Olea europea - oliivipuu parvekkeella

entä sen talvettaminen

Te kaikki viherpeukalot, joilla on oliivipuu parvekkeella, miten pärjäätte sen kanssa talvisin?
Kasvuvyöhyke on II ja suunta ikkunoilla ja parvekkeella länsi.
Sain omani nyt keväällä ja sen talven yli hengissä pitäminen arveluttaa.

Parvekkeeni on lasitettu ja erittäin paahteinen ( 40-50C pahimmillaan, vaikka lasit on avoinna kesät).
Siinä viihtyvät kesällä hyvin kaktukset, mehiruusukkeet ja muutamat kesäkukat, kuten pelargonit ja petuniat.
Mutta esim krassa, lobelia ja marketta kuivuu lähes pystyyn, eli niille liian kuumaa ja paahteista.
Kesän olosuhteet ovat Oliivipuulle siis Ok.

Viime talvena, joka oli erittäin leuto, lasien takana parvekkeella hyvin hengissä selvisivät villiviini, kärhö ja mehikasvit. Näistä vain mehikasvit varsinaisesti suojasin välillä pyyhkeellä pahimpina pakkasöinä.
Eli parvekkeella on noin 5-10C lämpimämpää kun ulkoilmassa, mutta pakkanen sinne tulee siis sisälle.

Kysymys lähinnä siis kuuluukin, kun ei ole viileää kellaria tai 10C kasvihuonetta tarjolla, pärjääkö Oliivipuu talvella sisällä.
Hankaluutena on huoneen ainoiden pattereiden sijainti juuri ikkunalaudan alla, eli pahin mahdollinen yhdistelmä kasveille.

Koitanko vaan jos sama menetelmä kun kaktuksille saisi sen pysyään elossa, eli lähes kuivuuteen tappaminen ja kiduttaminen talvella? Lisävaloakaan kun ei oikein onnistu tuohon ikkunan eteen ripustamaan, toisaalta se vaan lisäisi puuhun kohdistuvaa lämpöä.

Pelkkä kuiva ranka Oliivipuusta ensi keväänä kädessä? Pakkastahan se ei siedä? Vai olisiko niin uhkarohkea että jättäisi sen ulos ja yrittäisi kiikuttaa sisään vain pahimppien pakkasöiden uhatessa? Joku ilta sen kuitenkin unohtaa sitten talvella tehdä...

*miksi kaikissa taloissa ei ole viherhuonetta* :(

2

2595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pitäis kestää

      olen ollut luulossa, että olivipuu kestää ainakin 5 asteen pakkasen? mitä jos hommaat sille jonkin kasvihuoneen ja sinne lämpölampun?

    • pimeys pahinta

      Noi välimeren kasvit tuppaa nuukahtamaan talvella kun on liian pimeetä. Pidä mielummin siellä parvekkeella ja hommaa joku lisävalo? Sellaset 5 pakkasta kestää hyvin, kylmemmässä tahtoo tulla jo raadoksi.
      ei o itellä kokemusta, luin huonekasvikirjasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      70
      3139
    2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      62
      2495
    3. Hei........

      Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
      Ikävä
      56
      2126
    4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

      Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
      Sinkut
      94
      2035
    5. Heilutetaanko peittoa hieman

      Heilutetaan peittoa vähän ;3
      Ikävä
      55
      1952
    6. Tilanteesi nyt?

      Kysymys otsikossa
      Suhteet
      42
      1584
    7. Kaipaan sua, Ope

      Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
      Ikävä
      40
      1550
    8. Mä en jaksa suojella sua enää

      Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
      Ikävä
      14
      1253
    9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

      "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
      Maailman menoa
      139
      1168
    10. Vuodetvierii

      E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
      Ähtäri
      6
      1083
    Aihe