Oikea polveni lipesi ulospäin kolme vuotta sitten ja kipeytyi pysyvästi. Luulen että edessä on nivelen vaihto koska kuluma todettiin myös, ja tuntuu että pahenee vaan. Kysyisin, voiko lievää virheasentoa korjata tekonivelleikkauksen yhteydessä? Kannattaisiko hakeutua yksityiselle lääkärille koska haluaisin parhaan mahdollisen avun? Olen liikkunut paljon,hiihtämällä,marjametsässä ym ja toivoisin että tämä polvi ei pilaisi mieleisiä harrastuksiani.
kuluma ja virheasento polvessa
tähystetty
81433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tarkennan äskeistä, että oikea JALKA lipesi ulospäin, joten polvi vääntyi. Olen juuri syönyt terv. keskuksen antaman viikon kuurin (3x 400 mg Ibumax/vrk) ja kaksi Hyalkan- pistosta pantu polveen viikon välein, viimeinen pistos tulisi ensiviikolla. Nyt lääkäri määräsi 3x 600mg kuurin viikoksi,mutta vatsa teki tenän. Olen 60- vuotias ja mielestäni muuten hyväkuntoinen.Luut tuntuvat kyllä kolisevan vastakkain ja pelkään virheasennon vaan pahenevan.Sama oikea jalka on myös alkanut oireilla lonkasta ja nilkasta. Että osaakin yksi polvi rajoittaa elämää!!
omaa sairauskertomustani. Minäkin kai loukkasin polveani muutama vuosi sitten. Tulin suuren marketin parkkihalin pysäköintilippu maksuautomaatilta ja katsoin siinä sitä lipuketta ja putosin noin 10 porrasta alaspäin. Onneksi oli talvi ja pukeutuminen sen mukaista. Polvi oli aikansa turvoksissa ja ei juuri muuta. En käynyt lääkärissä enkä ollut sairauslomalla.
Olihan sitä kulumaa ollut kyllä jo ennen sitä onnettomuuttakin. Polveen on kokeiltu hyalganit- ei mitään apua. Kortisonia ties kuinka monta
kertaa, niistä oli alussa apua, ei enää viime vuosina.Burana kuureja olen syönyt tulehdukseen, sekä monenmoista kipulääkettä.
Muutama kuukausi sitten tehty tähystys ei juurikaan tuonut helpotusta.
Senjälkeen lisääntyi lepokipu ja nyt säteilee sääreen kävellessä. Myös lonkka ja nilkkakipu ovat tulleen mukaan.
Liikkua ja laihtua pitäisi, mutta kuinka se onnistuu, kun ei voi kävellä kuin 300- 500 m.
Keinonivel-leikkaus on ilmeisesti väistämätön.
reisiluun kaulan asento lonkkamaljasta> reisiluun asento> polveen nähden.
sisäpuolinen ja ulkopuolinen nivelkuopan taso onko eroa...jos on niin se pitää korjata asento. ensin lantio> polvi > nilkka.
lipeäminen saattaa olla syytä kun etureiden lihaksen "nelipäinen reisilihas "kulma (lähtötaso) kasvaa 10 asteesta miehillä suuremmaksi ja rasitus polven seudulla muuttuu ja nivel antaa periksi.
ja ymmärrys miksi lihaksen kuormitus on muutunut tärkeä.
t. s
Minä olen 52 v. nainen ja minulle kävi samalla tavalla vasemman polven kanssa.
7,5 vuotta sitten liukastuin jäätiköllä ja vasen jalka revähti polvesta niin että se taipui tosi pahasti sivulle.
Sen jälkeen se ei ole ollut terve ollenkaan.
Vasen jalka on muutenkin ollut lyhyempi ja nyt se on vuosien mittaan painunut pahaan virheasentoon.
Olin tekonivel-leikkausjonossa mutta jouduin pois sieltä kun en saanut painoa laskemaan.
Tosin minulle ei silloin kun lähetteen leikkaukseen sain annettu mitään tiettyjä kilomääriä.
Vihjailtiin vain että olisi hyvä jos saisi pudotettua.
Sairaalan lääkäri totesi silloin että virheasento korjaantuu keinonivelellä ja myös jalkojen pituusero korjaantuu koska keinonivel tulee lyhyempään jalkaan.
Toivottavasti löydät pätevän yksityislääkärin.
Minulle sattui nyt viime käynnillä aika kummallinen ortopedian erikoislääkäri.
Joku virolainen.
Kipuja oli jatkuvasti ja jouduin ottamaan burana 600:sta lähes päivittäin.
Nyt olen pari kuukautta syönyt luontaistuotekaupan emesem nimistä MSM-valmistetta. Se on vienyt leposäryt kokonaan pois enkä ole ottanut kahden kuukauden aikana kuin kaksi buranaa.
Yritän tässä nälissäni kärvistellä että pääsisin joskus takaisin leikkausjonoon koska mikään lääke ei korjaa rikkoontuneita niveliä lopullisesti kuntoon.
Tutulle tuntuu kertomuksesi. Terveet päivät loppuivat minullakin tuohon liukastumiseen. Sen jälkeen on polven lisäksi koskenut säteillen sääreen, nilkkaan ja lonkkaan enemmän tai vähemmän. Nyt tuntuu kuin kaksi luuta kipinöisi vastakkain ilman pehmusteita. Epätasainen maasto on myrkkyä. Marjastusaika, mieliharrastukseni, olisi taas edessä. Siinä punnitaan, minkä verran kipua on sen eteen valmis sietämään. Polveni meni lisäksi velton ja hallitsemattoman tuntuiseksi. Tuntuu välillä kuin halkoa vetäisi perässään. Vaivaan nähden ei magneettikuva eikä tähystysleikkaus selventäneet paljon asiaa. Toivon sinulle onnea omissa suunnitelmissasi. Ymmärrän kyllä jos välillä pinna kiristyy!
korjaus pidemmän jalan puolelta manuaalisesti , se toimii.
kun lantio kori on kiertynyt se jännitys pitää lyösätä.
ja pidempi jalka lyhenee ..
näitä olen korjannut ja usko vaan , ei korjausta lyhemmän jalan puolelta .
itselläni oli myös vasenjalka pidempi ja (polvi todella paha ei kestänyt askeltakaan)korjautin sen puolen vasemman lantion puolelta.
kahden sentin ero nyt ok.
ja pysynyt.
Lisäksi tutkin omat röntg.kuvat vuodelta 87 ja 2008 ero nivelrakojen tasoissa oli havaittavissa eroja
(ortopedi 62 v tarjosi kesäkuussa alkupuolella korotus pohjallista en puhunut siihen mitään,turha kiistellä asiasta jota toinen ei ole oppinut/ymmärtänyt vaikka vankan leikkaus kokemuksen omaakin, hän oli lääketieteellisesti huippukaveri,mutta ..)
jk s
Moikka elliivo kumppanit, saanko kysyä paljonko sinulla on painoa? itse olen myös 52v. ja kärsin polvien nivelrikoista. Syön Arthyriä 750mg ja sain kolme kortisoni piikkiä vasta äskettäin vasempaan polveeni vaikkakin molemmat polvet oirehtii.
Kävelen välillä kyynärsauvojen kanssa kun kivut ovat niin pahoja, kävin myös ortopedillä ja hän sanoi että odotellaan kunhan vanhenen muutaman vuoden :( nythän niitä jalkoja tarvitsisin
Minä olen eläkkeellä selkäni vuoksi ja syön siihen kovia lääkkeitä jotka eivät poista polvisärkyjä öisin, oxycontin,oxynorm jne...
Sitten minua kramppaa välillä jaloista niin kovasti että mieheni joutuu auttamaan minut sängystä ylös, itse en pysty nousemaan kun kivut ovat niin kovat ja mieheni saa ne laukeamaan kun aikansa hieroo jalkojani, onko tälläinen teille tuttua.
Minä myös haluan vielä hiihdellä,marjastaa ja liikkua luonnossa ja pidän myös paljon pitkistä pyörälenkeistä (20-90km) mutta en ole tänä kesänä enään pystynyt pyörällä ajoonkaan kun viitisen kilometriä kerrallaan.
Mihinkä se paino pitää saada ennenkuin leikkaavat??
Tsemppiä teille kaikille ja ottakaa ihmeessä ne sauvat avuksi, minä ainakin sain tk:sta kun sain lääkäriltä lapun että tarvitsen niitä aamuisin ja iltaisin.
hyvää kesän jatkoa toivottelee Pullukka
Minulla on painoa yli 130 kg nyt ja se pitäisi saada alle sadan kai. Vuosi sitten oli vähän vähemmän painoa mutta lopetin tupakoinnin ja siitä alkoi melkoinen nousukierre.
Nyt olen tässä pari kuukautta yrittänyt kärvistellä vähällä syönnillä. Ei mitään kahvileipiä eikä muita herkkuja. Ei rasvaa eikä perunaa tms.
Muutaman kilon olen saanut pois ja nyt taas sahaa eestaas.
Minulla on joskus noita kramppeja mutta magnesium-poretabletti auttaa nopeasti.
En syö magnesiumia säännöllisesti vaan vain silloin kun kramppi tulee.
Toissa kesänä sain hyalganit, kortisonit ym. piikkihoidot mutta niistä ei ollut minulle apua.
Tuntui jopa pahentavan asiaa kun viikon välein otettiin vettä desin verran kerrallaan pois polvesta.
Kai se vesi siellä vähän pehmentää menoa.
Arthrylia söin jauheena mutta se aiheutti vain vatsanväänteitä. Clucadol-tabletteja kokeilin sen jälkeen mutta niistä ei ollut apua.
Ainut lääke joka on auttanut on tämä MSM luontaistuote. Se on vienyt leposäryt pois kokonaan mutta ei se korjaa nivelrustoja mitkä ovat kuluneet pois.
Polvi on sillä lailla hervoton että tuntuu että se voi linksahtaa mihin päin vain. Siinä ei ole pitoa.
En juuri uskalla sen kanssa lähteä mihinkään kun ei tiedä pitääkö se alla.
Liikun päivittäin sen minkä pystyn. Kuljen asioilla ja kaupoissa yms.
Jos joudun seisomaan pidempään jalasta häviää tunto. Niin kävi taas tänään kun kävin autokorjaamolla. Seisoskelin siellä hallissa puolisen tuntia niin alkoi tunto mennä.
Koko ajan "huonompi" vasen polvi on turvonnut ja kipeä. Oikea on aika hyvässä kunnossa nyt. Aikaisemmin siinä oli kovemmat leposäryt kun huonommassa jalassa.
Keppien hakemista jo mietin tuossa keväällä.
Minulla on kulumaa/nivelrikkoa myös ainakin kyynärpäissä. Oikea kyynärpää on kuvattu ja on tennis-sekä golfkyynärpää. Ilmeisesti myös olkapäässä ja oikeassa lonkassa on kulumaa.
Sormien nivelet ovat joskus kipeät. Myös isovarpaiden nivelissä on joskus kovaa särkyä.
Kokeile MSM-valmisteita! Juuri tuohon leposärkyyn se on ainut aine joka minulla on auttanut.
Eikä ole niin rankka sisäelimille kuin jatkuva kipulääkkeiden syönti.
Minulla ei ole viime kuukausina buranapurkki vajentunut.
Hyvää kesää!