Suomen hovioikeuksien juttumäärät ovat laskussa ja erityisen suurta asioitten väheneminen on Itä-Suomen hovioikeudessa, kertoo mm. sanomalehti Karjalainen. Työmäärän väheneminen alkaa vaikuttaa jo työvoiman tarpeeseenkin eli supistuksia henkilöresursseihin on tulollaan.
Joskus olen kurillani kysäissyt yhdeltä tuttavalta haastemieheltä, jotta joko ihmiset ovat alkaneet hoitaa asiansa niin, että haastepaperien määrä olisi loppumassa? Vastauksena on ollut, että eipä ole sen suuntaista ilmiötä havaittavissa.
Olisihan tuo somaa nähdä semmoisen aamun koittavan, jolloinka virkavallalta alkaisivat työt loppua, kun kaikki kansa olisi ruvennut elämään ihmisiksi, asiat olisivat reilassa ja sopu vallitsisi kautta tasavallan.
Ihmisiksi elämisen seuraukset
7
421
Vastaukset
- heittää
vitsinkin. Joskus -60 -70 lukujen taitteessa Ranskassa verovirkailijat menivät lakkoon. Isompaa kansansuosiota ei kai mikään ole saanut.
Posti sai kantaa selkä vääränä satoja tuhansia kannustuskortteja :"pysykää sitkeinä" - Ajankuvassa
Raha teettää rikoksia ja siitä seuraa oikeudenkäyntejä.
Huolestuttavaa että on kääntynyt henkirikosten ja väkivaltarikosten lisääntymiseen.
Väkivaltaisempaan suuntaan.
Vankilat pullistelee. Huumeet lisäävät rikollisuutta ja saa mitä kauheempaa jälkee nuorten elämässä.
Sairaalassakaan ei ole ihminen turvassa.
Hoitohenkilökuntakin oireilee.
Yhteiskunta on juuri sellainen miten siinä oleva heikoimmin pärjäävä voi.
Mielestäni on mennyt vakavampaan suuntaan. Minä en ainakaan odota vanhuuttani varauksetta. - perustuslaki
Onko se totta vai runsaamman mediatarjonnan luoma kuvitelma, että rikoksia tehdään valtavasti enemmän? Vähän väliä löytyy ruumis sieltä sun täältä.
- siinä
kerekijää tehhä par uutta rautoo entisistä tuomioo ootellessa. Niin ja ehonallaiastahan niistä ylleensä suap ku vankiloissa on kova tilanpuute. Tae vaehetaan tunti per kuukaus yhyskunta palaveluks.
- niitä nimenomaan
siinä kirjoitti:
kerekijää tehhä par uutta rautoo entisistä tuomioo ootellessa. Niin ja ehonallaiastahan niistä ylleensä suap ku vankiloissa on kova tilanpuute. Tae vaehetaan tunti per kuukaus yhyskunta palaveluks.
Totta totta.
- Tase pappa
Älä unta näe. Haastemiehiltä tai oikeusistuimilta ei maassamme jutut lopu.
Nuorison pikavippien maksamisvaikeudet työllistävät yhä enemmän ja enemmän haastemiehiä ja tuomioistuimia.
Asianajopalkkioitten hirvittävyys karsii jonkin verran juttusumaa.
Rikosten jengiytyminen panee taas isompien ja kalliimpien juttujen käsittelijät koville.
Talousrikosten uusintakierros on vasta alkamassa. Tästä on saatu jo hieman "enkelinpölyä" eduskunnan vaalirahoitus-sotkuja pohdittaessa. Ei savua ilman tulta. Maassamme ollaan jälleen menossa hyvää kyytiä talouslamaa kohti. Velkajuttuja tulee pian piisaamaan.Pienituloisten,pätkätyötä tekevien inssien ja hoitsujen öky-omakotilainoista on kohta puolet maksettu. Äkkiä asuntojen vakuusarvojen pudotus ja varojen siirto,pankkien järjetämien pakkomyyyntien kautta varakkaille,pilkkahintaan. Siis toivossa on hyvä elää.
Kaiken lisäksi,naapurien tie ja rajariidat sekä ojituskiistat pysyvät aina suomalaisten itseoikeutettuna riitakapulan oikeusistuimissa. Siis-ei menetetä toivoamme.- ihan vaa mielipide
Jotenkin valtio huolehtii näitten rahalaitosten ja muiden vippaajien asioista ihan liikaa. Kaiken pitäisi olla suhteessa oikein. Satasen vippiä ei ole veronmaksajilla velvollisuutta hoitaa maksuun. Katsoisivat itse eteensä nuo vipin antajat.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3432779SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis582235Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781929Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis641569- 1401512
- 601054
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021019Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li7908Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön204830- 37738
