olisko mahdollista olla raskaana?

elikkäs..lopetin e-pillerit 20.6 enkä syönyt niitä ku ehkä viikon ku avomiehen kans päätettiin etä halutaan vauva...viime vuodon loppumisesta on nyt viikko aikaa eli sinä aikana ei olla mitään käytetty...ollut tässä muutaman päivän huonoa oloa,vatsassa nipistää,ilmavaivoja,alaselkä kipeä ja masu on tosi turvoksissa..mielialatkin vaihtelevat aika hurjasti..
jos olisi mahdollista että odottaisin niin koska se näkyisi testissä?
6742
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

eivätköhän nuo oireesi johdu siitä, että olet sekoittanut sillä viikon e-pillereiden syönnillä hormonitoimintasi.
Tiedät varmasti itsekin ettei hormonaalista ehkäisyä ole tarkoitus käyttää kuvaamanlaisellasi tavalla.
Yhtäkkiä sitten viikon kuluttua ehkäisyn aloituksesta päätittekin että haluattekin perheenlisäystä?! Äkkinäiset ovat joidenkin käänteet, toivon mukaan tarkkaan mietitty eikä hetken "hurmaa".

Äänestä
  • siis söin pillereitä kauemmin mutta ehtisin syömään uudesta levystä vaan viikon verran

    Äänestä

  • baby_bunny kirjoitti:

    siis söin pillereitä kauemmin mutta ehtisin syömään uudesta levystä vaan viikon verran

    Juuri tuo kesken laatan lopettaminen on se, mikä sekoittaa hormoonitoiminnan. Ei sillä ole merkitystä, kuinka monta täyttä laattaa olet sitä ennen syönyt.

    e-pillerit eivät toimi siten, että "tää pilleri ehkäisee tänään ja tuo huomenna", vaan se koko laatta ehkäisee sen kyseisen kierron ajan.

    Äänestä

en usko koska ei ne oireet noin äkkiä tuu ja kaikki saman aikaisesti..mut odota nyt seuraaviin menkkoihin ja jollei ala niin tee testi..sillä se selviää..niin ja se näkyy testissä muutaman päivän sen jälkeen kun menkat pitäis alkaa..

Äänestä

Et voi noin nopeasti kuukautisten jälkeen olla raskaana, etkä ainakaan tuntea mitään raskausoireita. Ovulaation (n. kuukautiskierron puolivälissä) jälkeen menee vielä noin viikko, ennenkuin hedelmöittynyt munasolu löytää sopivan kiinnittymiskohdan. Vasta sen jälkeen elimistö alkaa tuottaa raskaushormoneja, jotka aiheuttavat oireet.

Äänestä

Et valitettavasti ole raskaana mutta sen sijaan ovulaation ajankohta sinulla alkaa olla käsillä joten oireesi saattaa olla siitä johtuvia. Munasolun irtoaminenkin aiheuttaa mahan nippailua ja vatsan väänteistä joten epäilenkin sinulla olevan ovulaatio. Elikäs nyt vain petipuuhiin ja muutaman viikon päästä sitten näet tuottiko tulosta. Vasta sen reilun parin viikon jälkeen kannattaa harkita raskaustestin tekemistä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


baby_bunny kirjoitti:

elikkäs..lopetin e-pillerit 20.6 enkä syönyt niitä ku ehkä viikon ku avomiehen kans päätettiin etä halutaan vauva...viime vuodon loppumisesta on nyt viikko aikaa eli sinä aikana ei olla mitään käytetty...ollut tässä muutaman päivän huonoa oloa,vatsassa nipistää,ilmavaivoja,alaselkä kipeä ja masu on tosi turvoksissa..mielialatkin vaihtelevat aika hurjasti..
jos olisi mahdollista että odottaisin niin koska se näkyisi testissä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu