Ovulaatio

Kuinkas monta päivää ovulaatio yleensä kestää? Ja mitenkähän todennäköistä on tulla raskaaksi muuna kuin ovulaatio aikana? Kiitos vastaajille.
2215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ovulaatio (=munasolun irtoaminen) kestää vain hetken, ja se irronnut munasolu on hedelmöittymiskykyinen alle vuorokauden. Raskaus voi kuitenkin alkaa jo muutamia päiviä ennen ovulaatiota tapahtuneesta yhdynnästä, koska siittiöt voivat hyvissä olosuhteissa säilyä hedelmöittämiskykyisinä jokusen päivän (joskus olen kuullut jopa viikosta, mutta se on kyllä jo melkoinen extreme-suoritus). Ilman munasolua ei luonnollisestikaan voi tulla raskaaksi, joten ovulaatioajan ulkopuolella raskaus ei ala.

Äänestä
  • elikkäs jos olin eilen aamulla yhdynnässä ja ovulaatio on ollut tänään, niin onko mahdollisuudet siitä raskautua hyvin??

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vauvakuume kirjoitti:

Kuinkas monta päivää ovulaatio yleensä kestää? Ja mitenkähän todennäköistä on tulla raskaaksi muuna kuin ovulaatio aikana? Kiitos vastaajille.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu