useita kertoja. Muista jos moisen pelin meinaat hankkia älä koskaan vie autoasi Delta-Auton huoltoon, siellä sinulta kynitään viimeisetkin pennit. Myös vara-osat ovat Delta-Autossa pirun kalliita..

      ps. Toivottavasti tämä nyt ei pelottanut ;)

    • viimeinen

      Ensimmäinen Fiat merkkinen autoni oli Uno. Kesällä mukava ja näppärä kulkupeli, talvella kylmä kuin siperia.

      Autoa ostaessani en tiennyt että edes sellaisia autoja on olemassa, joissa lämmintä ilmaa ei saa ollenkaan keskimmäisistä tuuletusventtiileistä kohti kuljettajaa, eli lämmintä ilmaa saa vain alas jaloille ja ylös tuulilasiin. Ensin luulin sen olevan vika, mutta se olikin ominaisuus.

      Silloin päätin että en enää ikinä osta Fiat merkkistä autoa... no se päätös ei pitänyt kun myöhemmin löysin ihan talvikelpoisiakin Fiateja.

      En siis suosittele Unoa ainakaan talvikäyttöön !

    • jere

      mulla kilahti just vähän aika sitten mittariin 220 000 ja eteenpäin mennään:) 60s-88

      ruosteet alustassa kannattaa tsekata. kolinoita esiintyy yleensä(alustassa)mutta niistä ei kannata stressiä repiä, yleensä pientä harmitonta välystä (´HARMITONTA VÄLYSTÄ´-ton kun kuulis katsastajan suusta)johtaa vaan kolinan herkästi matkustamoon. vaihdelaatikot kannattaa kuunnella.

      pikkuautoista oikeasti varmimpia

    • Pravda

      Saat kelpo pelin jos auto on huollettu normaalisti ja eikä ole ruosteessa.

      Toinen Uno on menossa eikä oo ongelmia. Kattele aikaisempia viestiketjuja jossa kerron kokemuksia.

    • 310 tkm

      Mulla on reilut 310000km ajettu Uuno (vm. -87), niistä omia n. 80000 reilun kahden vuoden aikana. noilla kilometreilla on joutunut vähän korjailemaankin ja hitsaileen muutaman paikan. Mut osat on halpoja ja varaosaautojaki saa ilmaiseksi.Laatikko on vaihdettu kerran mutta kone on alkuperäinen tosin huohottaa jo aika reilusti. Hintaansa nähden erinomainen peli, suosittelen.

    • Anonyymi

      Morjes aattelin tulla tänne kyselemään että tietääkö kukaan jos löytyis jostain 85 VM Uno 45:seen ikkunamuovit kyseessä kolmiovinen malli?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      145
      1125
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1017
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      758
    5. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      706
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      63
      705
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      588
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      57
      541
    Aihe