Henkkarin tarkastusoikeus!

Nyt saavat kohta vartijatkin tarkastaa henkilöllisyyden ilman ehtoja! Hyvä! Lisäksi työryhmä suunnittelee valtuuksien laajentamista henkilöturvaan muuallakin kuin ennalta sovituilla alueilla, jotka ovat perustuneet sopimuksiin. Eli aina kun näkee jossain jotain, niin apuun voi/saa/pitää rientää.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vartijat saavat kohta tarkastaa henkilöllisyyden/1135237707655
71086
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

http://www.aamulehti.fi/uutiset/kotimaa/94462.shtml
Vartijat saamassa osan poliisin oikeuksista
07.07. - 08:38 (Luotu: 06.07. - 20:27)
Turvallisuus: Vartijoille voi tulla oikeus tarkastaa kiinni otetun paperit ja tavarat esimerkiksi näpistyksissä

Elin lapsuuteni kyläyhteisössä.
Ei tarvittu henkilöllisyystodistusta joka mummu, pappa, setä ja täti tunsi toisensa; nuoret ja lapset, ihmiset tiesivät ja tunsivat toisensa perhettä ja sukua myöten.

" Suomessa henkilötodistus on esimerkiksi passi, ajokortti tai poliisin myöntämä kuvallinen henkilökortti. Henkilökortin avulla voidaan todeta että henkilö on kuka väittää olevansa.

Henkilötodistuksesta ilmenee mm. henkilön:
* Koko nimi
* Syntymäaika
* Henkilötunnus
* Sukupuoli
* Kasvokuva
* Kansalaisuus"

"Henkilötodistusta tarvitaan mm.
* Rajanylityksessä
* Maksettaessa suuria summia pankkikortilla (yli 50 €)
* Äänestystilanteessa"

Pankkikortti on tulossa, myös pakolliseksi, koska pankit lopettavat pankkiavaimet 2010 mennessä, nyt kadonneita tai rikki menneitä ei enää uusita.

Henkilökortti olisi oltava maksuton kuten sairasvakuutuskortti, joka ei kuvattomana kelpaa henkilöä todistamaan.

"Keskimääräiset tulot vuonna 2006 olivat 22 621 € tulonsaajaa kohti, miehillä 26 824 € ja naisilla 18 688 €." alle 15 000 €/vuosi elää 29,7% tulonsaajista.
http://www.stat.fi/tup/suoluk/suoluk_tulot.html

Henkilökortti on uusittava, koska aika kuvassa pysähtyy, ihmiset muuttuvat. Kansalaisen osuus henkilökortin kustannuksista; hankkia ja kustantaa kuvansa olisi riittävä.

En ole huolissani Vartioiden toimenkuvan muutoksesta, tai oikeuksien lisääntymisestä.
Poliisikoulun ykkösvaiheena voisi olla; Vartija ja siitä erikoistuttaisiin sitten poliisiin...
Koulutus tarvitaan nykyään jopa siivoojalla.
Mikään ammatti ei ole “verissä”, ammatit eivät enää kulje mestarilta oppipojalle, työtä ei opita tekemällä työtä vanhempien kanssa, vaan koulussa.

Yhteiskunta ei ole enää elämäntapa niin kuin maaseutuyhteiskunta oli.
Työ ja perhe eivät ole sama asia ja työssä on oltava ammattitaitoinen ja pätevä.

Äänestä

Olisikohan tuohon oikeuteen vielä hyvä lisä vartijalle oikeus myöntää henkilöllisyystodistus. Sitä henkkaria kun ei kaikilla ole eikä tarvitsekaan olla. Mutta sitten olisi kun vartijasetä sen kirjoittaisi?

Äänestä
  • Jos ei mitään pärstäkerrrointodistusta nuivaniskoilla niin sitten Vartija voipi kutsuu poliisipamputtajan paikalle ja sit selvitetään tietsikoilla henkkari! Peljätkää nilvijäiset nyt!

    Äänestä

Kerranki vartijat hyötyy poliisien ajanpuutteesta. Mitä enemmän oikeuksia sen parempi. Velvollisuudet ei niinkään kiinnosta =)

Äänestä
  • Aika vaarallista suuntausta tämä kyllä on ja pelkään että kostautuu yhteiskunnalle jollakin tapaaa.Kuinka henkilöt jotka parin päivän vartiokurssilla saavat oikeuden nähdä toisen sotu.Ei hyvää seuraa.

    Äänestä

  • Oikeuksistaan kiinni pitävä kirjoitti:

    Aika vaarallista suuntausta tämä kyllä on ja pelkään että kostautuu yhteiskunnalle jollakin tapaaa.Kuinka henkilöt jotka parin päivän vartiokurssilla saavat oikeuden nähdä toisen sotu.Ei hyvää seuraa.

    Ei tuo sossutunnus mitään vielä paljasta, tarvitaan pankkitunnarit ym salasanoja ja profiileja, käyttäjätunnareita jne, mut ihan kiva tsekata nappuloiden alaikäisyys kaljapullon kera marketin edustalla! Sit kaljat vaan maahan tai....polis paikalle.

    Äänestä

uudistukseen sellaisenkin seikan, että vartijat saavat jatkossa kantaa työtehtävissään myös sähkölamautinta, niin kyllä vähentyisi kummasti niiden (nilkkien) määrät. Nykyäänhän sitä mennään aikapitkälti painityylillä tällä tarkoitan pienempiä kohteita, joissa ei ole oikeutta kantaa tkp:tä. Kyllä tuo vähän pistää itteäkin hiljaiseksi, kun vastassa on kolmenmiehen ryhmä ja itsellä vyöllä roikkuu ainoastaan kaasu ja raudat. Jos sattuu kaasutus tapaus, niin siinä joutuvat sitten taas sivullisetkin kärsimään. Olen jo pidemmän aikaa miettinyt, että miksi on näin, että pienemmissä kohteissa ei tkp:tä kanneta, mutta suuremmissa kyllä? Eikö suuremmista kohteissa voitaisiin olettaa, että siellä on tekninen valvontajärjestelmä parempi, kuin pienessä? Pinta-alakin voi olla kymmen kertainen verrattuna pieneen kohteeseen, niin siellä on aika vaikeaa tkp:n kanssa huitoa (lähteä huitomaan). On ne pienemmätkin kaupat vaarallisuudeltaan sellaisia, että ei muutakuin miehille tkp:tä vöille vaan, niin ei tarvitsisi kotona mamman pelätä, että saavutaanko sitä ehjänä kappaleena työvuorosta kotiin. Eniten haluan painottaa sitä seikkaa, että kaasun käyttö EI TOIMI PIENISSÄ KOHTEISSA, ONHAN SE JO NÄHTY SIKSI OLISI SYYTÄ KÄYTTÄÄ PELOTTEENA TKP:TÄ!!

Kiitos..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


vartijoille kirjoitti:

Nyt saavat kohta vartijatkin tarkastaa henkilöllisyyden ilman ehtoja! Hyvä! Lisäksi työryhmä suunnittelee valtuuksien laajentamista henkilöturvaan muuallakin kuin ennalta sovituilla alueilla, jotka ovat perustuneet sopimuksiin. Eli aina kun näkee jossain jotain, niin apuun voi/saa/pitää rientää.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Vartijat saavat kohta tarkastaa henkilöllisyyden/1135237707655

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu