Kärhön juurelle?

Poimulehti

Istutin ensimmäiset kärhöni viime viikolla. Nyt mietin, että mitä pistäisin juurelle? Ovat jotenkin "suojattoman" näköisiä. Ovat ns. "keskellä nurmikkoo", kun laitettiin kaariportti erottamaan kaksi piha-aluetta.
Olisko pitänyt korottaa "kärhöpenkki" ruoho tasolta?
Laitanko puuhaketta? Soraa? Istutanko (myös) jonkun perennan juurelle suojaksi esim. jättipoimulehtee löytyisi?

10

7956

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matami***

      Kärhölle suositellaan tyveä paahteelta suojaavia kasveja, joista jättipoimulehti on ihan ok. Toinen vastaava isolehtinen on kuunlilja.

      Järkevää on myös hake, joka pitää tyven kosteana hakkeen alla ja pääset turhilta kuivumishuolilta ollessasi pitkään poissa.

      Itse olen istuttanut talviota ja kevätkaihoa muutamien kärhöjeni tyveen.

      MUista, että kärhö pitää kalkista keväällä ja lannoitteesta kukkimisen aikaan :)

      • muiltakin

        eikös talvio kurista juuret muiltakin ?
        Laittaisin jotain pintajuurista kasvia kärhön tyveen.
        Heti ei tule mieleen kuin rönsytiarella ja kurjenpolvet (matalat mieluummin)


      • matalaa
        muiltakin kirjoitti:

        eikös talvio kurista juuret muiltakin ?
        Laittaisin jotain pintajuurista kasvia kärhön tyveen.
        Heti ei tule mieleen kuin rönsytiarella ja kurjenpolvet (matalat mieluummin)

        Ei se kasvi saa olla liian matalaa,tarkoitus on, että se peittää auringolta clematiksen alaosan,joten talvio on liian matalaakin. Myös kesäkukat käy hyvin juurelle.


      • jhjkiuyy
        matalaa kirjoitti:

        Ei se kasvi saa olla liian matalaa,tarkoitus on, että se peittää auringolta clematiksen alaosan,joten talvio on liian matalaakin. Myös kesäkukat käy hyvin juurelle.

        ei tarvi peittää mitään tyveä, pääasia että vieressä kasvaa jotain ,matala käy ihan hyvin ,ei paahda juuristoon. Hiekkaa vaan istutuksen juurelle sanoi puutarhuri..


      • 27 X clematis
        jhjkiuyy kirjoitti:

        ei tarvi peittää mitään tyveä, pääasia että vieressä kasvaa jotain ,matala käy ihan hyvin ,ei paahda juuristoon. Hiekkaa vaan istutuksen juurelle sanoi puutarhuri..

        Juuri se kärhön tyvi, juuri, pitää saada v-a-r-j-o-o-n, eli sille ¨
        so-pi-van laaja aluskasvi !


      • puutarhuri,mikä lie
        jhjkiuyy kirjoitti:

        ei tarvi peittää mitään tyveä, pääasia että vieressä kasvaa jotain ,matala käy ihan hyvin ,ei paahda juuristoon. Hiekkaa vaan istutuksen juurelle sanoi puutarhuri..

        Mikähän puutarhuri mahtoi olla,kun ei tiedä että juuri se tyvi,alaosa, pitää suojata auringolta.


      • Anonyymi
        27 X clematis kirjoitti:

        Juuri se kärhön tyvi, juuri, pitää saada v-a-r-j-o-o-n, eli sille ¨
        so-pi-van laaja aluskasvi !

        Kärhön tyvihän on ISTUTETTAVA 10-25 sm syvyyteen joka suojataan hiekalla. Juuriston lämpiämisen vuoksi on istutettava varjostavia kasveja!


    • kärhöfani

      Mie laitoin pensaskärhöä jonka voi tukea kepeillä- se ei kasva korkeaksi eikä takerru tukeen. Kukkiikin.En tiedä montaako lajia on olemassa. Miulla on valkokukkainen.

      Se suojaa köynöstävän kärhön juurialuetta tuuhealla kasvullaan ja on ikäänkuin samaa sarjaa lehtineen kukkineen...

    • *Annabelle*

      Kyllä Kärhö tarttee suojakasvin.

    • laitan silti lisää tietoa

      Kokemuksesta olen huomannut, että Klematis Jakmanii(vanhin kärhöni) viihtyy hyvin, kun sen ensin istuttaa tarpeeksi syvään. Omat kärhöni ovat ainakin 30 cm syvyydessä. Juurelle olen laittanut haketta vuosittain runsaasti. Toinen kärhö on sellaisenaan, koska sen juuri ei näy kovin hyvin tielle, jonne päin se on. Sen edessä on syyshortensia, joka varjostaa juurta sopivasti lisää. Molemmat menestyvät hyvin, mutta oletan, että syyshortensia tulee joskus liian korkeaksi ja joudun sitä enemmän leikkamaan.

      Toinen (kuusilehtinen kukka) kärhö on aurinkoisessa paikassa. Siinä on juuri mainitsemiasi kasveja edessä ja myös haketta.

      Kolmas, joka on pienikukkkaisempi alppikärhö, on paljain juuriltaan, mutta on istutettu niin syvään, ettei takuulla kuivu eikä kuumene. Lisäksi tämä on ainoa, joka olisi hyvin altis talven tuhoille paikan takia, mutta silti on mennyt talvesta toiseen ilman jäätymättä. Siihen eivät kuitenkaan sovi pohjoisen eikä idän ilkeät tuulet, joten hyvin runsaasti kukkia tuli ihan räystäälle asti.

      Kaikki menestyvät hyvin, joten voin suositella syvään istuttamista ja haketta sekä puolikorkeita kasveja lähietäisyydelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3113
    2. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      720
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      703
    4. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      581
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      567
    6. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      560
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      510
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      509
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      501
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      495
    Aihe