Vastatkaa pian

Onkohan kenties polteltu jotain huumetta
tai lääkkeitä? Löytyi pala leivinpaperia,
vasara, ruokalusikan toinen puoli musta.
Mustaa "nokea" pöydällä ja verisiä papereita?
Kiitos etukäteen!
91323
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

esim heroiiniä voi myös polttaa...

Äänestä

Jälkikasvusi on sulattanut lusikassa heroiinia, tai todennäköisemmin jotakin vasaralla murskaamaansa lääkettä (diapam, tenox, opamox, rivatril, xanor) sekoittaen sen johonkin nesteeseen, esim. sitruunatiivisteeseen. Tähän jälkeen se kullannuppu on pistänyt, tai ainakin yrittänyt pistää sitä ruiskulla johonkin suoneen.

Äänestä

Internetistä löydät IRTI HUUMEISTA Ry:n puhelinnumeron, soita sinne ja keskustele siellä olevan mahdollisen päivystäjän kanssa, saat varmasti hyviä neuvoja, miten menetellä tästä eteenpäin. Heillä rautanen kokemus tämän kaltaisen asian kanssa.

Älä hermostu, vaan yritä olla rauhallinen lapsesi kanssa.

Tiedon hankkiminen on tärkeää.

Äänestä

Kuvaamiesi tietojen mukaan ei mitään olla poltettu, ollaan siirrytty jo suonensisäisiin menetelmiin.

paperin välissä on murskattu vasaran avulla pilleri (ilmeisimmin opiaattipohjainen lääke), joka siten on laitettu lusikkaan veden tms. syyran kanssa sekoittumaan. Sitäpä sitten kuumennellaan liekillä, jotta myrkyt saadaan täysin liukenemaan nesteeseen.

Jos aloitus ei ollut feikki, niin kysele jo ihmeessä lapsoseltasi sen touhuista, sillä nämä merkit viittaavat jo erittäin vahvaan riippuvuuteen.

Voimia.

Äänestä
  • Voisko se olla subutexia? Sitä hän on aiemmin
    käyttänyt, muttei kotona. Tiedän, että
    on laittanut suonensisäisesti subutexia
    aikoinaan. Olen ymmärtänyt,
    että se liuotetaan nesteeseen pelkästään ja
    sitten suoneen?

    Äänestä

  • huolestunut äiti kirjoitti:

    Voisko se olla subutexia? Sitä hän on aiemmin
    käyttänyt, muttei kotona. Tiedän, että
    on laittanut suonensisäisesti subutexia
    aikoinaan. Olen ymmärtänyt,
    että se liuotetaan nesteeseen pelkästään ja
    sitten suoneen?

    ..Sillä se kyllä liukenee veteen ilman mitään syyraa tai kuumentamista.

    Heroiinia ainakin joutuu kuumentamaan lusikassa ja sekoittamaan syyraan.

    En tiedä sitten muista opiaatti-/opioidilääkkeistä, miten niiden kanssa toimitaan.

    Pahalta vaikuttaa, että heroiinia tai oopiumlateksia olisi lapsilla kehissä.

    Kuitenkin, oli kyse mistä tahansa opiaatti/opioidivalmisteesta niin yliannostuksen riski on suuri ja siitä voi seurata huonoimmillaan se kuolema.

    Toivottavasti auttoi!

    Äänestä

Yleensä värkit pidetään piilossa.
Olisiko tarkoituksella jätetty esille avunhuutona.

Äänestä
  • voi ollajoo...jos poika haluaisi oikeasti jatkaa käyttöään tuskin jäisi siitä fakkiin:)

    Äänestä

Voi äitiä huolestunutta, kun kovasti mielikuvitus juttua tuottaa. Kuin kone on hän. Huolestunut sohlo.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut äiti kirjoitti:

Onkohan kenties polteltu jotain huumetta
tai lääkkeitä? Löytyi pala leivinpaperia,
vasara, ruokalusikan toinen puoli musta.
Mustaa "nokea" pöydällä ja verisiä papereita?
Kiitos etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu