Mikähän mahtaa olla 10 x 15 -kuvastandardin tarkka koko sentteinä tai pikselisuhteena? Tuntuu, että aina liikkeessä teetettäessä kuvasta puuttuu joltain raunalta kuvaa. Viivoitin näyttäisi, että koko on 10,2 cm * 15,2 cm. Uskallanko luottaa siihen?
10-kuvan tarkka koko?
5
7145
Vastaukset
- lsdfjalskd
Tuo on se standardi paperin koko. Kuvasta rajautuu aina vähän pois, koska valotus pitää tehdä vähän isommaksi, ettei kuvan reunaan jää valkoista, jos sattuisi tulemaan pieni kohdistusvirhe. Rajautuminen on konekohtainen ja säädettävissä, mutta pari milliä voi ainakin rajautua.
- Ja kuva-ala
Ei myöskään koskaan täsmää, vaan kuvasta rajautuu aina jotakin pois riippuen kamerasta ja sen kuvaformaatista, 3:2 tai 4:3 jne.
- yks vaan
Ja kuva-ala kirjoitti:
Ei myöskään koskaan täsmää, vaan kuvasta rajautuu aina jotakin pois riippuen kamerasta ja sen kuvaformaatista, 3:2 tai 4:3 jne.
4:3 vai 3:2 jos teettäisi valokuvia? Onko järjestelmäkameroissa aina 3:2? (omassa kompaktissa voi valita - lisäksi laajakuvaformaatti mutta en tiedä voiko niistä tehdä valokuvia?)
- pitää aina
Ja kuva-ala kirjoitti:
Ei myöskään koskaan täsmää, vaan kuvasta rajautuu aina jotakin pois riippuen kamerasta ja sen kuvaformaatista, 3:2 tai 4:3 jne.
jättää, labbikset osaa muuten rajata kuvan suhteet automaatisesti 3:2, 4:3 tai mihin vaan kunhan pisin sivu ei ylitä labbiksen suurinta pituutta. Työvara on siksi ettei niitä valkoisia reunoja tulisi, niitä tulee monestakin syystä jos labbis on säädetty rajauksen kohdalta minimiin, ensin sensori mittaa paperin alkupään, paperikasetin ulostulo säätö vaikuttaa myös ylös alas suhteessa ja ennen kaikkea sekin vaikuttaa onko paperirulla alussa vai lopussa, vähissä oleva paperi "venkoilee" enemmän kasetissa kuin uusi rulla, liikkuminen on kuitenkin milleistä kiinni, valotuspää on taas aina samassa paikkaa. Imurin voimalla paperi siirtyy valotuspään kohdalle ja siinäkin on aina pientä heittoa..!
Pienet pölyhiukkaset vaikuttaa myös sensorien toimintaan, jotkut paperit "nukkaa" enemmän leikkurissa kuin toiset ja rullat lyö vähän tyhjää ajansaatosssa..
Jos haluat täysin kuva-alan kokoiset printit niin sitten laitat niihin tiedostoihin vaikka valkoiset reunat, mutta viitsikkö katsoa tai leikata niitä itse pois printeistä..?
Osaava labbiksen käyttäjä tarkistelee noita aika ajoin, mutta helpommalla pääsee kun printeistä rajautuu se työvara aina..!
Online labbikset taas rajaa miten sattuu jos "väärää" formaattia kuvistasi tilaat, ei niitä kiinnosta kuvia katsella mistä ne rajataan..! - Paras, joka
yks vaan kirjoitti:
4:3 vai 3:2 jos teettäisi valokuvia? Onko järjestelmäkameroissa aina 3:2? (omassa kompaktissa voi valita - lisäksi laajakuvaformaatti mutta en tiedä voiko niistä tehdä valokuvia?)
Käyttää koko kennon alan. Joissakin kameroissa voi muodon valita kuin APS:ssä aikoinaan-
Mikään formaatti ei sovi paperille, vaan aina jostakin laikkautuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1653080Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3732091- 411881
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii431856Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321431Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931221- 541183
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul329993Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles114973Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53802