Tein tuossa illalla vatsalihasliikkeitä. Niissä joutuu aina niskat/hartiat kiristykseen/rasitukselle väkisinkin. Sitten parin parin tunnin päästä siitä mulla alkoi niskoja ja hartioita polttamaan, samoin leukanivelis alkoi tuntumaan.
Venyttelin hieman niskoja ja otin kipulääkettä ja menin nukkumaan. Sitten parin tunnin päästä heräsin, vielä kovempaan kuumotukseen hartioissa ja heti alkoi myös vapina. Pääasiassa vapisee/tärisee kädet/yläkroppa, mutta on se niin rajua vapinaa, että välillä koko kroppa heiluu. Otin lisää kipulääkettä ja meinasin yrittää nukkua uudestaan, mutta kun vähän aikaa makailin selälläni, niin ei tuntunut ollenkaan hyvältä ja kun nousin istualle, niin korvat meni lukkoon. Korvien lukko meni ohi aika nopeasti, varmaan minuutissa, mutta outo oire kuitenkin, jotenkin liittyy tohon hartioiden kuumotukseen ja vapinaan.
Mitähän tälle voisi tehdä? Samanlaisia oireita on ollut nyt jo joitakin viikkoja, ja yleensä tulevat päälle, kun niskat/hartiat/selkä ovat rasituksessa.
Jotenkin tyhmää syödä kipulääkettä tähän kuumotukseen ja vapinaan, kun ei noi niskat/hartiat nytkään ole oikein kipeät, toki jännityksessä, johtuen vapinoista ja kuumotuksesta. Kädellä ku koskee ihoa hartioista, niin aika kivan kuumalta tuntuu.
Niska/hartia polte ja vapina?
4
3622
Vastaukset
- kylmähoitoa,
minulla on jyväpussi pakkasessa ja olen sen hyväksi havainnut, kun niska-hartia jumpan jälkeen alkaa kuumottamaan, niin ainakin hetkellinen apu tulee.
Samat oireet on itsellänikin, korvat menee lukkoon ja niska naksaa.
Röngtenkuvan löydös oli kohtalainen kuluma, joten edes kaikkea ei kykene tekemään mitä ennen. Se tahtoo olla sellainen vaiva, että kipulääke huonosti tehoaa. - kannattaa mennä.
Pääasiassa vapisee/tärisee kädet/yläkroppa, mutta on se niin rajua vapinaa, että välillä koko kroppa heiluu.
Tarvitset jotain muutakin lääkettä, kipulääkkeet tuskin yksistään auttavat tuohon vapinaan. Auttaisikohan sirdalud, jota saa lääkärin määräyksestä? Sehän rentouttaa lihaksia ja saa muutenkin olon aika veteläksi. Tosiaan riippuu siitä, mikä nuo oireet aiheuttaa. Onko taustalla esim jokin puhjennut sairaus? Sekin voi olla mahdollista.
Käy lääkärissä ja pyydä kunnon lääkitys. Tulisikohan lähete fysioterapiaan kysymykseen, kysy sitä. Voisit käydä kiropraktikolla tai naprapaatilla, sen jälkeen kun diagnoosi on tehty edellyttäen että vaivaasi voi hoitaa niillä keinoilla.
Mun mielipide on että tuo juttu täytyy tutkia, että mistä siinä on kysymys. Ei ole muuta vaihtoehtoja. Kerran noita oireita on ollut jo pitempään, niin sinuna en jäisi odottelemaan enää ja pelkkien särkylääkkeiden varaan. - mahdollinen??
Kuumotus, polte ja vapina saattavat viitata MS tautiin. Sellaiset oireet kannattaa käydä selvitättämässä neurologilla. En kyllä halua pelotella sua vakavalla taudilla ja kyse voi olla jostain muustakin. Minulla ei ole tietoa. Tiedän kuitenkin että ms tautia sairastavat kokevat tälläisiä oireita.
- mahdollinen
Itselläni on jännitysniska ja sinunkin oireesi voisivat sopia siihen. Ei kannata jäädä odottelemaan sen itsestään parantumista, kokemukseni mukaan se vaan pahentuu. Lääkärille kannattaa kuvailla kaikki oireet ja tuntemukset tarkkaan että osaa antaa oikean lääkityksen. Itse olen käynyt mm fysioterapiassa, OMT-fysioterapiassa ja akupunktiossa. Kahteen ensimmäiseen saa yleensä lähetteen lääkäriltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1751957Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361685Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81312Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241139Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu561136Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151015- 59918
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57903