Kärhön juurelle?

Poimulehti

Istutin ensimmäiset kärhöni viime viikolla. Nyt mietin, että mitä pistäisin juurelle? Ovat jotenkin "suojattoman" näköisiä. Ovat ns. "keskellä nurmikkoo", kun laitettiin kaariportti erottamaan kaksi piha-aluetta.
Olisko pitänyt korottaa "kärhöpenkki" ruoho tasolta?
Laitanko puuhaketta? Soraa? Istutanko (myös) jonkun perennan juurelle suojaksi esim. jättipoimulehtee löytyisi?

10

7988

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matami***

      Kärhölle suositellaan tyveä paahteelta suojaavia kasveja, joista jättipoimulehti on ihan ok. Toinen vastaava isolehtinen on kuunlilja.

      Järkevää on myös hake, joka pitää tyven kosteana hakkeen alla ja pääset turhilta kuivumishuolilta ollessasi pitkään poissa.

      Itse olen istuttanut talviota ja kevätkaihoa muutamien kärhöjeni tyveen.

      MUista, että kärhö pitää kalkista keväällä ja lannoitteesta kukkimisen aikaan :)

      • muiltakin

        eikös talvio kurista juuret muiltakin ?
        Laittaisin jotain pintajuurista kasvia kärhön tyveen.
        Heti ei tule mieleen kuin rönsytiarella ja kurjenpolvet (matalat mieluummin)


      • matalaa
        muiltakin kirjoitti:

        eikös talvio kurista juuret muiltakin ?
        Laittaisin jotain pintajuurista kasvia kärhön tyveen.
        Heti ei tule mieleen kuin rönsytiarella ja kurjenpolvet (matalat mieluummin)

        Ei se kasvi saa olla liian matalaa,tarkoitus on, että se peittää auringolta clematiksen alaosan,joten talvio on liian matalaakin. Myös kesäkukat käy hyvin juurelle.


      • jhjkiuyy
        matalaa kirjoitti:

        Ei se kasvi saa olla liian matalaa,tarkoitus on, että se peittää auringolta clematiksen alaosan,joten talvio on liian matalaakin. Myös kesäkukat käy hyvin juurelle.

        ei tarvi peittää mitään tyveä, pääasia että vieressä kasvaa jotain ,matala käy ihan hyvin ,ei paahda juuristoon. Hiekkaa vaan istutuksen juurelle sanoi puutarhuri..


      • 27 X clematis
        jhjkiuyy kirjoitti:

        ei tarvi peittää mitään tyveä, pääasia että vieressä kasvaa jotain ,matala käy ihan hyvin ,ei paahda juuristoon. Hiekkaa vaan istutuksen juurelle sanoi puutarhuri..

        Juuri se kärhön tyvi, juuri, pitää saada v-a-r-j-o-o-n, eli sille ¨
        so-pi-van laaja aluskasvi !


      • puutarhuri,mikä lie
        jhjkiuyy kirjoitti:

        ei tarvi peittää mitään tyveä, pääasia että vieressä kasvaa jotain ,matala käy ihan hyvin ,ei paahda juuristoon. Hiekkaa vaan istutuksen juurelle sanoi puutarhuri..

        Mikähän puutarhuri mahtoi olla,kun ei tiedä että juuri se tyvi,alaosa, pitää suojata auringolta.


      • Anonyymi
        27 X clematis kirjoitti:

        Juuri se kärhön tyvi, juuri, pitää saada v-a-r-j-o-o-n, eli sille ¨
        so-pi-van laaja aluskasvi !

        Kärhön tyvihän on ISTUTETTAVA 10-25 sm syvyyteen joka suojataan hiekalla. Juuriston lämpiämisen vuoksi on istutettava varjostavia kasveja!


    • kärhöfani

      Mie laitoin pensaskärhöä jonka voi tukea kepeillä- se ei kasva korkeaksi eikä takerru tukeen. Kukkiikin.En tiedä montaako lajia on olemassa. Miulla on valkokukkainen.

      Se suojaa köynöstävän kärhön juurialuetta tuuhealla kasvullaan ja on ikäänkuin samaa sarjaa lehtineen kukkineen...

    • *Annabelle*

      Kyllä Kärhö tarttee suojakasvin.

    • laitan silti lisää tietoa

      Kokemuksesta olen huomannut, että Klematis Jakmanii(vanhin kärhöni) viihtyy hyvin, kun sen ensin istuttaa tarpeeksi syvään. Omat kärhöni ovat ainakin 30 cm syvyydessä. Juurelle olen laittanut haketta vuosittain runsaasti. Toinen kärhö on sellaisenaan, koska sen juuri ei näy kovin hyvin tielle, jonne päin se on. Sen edessä on syyshortensia, joka varjostaa juurta sopivasti lisää. Molemmat menestyvät hyvin, mutta oletan, että syyshortensia tulee joskus liian korkeaksi ja joudun sitä enemmän leikkamaan.

      Toinen (kuusilehtinen kukka) kärhö on aurinkoisessa paikassa. Siinä on juuri mainitsemiasi kasveja edessä ja myös haketta.

      Kolmas, joka on pienikukkkaisempi alppikärhö, on paljain juuriltaan, mutta on istutettu niin syvään, ettei takuulla kuivu eikä kuumene. Lisäksi tämä on ainoa, joka olisi hyvin altis talven tuhoille paikan takia, mutta silti on mennyt talvesta toiseen ilman jäätymättä. Siihen eivät kuitenkaan sovi pohjoisen eikä idän ilkeät tuulet, joten hyvin runsaasti kukkia tuli ihan räystäälle asti.

      Kaikki menestyvät hyvin, joten voin suositella syvään istuttamista ja haketta sekä puolikorkeita kasveja lähietäisyydelle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      169
      10362
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2823
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2558
    4. 85
      2381
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      147
      2114
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1968
    7. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    8. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      44
      1402
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1215
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      873
    Aihe